
Lider rynku doradztwa finansowego krytycznie o blockchain
Wiodąca firma rynku doradztwa finansowego, McKinsey & Company, uważa, że technologia blockchain może być czymś rewolucyjnym, ale dzisiaj jest zbyt wcześnie, by tak uważać.
Firma McKinsey & Company została założona w 1926 r. Na całym świecie zatrudnia obecnie ponad 27 000 pracowników.
W artykule opublikowanym na stronie korporacji trzech jej partnerów – Matt Higginson, Marie-Claude Nadeau i Kausik Rajgopal – zauważa, że trudno jest obecnie znaleźć “dowody na praktyczne, skalowalne użycie blockchaina”. Ich dość krytyczną opinię dobrze opisuje poniższy cytat:
“Blockchain nie stał się jeszcze lepszym graczem [na rynku], jak się spodziewano […] biorąc pod uwagę [zainwestowaną] ilość pieniędzy i czasu, […] osiągnięto niewiele”.
Zdaniem ekspertów nie powinno to jednak nikogo dziwić, ponieważ sieć bloków to technologia “niemowlęca”, która jest “niestabilna, droga i złożona”. Na poparcie tezy w tekście przedstawiono wykres rozwoju technologii z zaznaczonym na nim miejscu, gdzie znajduje się blockchain.

Widać na nim, że ewolucję dowolnego produktu można podzielić na cztery etapy: pionierski, wzrostu, dojrzałości i spadku. Schemat przypomina ten zaproponowany np. przez Ray’a Kurzweila w jego słynnej książce “Nadchodzi osobliwość”.
“Etap 1 to moment, w którym branża startuje lub konkretny produkt jest wprowadzany na rynek. To wyprzedza popyt i często [ma miejsce] zanim technologia zostanie w pełni przetestowana. Sprzedaż jest niska, a zwrot z inwestycji ujemny. Etap 2 to moment, w którym popyt zaczyna przyspieszać, rynek rozszerza się, a branża lub produkt “startuje”.
Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Artykuł sugeruje, że w kwestii rozwiązywania problemów to najprostsze wyjścia są z reguły najlepsze. W tym przypadku – ponownie zdaniem autorów – blockchain niejednokrotnie zawodzi. Znajduje jednak zastosowanie w niektórych niszach. Jak podkreślają partnerzy McKinsey:
“przynosi korzyści tam, gdzie przesuwa własność z korporacji na konsumentów.”
Z jednej strony mamy więc opinię osób stojących trochę z boku, z drugiej, zmarły w grudniu 2018 r. Tim May, współzałożyciel ruchu cypherpunk i autor ważnej dla tej społeczności pozycji “The Crypto Anarchist Manifesto”, oświadczył niedługo przed swoją śmiercią, że jego zdaniem twórca Bitcoina Satoshi Nakamoto “chciałby” zobaczyć obecny stan blockchaina i rynku kryptowalut, sugerując, że wszystko zmierza w dobrym kierunku…
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.