London Hard Fork: Czego możemy się spodziewać po EIP-1559

Ethereum london hard fork

London Hard Fork to kolejny kamień milowy w rozwoju sieci Ethereum przed planowanym uruchomieniem Eth2.0. Wraz z kolejną aktualizacją i […]

bitbay zonda

London Hard Fork to kolejny kamień milowy w rozwoju sieci Ethereum przed planowanym uruchomieniem Eth2.0. Wraz z kolejną aktualizacją i hard forkiem sieci dojdzie do implementacji kolejnej EIP – propozycji ulepszeni sieci Ethereum. Dookoła EIP- 1559 narosło wiele oczekiwań, a spora część inwestorów oczekuje od niej obniżenia opłat transakcyjnych. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, EIP-1559 nie ma na celu zmniejszenia problemów z zatorami w sieci i opłatą za gaz Ethereum. Do czego zatem ma służyć?

London Hard Fork

Wysokość opłat gas w sieci Ethereum.

W ostatnim czasie, Ether (ETH) przechodzi przez bardzo aktywny okres swojego istnienia. Dzieje się tak głównie z powodu wartości czołowego altcoina, która wzrosła od początku kwietnia z 1800 dolarów do 2480 dolarów. W ten sposób, wykazała wzrost o prawie 30%. Ostatnia fala dynamicznego wzrostu cenowego jednak niestety zbiega się z narastaniem innego problemu w sieci Ethereum – stale rosnącymi opłatami transakcyjnymi.

Spójrzmy na to z dystansu. Od drugiej połowy lutego średni koszt zatwierdzania transakcji w ekosystemie Ethereum, nadal wahał się pomiędzy przedziałem 16–20 dolarów. Sprawia to, że korzystanie z platformy jest dość niepraktyczne dla osób dążących do realizacji małych transakcji. 23 lutego podana powyżej wartość opłat osiągnęła najwyższy w historii poziom – 42 dolary. Tym samym wywołała gniew całej społeczności kryptowalutowej.

Wykres zmiany ceny Ethereum

Sieć Ethereum przeszła ostatnio przez tzw. Hard Fork Berlin, który w najprostszym sensie można traktować jako modernizację sieci. Berlin obejmuje cztery propozycje ulepszenia ETH. Ów ulepszenia mają na celu modyfikację wymagań ekosystemu dotyczących opłat za gaz. Ponadto mają proponować nowe typy transakcji.

Wydaje się, że aktualizacja Berlin jest fundamentem położonym pod znacznie większy Hard Fork – Londyn. Ten aktywuje EIP-1559: wysoce oczekiwany, aczkolwiek kontrowersyjny, update istniejącej struktury opłat Ethereum.

Czy EIP-1559 rozwiąże wszystkie problemy ETH? London Hard Fork nie obniża opłat?

Mimo tego że na papierze nadchodzący Hard Fork Londyn zapowiada wiele istotnych zmian, nadal warto zadać sobie pytanie czy EIP-1559 będzie długoterminowym rozwiązaniem, którego Ethereum potrzebuje, aby na dobre pozbyć się problemów ze skalowalnością sieci.

W rozmowie między Cointelegraph a Abdelhamidem Bachta – jednym z sześciu głównych autorów EIP-1559, twórca wskazał że w obecnie w sieci krąży wiele dezinformacji na temat nadchodzącej aktualizacji Londyn. Bakhta wyjaśnił, że celem EIP-1559 nie jest zmniejszenie obecnego zatłoczenia i wysokich opłat ETH, a raczej chodzi o wprowadzenie pojęcia „elastyczności blokowej”. Co oznacza, że teoretycznie maksymalna pojemność platformy zostanie podwojona.

Opłaty transakcyjne są funkcją podaży i popytu. Technicznie rzecz biorąc, nie ma wzrostu średniej, dostępnej przestrzeni bloków, ponieważ mechanizm opłaty podstawowej jest zaprojektowany tak, aby dążyć do połowy maksymalnej pojemności bloku. Tak więc, krótka odpowiedź brzmi: nie, aktualizacja NIE będzie długoterminowym rozwiązaniem, którego Ethereum potrzebuje, aby rozwiązać problemy ze skalowalnością.

Jednak z bardziej optymistycznego punktu widzenia, Bachta dodał że w miarę przyjmowania coraz większej liczby rozwiązań “warstwy drugiej”, wszystkie problemy związane z opłatami i zatorami w sieci zostaną ostatecznie rozwiązane.

Jeśli chodzi o niezadowolenie górników, którym zaproponowano 50%-ową redukcję wynagrodzeń po wdrożeniu Hard Fork Londyn – Bakhta poparł ich mówiąc że jest to jak najbardziej zrozumiałe.

