za

Guberantor Fedu Michelle Bowman uważa, że władze nie mogą uderzać w rynek kryptowalut

Gubernator Rezerwy Federalnej Michelle Bowman twierdzi, że chociaż „działania związane z kryptowalutami mogą stwarzać znaczne ryzyko”, Fed nie chce utrudniać rozwoju innowacji. Jej zdaniem uderzanie w rynek blockchaina może popchnąć rozwój w tej branży “do sektora pozabankowego, prowadząc do znacznie mniejszej przejrzystości i potencjalnego ryzyka dla stabilności finansowej”.

Michelle Bowman uważa, że nie można hamować rozwoju

Bowman to członkini Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej. We wtorek podczas wydarzenia Florida Bankers Association Leadership w Miami mówiła o kryptowalutach, gospodarce USA i wysiłkach Fedu na rzecz obniżenia inflacji.

Komentując upadek giełdy FTX i inne niedawne wydarzenia zauważyła, że “jasno pokazało to, że działalność związana z kryptowalutami może stanowić poważne zagrożenie dla konsumentów, przedsiębiorstw i (…) systemu finansowego”.

Spodziewa się, że niektóre banki będą nadal badać „jak angażować się w działania związane z kryptowalutami”.

– Fed i inne agencje bankowe będą nadal koncentrować się na tym obszarze, w świetle znaczącego ryzyka, jakie mogą stwarzać te działania. Najważniejsze jest jednak to, że nie chcemy utrudniać rozwoju innowacji – dodała. – Jako organy regulacyjne powinniśmy wspierać innowacje i uznać, że sektor bankowy musi ewoluować, aby sprostać wymaganiom konsumentów – kontynuowała.

Ostrzegła, że “hamując innowacje, moglibyśmy popychać wzrost w tej branży do sektora pozabankowego, prowadząc do znacznie mniejszej przejrzystości i potencjalnego ryzyka dla stabilności finansowej”.

Walka z inflacją

Jeśli chodzi o walkę Rezerwy Federalnej z inflacją, gubernator Bowman stwierdziła, że w ciągu ostatniego roku wspierała działania Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (Federal Open Market Committee, FOMC) mające na celu rozwiązanie problemu wysokich skoków cen.

– Zobowiązuję się do podjęcia dalszych działań, aby sprowadzić inflację z powrotem do naszego celu – podkreśliła.

Wyjaśniła, że FOMC zaostrza politykę pieniężną od marca ubiegłego roku poprzez podnoszenie stóp proc. i “zmniejszenie naszych bilansów”.

Zauważając, że „w ostatnich miesiącach zaobserwowaliśmy spadek niektórych miar inflacji”, Bowman podkreśliła, że Fed nadal ma “dużo pracy do wykonania”. Ona sama spodziewa się, że FOMC będzie nadal podnosić stopy procentowe w celu zacieśnienia polityki pieniężnej.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności