za
ethereum 2.0

Zarabianie ETH 2.0 – Jak działa Proof of Stake Ethereum?

1,5% dla maluszka

Wraz z debiutem Ethereum 2.0 pod koniec 2020 roku, pojawia się wiele pytań o wprowadzony przez ETH Proof of Stake (PoS). Jak zarabiać na ETH? Czy każdy może zostać walidatorem? Odpowiedzi na te pytania przedstawimy Wam w poniższym artykule. Zarabianie ETH nie jest proste, ale zdecydowanie możliwe.

Ethereum 2.0 wystartowało

O temacie Ethereum 2.0 pisaliśmy też w innym artykule. Premiera Phase 0 aktualizacji Serenity sieci Ethereum to najważniejsze technologiczne wydarzenie w branży kryptowalutowej w 2020 roku. Wraz z początkiem grudnia pierwsza faza przejścia Ethereum z algorytmu Proof of Work na Proof of Stake stała się faktem. Całość procesu podzielona jest na trzy fazy, a każda z nich zajmuje się innymi elementami implementacji. Zarabianie ETH rozkłada się na każdą z nich.

Faza 0 – Beacon Chain

Faza zerowa oznacza oficjalne uruchomienie łańcuchów typu Beacon (ang. latarnia morska). Głównym celem tej fazy jest wprowadzenie atestacji i randomizacji shardów (shard blocks). Uruchomienie tego etapu spowoduje utworzenie nowego tokenu – ETH2. Użytkownicy sieci będą mieli możliwość wymiany swoich zwykłych tokenów ETH na te w wersji 2.0 w stosunku 1:1 przy pomocy specjalnego smart contractu. Kontrakt ten w sposób efektywny spali też wszystkie posiadane do tej pory tokeny ETH. Wymiana ta jest niezbędna do uruchomienia procesu Stakingu. Warto również dodać, że łańcuch ETH2 będzie funkcjonował równolegle z Mainnetem ETH.

Faza 1 – Shard Chain

Drugi etap aktualizacji Ethereum 2.0 ma za zadanie znaczne zwiększenie skalowalności sieci poprzez rozdział sieci na 64 shardy (ang. shards – skorupa), operujące w tym samym czasie. Faza 1 ma również wprowadzić możliwość komunikacji poszczególnych shardów między sobą. Dzięki tym rozwiązaniom sprzętowa bariera wejścia do utrzymania własnego węzła zostanie skutecznie obniżona. Przewidywany okres implementacji to rok 2021.

Faza 2 – Połączenie Mainnetu i ETH2

Ostateczna faza aktualizacji nastąpi w 2021/22 roku. To właśnie wtedy Mainnet sieci Ethereum zunifikuje się z pozostałymi aktualizacjami Eth2.0. Oznacza to koniec funkcjonowania algorytmu PoW w tym blockchainie oraz pełne przejście na PoS.

zarabianie eth

Pasywne zarabianie ETH

Pasywne zarabianie ETH jest możliwe dzięki wykorzystaniu algorytmu Proof of Stake. Jest to jednak efekt uboczny. PoS to przede wszystkim nowy sposób zabezpieczenia sieci bazujący na dowodzie udziału w sieci. Ethereum.org określa ten algorytm jako:

Publiczne dobro, które spowoduje, że Ethereum będzie zdrowsze i da Ci zarobić więcej ETH jako skutek. W praktyce, zakłada Twój udział w stakingu ETH w celu aktywowania oprogramowania walidacyjnego. Jako walidator będziesz procesował transakcje i tworzył nowe bloki w łańcuchu.

Nagrody w systemie PoS przyznawane są za podejmowanie działań pomagających sieci w utrzymaniu consensusu. Nowe tokeny otrzymuje się za gromadzenie transakcji w blokach, a także audytowanie działalności pozostałych walidatorów.

Jak zostać walidatorem? 

