za

Bitcoin City zostało nagrodzone w konkursie LOOP Design Awards

2023-01-29
Bitcoin

Jury LOOP Design Awards wyróżniło projekt innowacyjnego miasta Bitcoin City za jego architekturę. Mowa o inicjatywie, za którą stoi prezydent Nayib Bukele.

Bitcoin City, miasto marzeń Bukele, otrzymuje nagrodę

Projekt Bitcoin City został wybrany spośród kilkuset propozycji. Jury doceniło jego architekturę i innowacyjny styl. Zwrócono też uwagę na całościową wizję meksykańskiego architekta Fernando Romero, który zaprojektował miasto marzeń prezydenta Salwadoru.

Przypomnijmy, że Bitcoin City jeszcze nie istnieje. Zostanie zbudowane w południowo-wschodniej części Salwadoru, w pobliżu dwóch największych wulkanów w kraju – Conchagua i Tecapa. Zespół Romero twierdzi, że przyszła metropolia będzie „wydajna i zrównoważona” i będzie wykorzystywać energię geotermalną z wulkanów.

Nas interesuje jednak to, że będzie używać bitcoina jako swojej waluty, co może zapewnić mieszkańcom pewne korzyści.

Nowa przestrzeń publiczna będzie zwieńczeniem dziesięcioleci badań nad tym, czego ludzie potrzebują, aby dobrze żyć w gospodarce antyinflacyjnej

– nakreślił swoją wizję architekt.

Romero zaprojektował obszar miejski w kształcie koła, aby móc przedstawić logo bitcoina (ma być ono widziane z lotu ptaka).

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele przedstawił projekt miasta w 2021 roku. Lokalny samorząd planował pozyskać na budowę aż 1 miliard dolarów. Realizacja pierwotnie miała zakończyć się w 2032 roku. Wątpliwe, czy uda się dotrzymać terminu. Właściwie nie wiadomo, czy miasto w ogóle powstanie.

Mimo przeciwności Bukele się nie poddaje i rzucił więcej światła na projekt w maju zeszłego roku. Pokazał, jak miasto będzie wyglądać obserwowane z nieba i projekt jego nowoczesnego lotniska.

Inne inicjatywy Bukele

Bitcoin City to nie jedyny bitcoinowy projekt Salwadoru. Kraj zbudował np. ogromny szpital weterynaryjny o nazwie Chivo Pets, w którym leczenie jest opłacane w BTC. Do tego rząd sfinansował centrum edukacyjne, które zapewnia „bezpłatne i dostępne możliwości nauki” dla Salwadorczyków.

Władze państwa zaczęły również gromadzić bitcoiny, dziś posiadając około 54 milionów dolarów w kryptowalucie. Kwota ta może być już jednak wyższa, ponieważ Bukele ogłosił w listopadzie, że rząd będzie kupował 1 BTC dziennie. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności