za
metamask ostrzega

MetaMask zacznie zbierać IP swoich użytkowników

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

MetaMask rozpocznie zbieranie adresów IP użytkowników. To efekt zmian w umowie dotyczącej polityki prywatności opublikowanej przez ConsenSys 23 listopada.

MetaMask zacznie zbierać IP

ConsenSys, twórca portfela MetaMask, wyjaśnia, że ​​gromadzenie danych użytkowników będzie miało zastosowanie tylko wtedy, gdy użyją oni domyślnej aplikacji Remote Procedure Call (RPC), Infura. Osoby korzystające z własnego węzła Ethereum lub zewnętrznego dostawcy RPC z MetaMask nie podlegają zatem nowo zaktualizowanej polityce prywatności firmy. Zamiast tego obowiązują ich warunki innego dostawcy RPC.

Według ConsenSys, informacje zebrane w ten sposób mogą zostać ujawnione podmiotom stowarzyszonym, podczas transakcji biznesowych lub w celu spełnienia wymagań dotyczących KYC i AML narzuconych przez organy ścigania.

metamask ostrzega

MetaMask jest obecnie jednym z najpopularniejszych portfeli na rynku z ponad 21 milionami aktywnych użytkowników w skali miesiąca.

Reakcja społeczności kryptowalut na zmiany była jednak większości negatywna. Na przykład Adam Cochran, partner w Cinneamhain Ventures, stwierdził:

Nie ma nic ważniejszego niż prywatność konsumentów, zwłaszcza jeśli chodzi o Twoje dane finansowe — masz prawo do anonimowości. MetaMask od dawna zapewnia świetną bezpłatną usługę, ale ich decyzja o rejestrowaniu adresów IP i powiązaniu ich z transakcjami jest nie do przyjęcia.

W tym samym czasie Hayden Adams, twórca protokołu Uniswap, odpowiedział na zapytania dot. sprawy, podkreślając, że zdecentralizowana giełda nie śledzi adresów IP ani nie pozwala na to narzędziom innych firm na platformie.

ConsenSys dołączył jednak tym samym do grona znanych firm Web3, takich jak Coinbase, które przyjęły politykę gromadzenia danych częściowo z powodu coraz bardziej rygorystycznych przepisów dot. rynku kryptowalut.

Bezpieczeństwo użytkowników MetaMask

W lipcu br. Halborn, firma zajmująca się bezpieczeństwem na rynku blockchaina, ostrzegało przed wiadomościami phishingowymi, które są wymierzone w użytkowników MetaMask.

Firma przeanalizowała wtedy wiadomości e-mail, które otrzymała pod koniec lipca. Postanowiła ostrzec użytkowników o nowym oszustwie. Halborn zauważyło, że na pierwszy rzut oka tego typu wiadomość e-mail wygląda dość autentycznie. Wszystko dzięki nagłówkowi i logo MetaMask oraz treści informującej użytkowników o przestrzeganiu przepisów KYC i sposobie weryfikacji portfela. Więcej o sprawie napisaliśmy tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.