Nie jest to takie proste. Aby zostać walidatorem i otrzymywać w nagrodach ETH2 konieczne jest umieszczenie 32 ETH w kontrakcie. Dlaczego zdecydowano się na taką kwotę? 32 ETH to kwota balansu, chroniąca przed zalewem pomniejszych inwestorów, chcących zarabiać przy minimalnej inwestycji. Z drugiej limit ten jest wystarczająco dostępny dla wystarczająco szerokiej grupy inwestorów (w założeniu 32 ETH to równowartość około $11 000). Ponadto, 32 ETH zapewnia satysfakcjonującą stopę zwrotu ze stakingu.

Aby partycypować w sieci Ethereum 2.0 musimy też spełnić wymagania techniczne. Optymalną konfigurację sprzętową znajdziecie pod TYM linkiem.

Następnym krokiem jest wybór oraz instalacja odpowiedniego klienta, który pomoże nam w uruchomieniu walidatora. W tym momencie wybrać możemy jeden z 4: Teku, Nimbus, Lighthouse i Prysm. Przed wyborem, warto zaznajomić się ze specyfikacjami oferowanego softu.

Trzeci etap to instalacja węzła ETH1, którego zadaniem jest monitorowanie depozytów (32ETH) składanych przez walidatorów. Tutaj po raz kolejny jest kilka opcji do wyboru – Nethermind, Besu, OpenEthereum i Geth to kilka z nich.

Kolejnym etapem jest uruchomienie Launchpadu ETH2. Specjalna aplikacja została przygotowana przez Ethereum Foundation, Codefi Activate i Deep Work, aby ułatwić ustawienia walidatora użytkownikom hobbystycznym. Launchpad w przejrzysty sposób przeprowadzi każdego przez proces Due Dilligence i jego sekcję poglądową – ten etap ma głównie charakter edukacyjny i informatywny. W tym miejscu zapoznamy się ze wszystkimi ryzykami związanymi ze stakingiem ETH. Launchpad następnie pozwoli nam wygenerować klucze oraz mnemonic phrase, wgrać plik depozytowy i podłączyć portfel.

Link do oficjalnego Launchpadu ETH2 znajdziesz tutaj.

PAMIĘTAJ! Z założeniem konta walidatora wiąże się też ryzyko. Walidator musi aktywnie partycypować w utrzymaniu stabilności sieci Eth2. W przeciwnym razie może zostać on narażony na kary, które zmniejszą jego majątek. Po drugie – inwestycja w status walidatora jest inwestycją długoterminową. Środki z tego konta nie będą mogły zostać wypłacone do aktualizacji Fazy 1.5. Oznacza to, że przez najbliższe 1-2 lat zainwestowane 32ETH nie będą mogły zostać wypłacone.

Co jeśli nie mam 32 ETH? Zarabianie Ethereum bez walidatora

32 ETH w momencie pisania tego tekstu to koszt około 70 tysięcy złotych. Nie każdy jest w stanie zgromadzić taki kapitał, zwłaszcza w czasie rosnącej ceny kryptowalut. Na szczęście istnieją również alternatywne metody zarabiania Ethereum poprzez PoS bez konieczności stawiania profilu walidatora. Rozwiązaniem w tej sytuacji są staking pools, funkcjonujące podobnie jak poole miningowe. W tym przypadku możemy wykorzystać nasz kapitał do zasilenia istniejącego już walidatora w zamian za procent z jego zysków.

zarabianie ETH

Już w tym momencie dostępna jest dość pokaźna ilość pooli, które umożliwiają staking w ETH2.0. Należy jednak pamiętać, że podane propozycje nie są oficjalnymi rozwiązaniami wspieranymi przez Ethereum Foundation. Dlatego, przede wszystkim, należy zadbać o swój własny research przed wyborem odpowiedniego pośrednika. W wyborze powinny pomóc nam takie kryteria jak kontrola sprawowana nad kluczem walidatora i kluczem służącym do wypłaty środków. Warto pamiętać, że niektóre poole nakładają również dolne limity wpłacanych środków, a niekiedy wymagają opłat za pośrednictwo (opłaty te mogą mieć charakter jednorazowy, subskrypcyjny lub prowizyjny – pobierany od zysków).

