rodzaje zleceń giełdowych

Rodzaje zleceń na giełdzie – Market, Stop, Limit i OCO

bitbay zonda

Giełdy dają użytkownikom coraz nowsze możliwości inwestowania w oferowane przez siebie produkty. Współcześnie możemy kupować kryptowaluty nie tylko na giełdach spot, ale także wykorzystywać do tego celu platformy oferujące margin trading, kontrakty terminowe i wiele innych możliwości. Elementami które potrafią być często mylące dla początkujących inwestorów, są rodzaje zleceń giełdowych. Ten artykuł przybliży nam ich tematykę.

Rodzaje zleceń na giełdzie

Zlecenie Market

Zlecenie to jest jednym z częściej występujących na rynku. Złożenie zlecenia Market gwarantuje automatyczną egzekucję, jednak nie zapewnia nam stałej ceny wykonania takiego zlecenia. Aby natychmiastowo zrealizować zlecenie złożone przez tradera, dojdzie do automatycznego wykupu pozycji – nawet jeśli oznacza to kupienie aktywa po cenie wyższej niż ustawiona w zleceniu. Kwestia ta dotyczy najczęściej rynków o ograniczonej płynności.

Wariant zlecenia Market na platformie Geco.one. Możemy na nim ustawić termin ważności, a także wartości take profit i stop loss.

Zlecenie Limit

Jest to zlecenie, polegające na wykupie aktywa po wskazanej lub lepszej cenie. Zlecenie kupna w tym przypadku spowoduje zakup środków po cenie wskazanej lub niższej, zlecenie sprzedaży zaś – po cenie wskazanej lub wyższej.

Przykładowo, jeśli inwestor chce zakupić 1 ETH po cenie nie wyższej niż $2000, ustawia zlecenie limit. Dzięki temu ma pewność, że najwyższa cena, po której dokona zakupu ETH to ta wskazana przez niego – $2000.

Wariant zlecenia Limit na Geco.one. Zlecenie wykorzystuje dodatkowy parametr określonej ceny, za którą możemy kupić BTC.

Zlecenie Stop

W tym przypadku zlecamy zakup lub sprzedaż danego aktywa w momencie, w którym osiągnie określoną cenę. Zleceniom Stop, a w zasadzie wariantowi Stop loss, poświęciliśmy już osobny artykuł, który znajdziecie tutaj.

Zlecenia typu Stop przede wszystkim pozwalają nam planować kolejne ruchy na naszym portfelu w zależności od aktualnej sytuacji rynkowej.

Zlecenie Stop na Geco.one.

Zlecenie OCO

Ciekawym typem zlecenia jest również OCO. Z angielskiego oznacza “One Cancels the Other”. Daje ono możliwość wystawienia dwóch zleceń w tym samym czasie. Można powiedzieć, że to swoiste połączenie zlecenia limit ze zleceniem Stop. Ostatecznie jednak wykonuje się jedno z nich.

OCO uruchamia się wtedy, gdy jedno ze zleceń składowych zostanie wypełnione (częściowo lub całkowicie). Następuje wtedy automatyczne anulowanie zlecenia drugiego. Jest to ciekawy sposób na optymalizację strategii handlowych – umożliwia ograniczenie strat oraz potencjalne podwyższanie zysków.

Zlecenie OCO na Geco.one. W tym przypadku mamy możliwość ustawienia zarówno wartości Stop i Limit.

Różne rodzaje zleceń na giełdzie – różne możliwości

Zlecenia giełdowe mogą wydawać się czymś trdnym do zrozumienia dla początkujących traderów. Mimo to zaznajomienie się z podstawową terminologią z tego obszaru pozwala skutecznie optymalizować swoje giełdowe strategie. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam myśleć o kolejnych inwestycjach (zwłaszcza tych krótkoterminowych) i następnie skupić się na nauce tak specyficznych rynków, takich jak np. margin trading.

Tagi
limit margin tragind market spot stop typy zlecen giełdowych zlecenia na giełzie

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.