za

Kalifornia digitalizuje system aktów własności pojazdów. Samochody w stanie będą sprzedawane jako NFT?

2023-01-29
BlockchainNFT
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Kalifornijski Departament ds. Komunikacji (DMV) ogłosił, że prowadzi testy dotyczące digitalizacji aktów własności pojazdów. Co jest jednak innowacyjne, te będą miały formę NFT wyemitowanych w sieci Tezos.

Akty własności w postaci NFT

Inicjatywa to efekt współpracy DMV, Tezos i firmy Oxhead Alpha. Ma ona wyjść poza aspekt digitalizacji aktów własności samochodów i testować też proces przenoszenia własności pojazdów. Może to więc zrewolucjonizować rynek handlu.

Dyrektor ds. cyfryzacji kalifornijskiego DMV Ajay Gupta nie kryje, że plany są ambitne. Departament chce w pełni zdigitalizować bazę danych aktów własności pojazdów. Do tego wszystko ma zostać zrealizowane w ciągu trzech miesięcy.

Kalifornia uchodzi za jeden z najbardziej prokryptowalutowych stanów w USA. Według badania przeprowadzonego przez Crypto Head, to najbardziej “gotowa na kryptowaluty” jurysdykcja w Stanach Zjednoczonych. Stan zawdzięcza to rosnącej liczbie bitomatów i zainteresowaniu cyfrowymi aktywami wśród mieszkańców.

W badaniu Kalifornia, która zdobyła wynik 5,72 punktów na 10, wyprzedziła New Jersey (5,44), Teksas (5,28), Florydę (5,03) i Nowy Jork (4,29). Wynik tego stanu był również o 2,54 punktu wyższy niż średnia krajowa.

Dom sprzedany jako NFT

Warto jednak dodać, że w USA doszło już też do sprzedaży domu, który został stokenizowany. Można to uznać za jeszcze większe osiągnięcie niż tokenizacja samochodów.

Dom znajduje się w Kolumbii w Południowej Karolinie. Kosztował nowego nabywcę 175 tys. dolarów. Nieruchomość-NFT sprzedano na Roofsctock, cyfrowej platformie z nieruchomościami.

Interesujące jest jednak to, jak wyglądał proces sprzedaży. Najpierw nieruchomość musiała zostać stokenizowana. W tym wypadku chodziło o stworzenie NFT, czyli cyfrowego certyfikatu własności. Wtedy procedura zakupu staje się już prosta: osoba kupująca NFT, staje się automatycznie właścicielem domu.

Nowy właściciel nie krył, że taki model handlu nieruchomościami jest prosty, szybki i wygodny.

 Nigdy nie wyobrażałem sobie, że mógłbym kupić dom jednym kliknięciem, zamiast przechodzić przez czasochłonny i uciążliwy tradycyjny proces kupna […]. Zamiast czekać miesiącami na wycenę […] i przygotowywanie aktów własności, jednym kliknięciem udało mi się kupić w pełni ubezpieczoną nieruchomość

— mówił mediom Adam Slipakoff, który kupił dom.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności