za
oszustwa na rynku kryptowalut, grinch

Nabici w bożonarodzeniową butelkę. 3 najpopularniejsze świąteczne oszustwa na rynku kryptowalut

European Halving Party 2024

Święta Bożego Narodzenia to czas wzmożonych zakupów, także tych w Internecie. Miesięcznie w sklepach online wydajemy 1600 złotych, przeciętnie dokonując aż czterech transakcji tygodniowo. W przedświątecznym szale zakupowym liczby te są jeszcze większe, co coraz chętniej wykorzystują oszuści. Polska policja ostrzega, aby zachować szczególną ostrożność, aby nie narobić sobie kłopotów jeszcze zanim zdążymy zasiąść do wigilijnego stołu!

Świąteczne nabicie w butelkę. Sprawdź przed czym powinieneś się uchronić: oszustwa na rynku kryptowalut

Sklepy przed świętami pękają w szwach, a chcąc uniknąć kolejek i skorzystać z atrakcyjniejszych cen, stawiamy na zakupy w Internecie. W tym celu coraz częściej korzystamy też z nowoczesnych rozwiązań takich jak usługi „buy now pay later” (BNPL) czy też płatności kryptowalutowych. Nowinki te wśród polskich konsumentów, razem z całą branżą e-commerce, zdobyły ogromne uznanie na przestrzeni ostatnich trzech lat.

Rodzi to jednak nowe problemy, stając się pożywką dla internetowych oszustów. Brak czujności w czasie przedświątecznej gorączki zakupów może kosztować Cię utratę środków. W tym artykule opiszę trzy najpopularniejsze sztuczki, z których korzystają oszuści, abyś mógł się przed nimi odpowiednio zabezpieczyć:

  • oszustwa podczas płatności internetowych,
  • fałszywe firmy kurierskie,
  • próby wyłudzenia pieniędzy na BLIK-a.

Prawdziwa płatność, jednak fałszywy sklep

Wyobraź sobie Jarka, który chce swojej dziewczynie kupić na święta bezprzewodowe słuchawki. W ich poszukiwaniu przegląda Internet i trafia na ofertę nieznanego mu sklepu, w którym są one o kilkaset złotych tańsze niż u konkurencji. 

Sklep posiada jednak dobre opinie i, co więcej, pozwala na płatność w kryptowalutach. Jarek cieszy się, że wykorzysta do płatności swoje bitcoiny, które sporo zyskały w 2023 roku i ucieszy dziewczynę świątecznym prezentem.

Paczka miała dotrzeć do niego po 2-3 dniach, mija jednak tydzień, a po towarze nadal ani śladu. Próby kontaktu ze sklepem również kończą się fiaskiem. Jarek pada ofiarą fałszywego sklepu internetowego (których niestety jest coraz więcej). Transakcje kryptowalutowe są trudne do śledzenia i cofnięcia, Jarek traci swoje pieniądze i nie ma możliwości ich odzyskania.

Nie bądź jak Jarek! Zawsze korzystaj z oferty sprawdzonych sklepów internetowych i serwisów aukcyjnych posiadających długą i sprawdzoną historię. Szansa drobnej oszczędności nie jest warta podejmowanego ryzyka.

Prawdziwa przesyłka, jednak fałszywa firma kurierska

Przed intensyfikacją tego procederu w okresie świątecznym ostrzegała między innymi polska policja. Tym razem wyobraź sobie Alicję, która przed świętami praktycznie codziennie odbiera paczki od kurierów. Nie martwi się o koszty, gdyż większość i tak ma zamiar zwrócić, a dzięki usłudze BNPL, nie musi za nic płacić, jeżeli paczki odda do 30 dni.

Alicja otrzymuje jednak wiadomość od firmy kurierskiej SMS-em, że konieczne jest dokonanie drobnej dopłaty do skierowanej do niej przesyłki. Kwota nie jest duża, wynosi kilka złotych, a w wiadomości od razu podany jest link kierujący do strony łudząco przypominającej witrynę giełdy kryptowalutowej, z której korzysta Alicja. Logowanie na niej powoduje jednak, że przestępcy uzyskują dostęp do wrażliwych danych (hasła i loginu) co umożliwi im przejęcie konta.

Nie bądź jak Alicja! Nigdy nie klikaj w podejrzane linki, czy to w SMS-ach, czy też e-mailach i zawsze sprawdzaj adresy stron giełd kryptowalutowych i banków, do których chcesz się zalogować. Co więcej, pamiętaj, że firma kurierska nie poprosi Cię o dopłatę paru złotych poprzez wiadomość tekstową.

Prawdziwy kod BLIK, jednak fałszywy znajomy

Krzysiek dostaje na Facebooku wiadomość od dawnego znajomego, który sugeruje, że pilnie potrzebuje gotówki w związku z nagłym wypadkiem w swojej rodzinie. Pieniądze są potrzebne mu „na już”. Mówi, że chwyta się wszystkich możliwości i prosi o wygenerowanie kodu BLIK, aby móc jak najszybciej pokryć niezbędne koszty.

Przykładowy Krzysiek generuje kod BLIK, z jego konta znika jednak o wiele większa kwota, niż prosił o to jego znajomy. Jak się okazuje, ktoś wkradł się na konto znajomego i podszywając się pod niego wyłudzał środki od różnych osób.

Nie bądź jak Krzysiek! Gdy ktoś prosi Cię o kod BLIK lub pieniądze w Internecie, zweryfikuj tożsamość tej osoby. Możesz do niej zadzwonić, aby potwierdzić, że to naprawdę ona i że rzeczywiście potrzebuje Twojej pomocy!

Kanga pokazuje jak nie dać się nabić w butelkę

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat tego, jak uchronić się przed oszustwami podczas świątecznych zakupów (także na rynku kryptowalut) i jak nie zostać nieświadomym uczestnikiem procederu prania brudnych pieniędzy, odwiedź stronę kampanii informacyjnej prowadzonej przez giełdę cyfrowych aktywów Kanga.

Znajduje się tam szereg wskazówek o środkach bezpieczeństwa, które jako użytkownik kryptowalut powinieneś zastosować, oraz o przykładach działalności internetowych oszustów. Wystarczy, że będziesz pamiętał o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a unikniesz ryzyka utraty swoich pieniędzy! Zadbaj o to, aby święta Twoje oraz Twoich bliskich obyły się bez nabijania w butelkę.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
58 352,57 USD0,44%
Ethereum logo
EthereumETH
2994,33 USD2,51%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
559,53 USD1,04%
Solana logo
SolanaSOL
136,67 USD10,00%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,08%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD4,41%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2993,73 USD2,53%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD4,00%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,89 USD2,48%