za

Pierwszy w historii dom sprzedany za pomocą NFT

2022-10-24
BlockchainNFT
robinhood aplikacja rejestracja

NFT zyskują coraz to nowsze zastosowania. W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy w historii sprzedano w formie tego typu tokenu prawdziwy dom.

Kup dom jednym kliknięciem

Dom znajduje się w Kolumbii w Południowej Karolinie. Składa się z trzech sypialni, dużego salonu, jadalni, kuchni, garderoby, dwóch łazienek i patio. Całość kosztowała 175 tys. dolarów. Nieruchomość-NFT sprzedano na Roofsctock, cyfrowej platformie z nieruchomościami.

Jak zaś wyglądał proces sprzedaży? Najpierw nieruchomość musiała zostać stokenizowana. W tym wypadku chodziło o stworzenie NFT, czyli cyfrowego certyfikatu własności. Wtedy procedura zakupu staje się już prosta: osoba kupująca NFT, staje się automatycznie właścicielem domu.

– Nigdy nie wyobrażałem sobie, że mógłbym kupić dom jednym kliknięciem, zamiast przechodzić przez czasochłonny i uciążliwy tradycyjny proces kupna […]. Zamiast czekać miesiącami na wycenę […] i przygotowywanie aktów własności, jednym kliknięciem udało mi się kupić w pełni ubezpieczoną nieruchomość — mówi nabywca domu Adam Slipakoff.

– Kamieniem milowym jest zapewnienie radykalnie prostego sposobu kupowania i sprzedawania nieruchomości jednym kliknięciem przy użyciu technologii web 3.0 — skomentował proces Geoff Thompson z Roofstock.

Czy jednak warto kupować mieszkania i domy w taki sposób? Eksperci sugerują, że eliminuje to m.in. opłaty dla pośredników i daje możliwość inwestowania w cyfrowym świecie.

Sprzedaż domu w Kolumbii jako NFT to pierwszy taki przypadek na świecie.

Warto jednak dodać, że powszechna adopcja NFT w takiej formie wymagałaby też zmiany prawa. W Polsce sprzedaż nieruchomości w postaci NFT, pomijając wizytę u notariusza, jest niemożliwa.

Wyzwania stojące przed prawodawcami

Jak widać, w realnym świecie zaczyna zachodzić pewna rewolucja związana z możliwościami, jakie dają technologie Web3. Jeśli proces sprzedaży nieruchomości za pomocą NFT stanie się popularny, będzie to wymagało odpowiedzi regulatorów i urzędników – reformy prawa i liberalizacji przepisów dot. m.in. właśnie sprzedaży domów, mieszkań czy ziemi.

Dziś NFT są jednak najczęściej stosowane do przekazywania praw własności dzieł sztuki, grafik, wizualizacji, muzyki czy gadżetów. Coraz częściej sięgają po nie znani artyści.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.