Wraz z opłatami za gaz osiągającymi najwyższy poziom od lat, samo wydobycie Ethereum stało się biznesem na pełną skalę.

Stwierdził jednak, że górnicy wiedzieli że ich biznes dobiegnie końca, gdy Ethereum w końcu przejdzie na strukturę proof-of-stake. Dodał, że chociaż rozumie, że to ograniczenie jest trudne do zaakceptowania, zmiana była nieunikniona.

To nie jest tak, że nie byli tego świadomi. Pomysł został po raz pierwszy przedstawiony przez Vitalika w artykule zatytułowanym “Aukcje pierwszej i drugiej ceny oraz ulepszone rynki opłat transakcyjnych” w lipcu 2018 r.

Rozwiązania “warstwy drugiej”

Przedstawiając swoje przemyślenia na temat tego, w jaki sposób nadchodząca EIP-1559 może pomóc ekosystemowi Ethereum, Jan Strandberg (współzałożyciel i dyrektor ds. rozwoju platformy DeFi Yield App) zwrócił uwagę na to że chociaż aktualizacja może przynieść trochę ulgi programistom i handlowcom DeFi (którzy są zmęczeni wysokimi opłatami za gaz i długim czasem oczekiwania), tak mimo wszystko jest to krótkoterminowe rozwiązanie nadrzędnych problemów ETH. Jego zdaniem prawdziwy przełom nastąpi dopiero wtedy, gdy Eth2 w końcu zostanie uruchomiony, umożliwiając sieci zwiększenie możliwości transakcyjnych z 15 do 100000 transakcji na sekundę.

To będzie prawdziwy przełom – nie tylko dla Ethereum. Utoruje on drogę ku mainstreamowemu nurtowi.

Właśnie dlatego, wydaje się że nadchodzący Hard Fork Londyn zasadniczo zmieni tylko ekonomię peryferyjną Ethereum, bez znaczącego wpływu na skalowalność.

Anton Bukov, współzałożyciel agregatora DEX 1inch Network, w rozmowie z Cointelegraph powiedział że będzie zaskoczony, jeśli nadchodzący Hard Fork zostanie uruchomiony przed wrześniem. Z kolei w temacie skalowalności ETH, zgadza się że zamiast patrzeć na EIP-1559 jako ostateczne rozwiązanie, użytkownicy powinni skupić się na rozwiązaniach “warstwy drugiej”.

Bardzo inspiruje mnie zkPorter z Matter Labs, który powinien pomóc Ethereum osiągnąć 20K TPS. Nie mogę się doczekać, aż Ethereum przełączy się na PoS, aby umożliwić posiadaczom ETH zarządzania aktualizacjami sieci.

Potencjalne ryzyko związane z EIP-1559

Mówiąc o niektórych (potencjalnych) szarych obszarach związanych z EIP-1559, Bakhta stwierdził że w obecnym stanie rzeczy zespół programistów Ethereum ma odpowiedź na każde potencjalne ryzyko związane z wyżej wymienionym update’m.

Trzeba wziąć pod uwagę dwa duże aspekty: analizę ekonomiczną i wpływ na wydajność. Celem analizy ekonomicznej było określenie, czy nowy model rynku jest bezpieczny i czy jest podatny na ataki. Jeśli chodzi o wydajność, pojawiły się pewne obawy, czy sieć może obsłużyć dwa razy więcej dużych bloków. Mimo wszystko, odpowiedź brzmi: tak.

Z bardziej technicznego punktu widzenia, Bakhta podkreślił że zespołowi udało się z powodzeniem przetworzyć bloki, które są prawie czterokrotnie większe niż obecny rozmiar sieci głównej. Stanowi to większe osiągnięcie niż proponowało wdrożenie EIP-1559.

EIP-1559 była dla mnie fantastyczną podróżą. Wspaniale było widzieć współpracę między wszystkimi zespołami, badaczami, autorami i ekonomistami. To jest moje największe osobiste osiągnięcie.

Sieć kryptoekonomiczna, taka jak Ethereum, musi stale równoważyć budżet bezpieczeństwa wymagany do zapewnieniastabilności swojego systemu oraz tego co wymagają górnicy. Po niedawnym znacznym wzroście cen gazu w sieci Ethereum, EIP-1559 stanowi zaległą korektę, na korzyść stale rosnącej bazy użytkowników ETH. Jan Strandberg uważa, że to wszystko sprowadza się do Eth2.

Kiedy pojawi się Eth2, zobaczymy coś wyjątkowego. Coś na co warto poczekać.

 

 

Tagi
berlin hard fork EIP eip1559 Ethereum london hard fork

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.