za

Microsoft zwalnia ekspertów od metaverse

2023-01-24
Metaverse
1,5% dla maluszka

Ostatni etap zwolnień w firmie Microsoft, która ogłosiła, że zredukuje swój personel o aż 10 000 miejsc pracy, uderza, jak się okazuje, w kluczowe zespoły związane z VR (rzeczywistością wirtualną) i metaverse. Firma zamknie przede wszystkim dwa projekty: Altspacevr i Mixed Reality Tool Kit.

Zespoły Microsoft dotknięte zwolnieniami

Ostatnia runda zwolnień ogłoszona przez Microsoft 18 stycznia uderzyła w inicjatywy firmy związane z metaverse i VR, potencjalnie wpływając tym samym na postęp prac w tych obszarach. W gronie aż 10 000 pracowników, którzy mają zostać zwolnieni w tym roku, są eksperci zajmujący się takimi inicjatywami jak Altspacevr i Mixed Reality Tool Kit.

Altspacevr wystartowało w 2017 roku. Platforma projektu miała świadczyć usługi ułatwiające tworzenie wirtualnych środowisk i wydarzeń z udziałem artystów, twórców, marek i firm.

Z kolei Mixed Reality Tool Kit to zestaw narzędzi typu open source do tworzenia interfejsów użytkownika w środowisku metaverse. I ten zespół firmy zostanie najpewniej zamknięty.

Podczas gdy firma uzasadnia ostatnie zwolnienia jako środek mający na celu dostosowanie struktury kosztów do przychodów i popytu klientów, niektórzy uważają, że te zwolnienia w zespołach ds. metaverse i VR sygnalizują przyszłe, i dość oczywiste w tych nowych warunkach, spowolnienie postępów prac spółki w tych obu obszarach.

Ogłoszone zwolnienia w Microsoft dotyczą przede wszystkim inicjatyw skupionych na konsumenckim metaverse. Jest to niejako zgodne z kursem, jaki obrała Meta, zwalniając 13% siły roboczej i likwidując tym samym 11 000 miejsc pracy.

Warto jednak dodać, że osoby zarządzające w spółce Microsoft wierzą w metaverse i inne przełomowe technologie oraz w postęp, jaki przyniosą one w przyszłości. Niedawno Satya Nadella, dyrektor generalny firmy, stwierdził, że poczucie obecności, jakie może dać technologia metaverse, zmienia zasady gry na rynku.

Microsoft jest również zaangażowany w tworzenie Global Collaboration Village (chodzi o metaverse Światowego Forum Ekonomicznego) i wykazuje do tego zainteresowanie inwestowaniem w projekty związane z AI (sztucznej inteligencji), takie jak Openai, twórcy bota AI Chatgpt.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności