Międzynarodowy Fundusz Walutowy: bitcoin dojrzał do bycia częścią cyfrowej rewolucji

Bitcoin mfw

Kryptowaluty nie są już marginalną klasą aktywów w ekosystemie finansowym. Według nowego badania Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), ich rosnąca korelacja […]

bitbay zonda

Kryptowaluty nie są już marginalną klasą aktywów w ekosystemie finansowym. Według nowego badania Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), ich rosnąca korelacja z rynkiem akcji podważa „inwestycyjną rolę zabezpieczającą” bitcoina (BTC) i innych cyfrowych aktywów.

Korelacja z rynkiem akcji niesie ryzyko

Wpis na blogu MFW podkreśla nowe ryzyka związane z rosnącą korelacją między aktywami cyfrowymi a rynkami finansowymi. Artykuł napisany przez dyrektora Departamentu Rynków Pieniężnych i Kapitałowych MFW, Tobiasa Adriana, ekonomistkę Tarę Iyer, a także zastępcę szefa działu badań, Mahvash Qureshi, twierdzi, że rosnąca korelacja między aktywami kryptowalutowymi a akcjami „ogranicza ich postrzegane korzyści z dywersyfikacji ryzyka i zwiększa ryzyko zarażenia na rynkach finansowych. W artykule czytamy:

Aktywa kryptowalutowe, takie jak bitcoin, dojrzały z niejasnej klasy aktywów z niewielką liczbą użytkowników do integralnej części rewolucji aktywów cyfrowych.

Dokument zawiera również informację, że transformacja ta idzie w parze z obawami dotyczącymi stabilności finansowej.

Kryptowaluty pomagały dywersyfikować ryzyko. Czy tak jest nadal?

Zauważając, że BTC i ETH rzadko korelowały z głównymi indeksami giełdowymi przed pandemią, autorzy zgodzili się, że kryptowaluty pomagały dywersyfikować ryzyko dla inwestorów. Działały bowiem jako zabezpieczenie przed wahaniami innych klas aktywów. Autorzy napisali jednak:

Ale to się zmieniło po nadzwyczajnych reakcjach kryzysowych banków centralnych z początku 2020 roku

Dodali również, że zarówno kryptowaluty, jak i akcje gwałtownie wzrosły w korelacji, ponieważ wzrósł też apetyt inwestorów na ryzyko.

korelacje btc rynki akcji

Współczynnik korelacji między BTC a S&P 500 wzrósł o 3600%. Od kwietnia 2020 roku przeszedł bowiem z poziomu 0,01 do 0,36.

Według ekspertów MFW, wraz z silniejszą korelacją rośnie również ryzyko dla bitcoina. Wzajemne powiązania między rynkami kryptowalut i akcji mogłyby zdestabilizować rynki finansowe. Podkreślając, że aktywa kryptowalutowe nie znajdują się już na obrzeżach systemu finansowego, autorzy podsumowali:

Biorąc pod uwagę ich stosunkowo wysoką zmienność i wyceny, ich zwiększona współruchliwość może wkrótce stanowić ryzyko dla stabilności finansowej. Szczególnie w krajach o powszechnej adopcji kryptowalut.

Eksperci wezwali ponadto do stworzenia skoordynowanych globalnych ram regulacyjnych „w celu kierowania krajowymi regulacjami i nadzorem oraz złagodzenia ryzyka stabilności finansowej wynikającego z ekosystemu kryptowalut.”

Tagi
bitcoin btc cyfrowe aktywa mft rewolucja

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.