Berlin Hard Fork sieci Ethereum – wszystko, co musisz wiedzieć

2021-04-16 Dla wnikliwych Ethereum

Berlin hard fork to kolejna istotna aktualizacja sieci Ethereum, która prowadzi nas do implementacji Ethereum 2.0 i ostatecznego przejścia sieci […]

Berlin hard fork to kolejna istotna aktualizacja sieci Ethereum, która prowadzi nas do implementacji Ethereum 2.0 i ostatecznego przejścia sieci do algorytmu Proof of Stake. W tym artykule przedstawimy Wam zbiór najważniejszych informacji dotyczących wydarzeń w sieci Ethereum. Aktualizacja Berlin wprowadza bowiem kilka istotnych EIP (Ethereum Improvement Proposal), dookoła których było przez moment bardzo głośno w kryptoświecie.

Berlin Hard Fork

Dlaczego aktualizacje sieci Ethereum w ogóle mają znaczenie? Szukając najnowszych wiadomości na temat platformy (lub prognozy jej cen na 2021 r.), jesteśmy w stanie znaleźć wiele informacji o licznie zachodzących w niej zmianach. Mimo że tego typu aktualizacje sieci są stosunkowo techniczne, nadal mogą być ważne dla podstaw całej platformy. Zważając na to że Ethereum w ostatnim czasie osiągnęło same rekordy – może się wydawać że nigdy nie było ważniejszego momentu by śledzić jej najbliższe update’y. Oczywiście, Ethereum nie było jedynym istotnym punktem sektora kryptowalut w 2021 r. W ciągu trzech miesięcy od początku roku byliśmy świadkami znacznego wzrostu cen Bitcoina do około 60000 dolarów, a także wzrostu zainteresowania rynkami NFT, takimi jak Rarible lub OpenSea. Co więcej, zostaliśmy zaskoczeni powstaniem Binance Smart Chain i wzrostem zainteresowania zarówno tokenami BSC DeFi, jak i BEP-20.

Aktualizacje sieci Ethereum i EIP

Aktualizacje sieci Ethereum nie są niczym nowym. Mimo długo wyczekiwanych London Hard Fork i Berlin Hard Fork, nie jest to pierwszy raz gdy mamy do czynienia z taką formą zmian w Ethereum. Wieloletni zwolennicy platformy prawdopodobnie z przyjemnością wspominają historyczne aktualizacje sieci, takie jak Ethereum Spurious Dragon, Ethereum Byzantium, Ethereum Constantinople lub Ethereum St. Petersburg.

Pod koniec 2019 r. ukazała się aktualizacja Ethereum Istanbul, która była ostatnim Hard Forkiem przed updatem Berlin. Oczywiście należy również wspomnieć o wprowadzonych w 2020 r. innych znaczących aktualizacji. Takich jak update Ethereum Muir, uruchomienie sieci testowej Medalla i Ethereum 2.0 Beacon Chain.

Aktualizacje sieci platformy często obejmują różne „propozycje ulepszeń Ethereum” (EIP). Mówiąc dokładniej, EIP wyrażają np. standardy dotyczące podstawowych specyfikacji protokołów Ethereum, standardów kontraktowych i interfejsów API klienta. Każdy może zasugerować swoje pomysły na EIP, a społeczność decyduje, czy je przyjąć.

Berlin - Classic Days i Zakupy na KU'DAMM - Wycieczka autokarowa do Niemcy  - Funclub

Ethereum Berlin Hard Fork

Wraz z dniem 15 kwietnia 2021 r., uruchomienie aktualizacji Berlin Hard Fork zostało oficjalnie potwierdzone. To uaktualnienie sieci ma formę Hard Forka, czyli formę rozwidlenia sieci blockchain. Jego nazwa pochodzi od miasta, w którym odbyła się konferencja deweloperów Ethereum „Devcon”. Aktualizacja obejmuje cztery propozycje ulepszeń platformy (EIP), które wpływają na ceny gazu i proponują nowe rodzaje transakcji. Berlin Hard Fork jest krokiem w kierunku znacznie większego update’u, London Hard Fork, który aktywuje EIP 1559 – doniosłą (i kontrowersyjną) zmianę w strukturze opłat Ethereum.