Staking na Binance

Dość ciekawą ofertę stakingu ETH proponuje swoim użytkownikom Binance. Największy podmiot w przestrzeni kryptowalutowej umożliwia w ramach swojego mechanizmu stakingowego korzystanie z nowego sposobu tworzenia ETH. Po rozpoczęciu stakingu ETH2, w styczniu 2021 roku Binance uruchomi swój własny token BETH (Binance Eth). BETH będzie wymienialny w stosunku 1:1 z Ethereum na giełdzie. Dzięki wprowadzeniu tokenu, użytkownik będzie mógł od razu wymienić naliczone odsetki na Ethereum, bez czekania na iplementację fazy 1.5.

Rozwiązanie to na pewno nie jest tak korzystne, jak zakładanie profilu walidatora, jednak zapewnia dużo większą dozę elastyczności – zakładając, że implementacja przebiegnie pomyślnie.

Ile można zarobić na stakingu ETH?

W celu określenia potencjalnej stopy zwrotu z inwestycji w staking ETH, wykorzystać można opublikowany na stronie Ethereumprice.org, specjalny kalkulator. Zgodnie z jego ustawieniami, widzimy, że roczne ROI z inwestycji powinno wynieść około 14%.

Schemat działania kalkulatora ETH2 oparty jest na frameworku dostarczonym przez Consensys Codefi – w dokumencie tłumaczącym sposób działania kalkulatora, możemy zobaczyć, że wartość zwrotu z inwestycji jest dynamiczna i zależy od całkowitej ilości stakowanych ETH. Dodatkowo, nie można zapomnieć też o wartościach związanych z ewentualnymi kosztami prowadzenia/utrzymania profilu walidatora.

zarabianie eth

Nowa Era kryptowalutowa?

Ethereum 2.0 z pewnością zatrzęsie współczesnym kryptowalutowym światem. Warto zastanowić się nad tym, jakie zmiany przyniesie to dla funkcjonowania całego ekosystemu sieci.

Dwóch pracowników działu Corporate Development ConsenSys, Tom Borgers i Tanner Hoban, przygotowali ekonomiczny audyt Eth 2.0, w którym określają główne szanse, zagrożenia oraz silne i słabe strony najnowszej aktualizacji projektu Vitalika Buterina.

Według autorów, system PoS Ethereum 2.0 jest dużo bardziej zaawansowany niż model PoW. Jest to system przemyślany i dobrze zaprojektowany, który może okazać się jednak zbyt skomplikowany dla walidatorów. To z kolei może przełożyć się na bezpieczeństwo i stabilność całej sieci, która bazuje głównie na trzech komponentach – ilości stakowanych ETH, ceny samego ETH oraz zmienności. Są to dość typowe elementy dla każdego systemu PoS, w którym bezpieczeństwo sieci mocno opiera się na trudności w przejęciu kontroli nad siecią z powodu wysoko ustawionej bariery ekonomicznej, wynikającej z powyższych przesłanek. Ponadto, aby sieć funkcjonowała sprawnie, walidatorzy muszą być pewni wydajności kapitałowej swojej inwestycji. Pewność ta może zostać ograniczona w fazie 0 i 1, kiedy nie można upłynniać zdobytych środków. Sytuacja ta może także doprowadzić do centralizacji sieci poprzez utworzenie rynku pochodnego przez zewnętrzne podmioty – dobrym przykładem jest wcześniej wspomniana usługa stakingu oferowana przez Binance.

Mimo to, wszystkie wyżej wspomniane elementy są jedynie pewnymi elementami większej układanki, a samo Ethereum czeka jeszcze długa droga, związana z pełną implementacją ETH2.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Ekonomista, aktor i prezenter. Związany z branżą kryptowalutową od 2017 roku. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi projektami kryptowalutowymi. Robi dla nich reklamy, kreacje video, content, a także doradza w kwestii strategii komunikacji. Uwielbia przeglądać środowiskowe dramy na X - najchętniej do porannej kawki i partyjki w szachy.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności