NBP opublikuje raport o CBDC

Pozostałe Wiadomości prezes nbp

Jak podaje agencja ISBNews, Narodowy Bank Polski (NBP) ma jeszcze w tym roku opublikować raport dot. analiz wprowadzenia na polski […]

bitbay zonda

Jak podaje agencja ISBNews, Narodowy Bank Polski (NBP) ma jeszcze w tym roku opublikować raport dot. analiz wprowadzenia na polski rynek cyfrowej waluty banku centralnego (central bank digital currency – CBDC). Sprawę potwierdził już prezes banku centralnego Adam Glapiński.

NBP bada temat CBDC

– W najbliższym czasie, a na pewno w tym roku opublikujemy duży raport na ten temat. Przygotowujemy się do różnych dalszych działań i powołania różnego rodzaju piaskownic, gdzie będziemy to badać. Natomiast powtarzam, że ewentualne wprowadzenie cyfrowego pieniądza w polskim banku centralnym w tej chwili byłoby do niczego nieprzydatne – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

Dodał, że „wszystkie banki prowadzą na ten temat badania, analizy i my także prowadzimy, zajmujemy się tym”.

O sprawie informowano już po części w ramach odpowiedzi na interpelację posła Przemysława Koperskiego (Lewica), o czym pisaliśmy tutaj.

Z pisma wynikało, że nasz bank centralny przyjął strategię wyczekującą:

W NBP jest prowadzony monitoring prac analitycznych, badawczych i testów pilotażowych realizowanych przez inne banki centralne w zakresie emisji CBDC dla płatności detalicznych oraz wysokokwotowych. Monitorowany jest też przebieg dyskusji w tym temacie w różnych gremiach międzynarodowych, w tym unijnych. Jednakże sam NBP również nie współpracuje w zakresie prac analitycznych, badawczych czy pilotażowych dotyczących emisji CBDC z  podmiotami zewnętrznymi, w tym z innymi bankami centralnymi. Nie prowadzi również samodzielnie prac nad wprowadzeniem w Polsce CBDC.

Dodano też wtedy, „iż obecnie rząd nie podejmuje wspólnie z partnerami UE bezpośrednich działań związanych z wprowadzeniem cyfrowej waluty banku centralnego”. Przypomniano nawet, że już trzy lata temu NBP wyraźnie podkreśliło swoje negatywne stanowisko w kwestii CBDC. Wcześniej opisano jednak sytuacje na świecie na tym polu: wspomniano, że Chiny pracują nad cyfrowym juanem, zaś Bahamy nad podobnym projektem.

Całą odpowiedź przeczytacie tutaj.

nbp cbdcCBDC na świecie

Dziś najbardziej zaawansowane działania w kwestii CBDC prowadzą Chiny. Pierwsze prace, na razie teoretyczne, prowadzi też Europejski Bank Centralny (EBC). Według opublikowanego w październiku ub.r. raportu tego ostatniego, cyfrowe euro byłoby pieniądzem banku centralnego w postaci elektronicznej. Innymi słowy, byłoby taką samą walutą jak obecne euro, ale w postaci w pełni zdigitalizowanej. W praktyce pozwalałoby szybko, łatwo i bezpiecznie dokonywać codziennych płatności. Ponoć nie miałoby zastąpić gotówki, ale stanowić dodatkowy środek płatniczy.

Tagi
Adam Glapiński cbdc cyfrowe waluty NBP raport cbdc

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.