Wprowadzone ulepszenia:

EIP-2565

Propozycja dotyczy zmiany sposobu definiowania cen gazu, jeśli chodzi o modułowe potęgowanie (szerzej znane jako „ModExp”). Modułowe potęgowanie jest dyskretną funkcją wykładniczą, ważną dla wielu funkcji kryptograficznych. Kompilator ModExp jest stosunkowo drogi. Ulepszenie ma na celu uczynienie go bardziej użytecznym w praktyce, poprzez obniżenie ceny gazu dla ModExp oraz osiągając silną losowość i bezpieczeństwo m.in. weryfikowalnych funkcji opóźniających (VDF). Zasadniczo ma promować korzystanie z szerszego zakresu operacji kryptograficznych dla inteligentnych kontraktów Ethereum.

EIP-2718

Propozycja „koperty transakcji maszynowej”, ma na celu zdefiniowanie nowego typu transakcji. W szczególności planuje się, że będzie kopertą dla przyszłych typów transakcji Ethereum. Uznaje że nowe typy transakcji są trudne do dodania, ponieważ muszą być wstecznie kompatybilne z innymi. Wprowadzając coś w rodzaju „opakowania” lub koperty dla przyszłych typów transakcji, dany EIP ma na celu rozwiązać ten problem.

EIP-2929

Propozycja poprawy Ethereum, której współautorami są Vitalik Buterin i Martin Swende. Podobnie jak EIP-2565, odnosi się do cen gazu, jednak w przeciwieństwie do tego, ma spowodować wzrost niektórych kosztów gazu. W szczególności dla operacji (lub „kodów operacyjnych”) uzyskujących dostęp do pamięci. Mimo tego że ceny były już podnoszone w przeszłości, nie zniechęciło to do ataków DDoS. Według danego EIP problemem jest to, że hakerzy nadal mogą stosunkowo tanio zmuszać wszystkie węzły do udziału w tego typu atakach. Ulepszenie ma zwiększyć koszt operacji (mniej więcej) trzykrotnie.

EIP-2930

Nawiązując do podsumowania tej EIP:

EIP-2930 dodaje typ transakcji, który zawiera listę dostępu, listę adresów i kluczy pamięci, do których transakcja planuje uzyskać dostęp. Dostęp spoza listy jest możliwy, ale droższy 

W związku z tym, update ma umożliwić nowy rodzaj transakcji, w przypadku którego dostęp do listy dostępu jest tańszy. Ma opierać się na EIP-2718 i wprowadzać format listy aktywów do Ethereum. Ponadto, ma zmniejszać również ryzyko zerwania kontraktu,

Berlin Hard Fork był pierwotnie zaplanowany na czerwiec lub lipiec 2020 r., Ale został przesunięty z powodu obaw związanych z centralizacją wokół Geth, na którym działa większość węzłów Ethereum. Ten Hard Fork (przy mocy którego starzy klienci Ethereum nie będą kompatybilni z “klientami po aktualizacji”) jest jednym z wielu na drodze do Eth 2.0, tytanicznego przejścia Ethereum od proof-of-work do proof-of-stake.

Ethereum 2.0 Beacon Chain, posiada obecnie ETH o wartości ponad 8 miliardów dolarów. Ten inteligentny kontrakt jest jak pomost między obecnym blockchainem Ethereum, a blockchainem Ethereum 2.0. Zawiera depozyty w wysokości 32 ETH potrzebne do uruchomienia węzłów walidatorów w nowej sieci. Te z kolei mają w przyszłości zastąpić pracę górników.

Atrakcje w Londynie – wycieczki, muzea i zajęcia | musement

Następny przystanek, Londyn

London Hard Fork, który jest kolejną dużą aktualizacją sieci, ma ruszyć w okolicach lipca. Oczywiście oficjalna data może się jeszcze zmienić. Uruchomienie go w lipcu oznaczałoby że sieci testowe muszą działać już w czerwcu. Co więcej, wybrane EIP będą musiały zostać przetestowane i wdrożone w marcu lub kwietniu.

W związku ze spotkaniem Ethereum Core Dev Meeting, które odbyło się 5 marca, jest prawdopodobne, że łącznie aż sześć EIP zostanie częścią London Hard Fork. Jednak jedyną propozycją ulepszenia, która została oficjalnie przedstawiona do tej pory jako część aktualizacji, jest EIP-1559. Ulepszenie ma zawierać „mechanizm wyceny transakcji”, który obejmuje stałą opłatę sieciową w celu zwalczania zatorów w sieci. Istnieją obawy, że zmniejszy to zyski górników, ale może sprawić, że Ether stanie się bardziej wartościowy ze względu na ograniczoną podaż.

Tagi
berlin hard frok EIP ether Ethereum gaz london hard fork

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.