za
poseł

LibraCoin: co o cyfrowej walucie Facebooka sądzą polscy politycy?

2019-08-12
Kryptowaluty
Konferencja Kryptoraport

Temat LibraCoin – cyfrowej waluty Facebooka – jest dziś nadal szeroko komentowany w światowych mediach. Można odnieść wrażenie, że głównymi komentującymi są jednak tym razem nie kryptowalutowi inwestorzy i eksperci ds. technologii blockchain, a politycy. Zauważyliśmy, że temat nie zaistniał jednak w tym zakresie w polskiej przestrzeni publicznej. Postanowiliśmy to zmienić i ponownie zapytać różnych polityków, co myślą o planach giganta mediów społecznościowych. Uzyskaliśmy zaskakujące odpowiedzi.

Dlaczego LibraCoin jest tak ważne dla świata? Otóż Facebook posiada dziś sporo ponad 2 mld użytkowników na całym globie. To sprawia, że cyfrowa waluta, za którą stałby Mark Zuckerberg, byłaby jedną z najmocniejszych jednostek płatniczych świata. I to nawet zakładając, że tylko pewien procent użytkowników portalu korzystałby z nowego narzędzia.

Jaki może mieć to wpływ na waluty fiducjarne? Nietrudno sobie wyobrazić, że w dłuższej perspektywie – jeśli LibraCoin sprawdziłoby się na rynkach – mogłoby to stanowić pewne zagrożenie dla fiatów, a co za tym idzie władzy obecnej klasy politycznej. Z drugiej strony, funkcjonowanie cyfrowej waluty o takim zakresie, która mogłaby poszczycić się do tego stabilnym kursem, byłoby dobre dla obywateli, którzy dziś są nierzadko skazani na poddawane inflacji waluty emitowane przez banki centralne. Politycy – o zgrozo! – musieliby zacząć dbać o stabilność swoich walut, co ogranicza socjal, populizm i rozdawnictwo.

Wróćmy jednak z globalnych rozważań do Polski. Co o LibraCoin myślą nasi krajowy politycy? Zapytaliśmy o to przedstawicieli czołowych polskich partii. Niestety nie wszyscy odpowiedzieli…

Prawo i Sprawiedliwość: interesujący projekt

Zaczęliśmy od partii rządzącej. W jej imieniu o Librze wypowiedział się poseł Wojciech Murdzek.

libracoin murdzekProjekt jest bardzo interesujący: wybranie opcji pełnego pokrycia, pełna otwartoźródłowość, przepustowość tysiąca transakcji na sekundę, zapowiedź przyjaznych aplikacji, ranga partnerów wspierających. To długa lista pozytywów. Trochę rozczarowań może być po stronie zwolenników pełnej anonimowości i osób zarabiających na zmianach kursowych, ale coś za coś. Warto obserwować rozwój tego projektu, na pewno bardzo istotnego dla technologii blockchain”

– jak widać polityk PiS jest bardzo otwarty na pomysł Facebooka. Jak zapatruje się na niego sama partia? Tego nie wiemy. Staraliśmy się uzyskać odpowiedź przez oficjalny fanpage PiS na Facebooku. Bez rezultatów.

Opozycja podzielona względem LibraCoin

Jakie zdanie na temat Libry mają konkurenci PiS z Koalicji Obywatelskiej? Ten obóz polityczny jest chyba dość podzielony w tym temacie.

Jaros LibracoinPoseł Michał Jaros (klub PO-KO) jest członkiem Parlamentarnego Zespołu ds. Technologii Blockchain i Kryptowalut. Okazuje się jednak, że uważa cyfrowe walut za zagrożenie:

Libra, tak jak pozostałe kryptowaluty, jest niebezpieczna. Największym problemem jest brak jakiegokolwiek systemu kontroli w tym obszarze. Niestety Libra stwarza moim zdaniem jeszcze większe zagrożenie niż reszta kryptowalut. Na początku należy zaznaczyć, że skala przedsięwzięcia jest imponująca. Lista 27 partnerów, w tym m.in. PayPal, Visa, Mastercard, Spotify, eBay robi wrażenie. Z drugiej strony, w większości są to wiodące podmioty w swoich branżach. Stwarza to poważne wątpliwości, co do zachowania niezakłóconej konkurencyjności w tym obszarze. PayPal, Visa, Mastercard (niemal monopoliści w swoich branżach) uczestniczą w stworzeniu nowej kryptowaluty i co za tym idzie- nowej aplikacji (systemu) przeznaczonej do dokonywania płatności (LibraCoin). Może to doprowadzić do stworzenia monopolu blokującego konkurencyjność w obszarze systemów płatności internetowych. Dlatego też moim zdaniem sprawą powinna zająć się Komisja Europejska. Z dwóch powodów – jest to instytucja właściwa do spraw z zakresu ochrony konkurencji i po drugie poradziła już sobie w postępowaniu antymonopolowym z Facebookiem.

Drugim problemem jest skala działalności Facebooka. Prywatna firma usiłuje stworzyć globalną walutę i zostać globalnym bankiem centralnym. Moim zdaniem stwarza to ogromne niebezpieczeństwo, bo kwestie walutowe są szczególnie wrażliwe. Zazwyczaj banki centralne to instytucje, które muszą cieszyć się niezachwianymi autorytetem i wiarygodnością. Ich działalność jest ściśle regulowana. Facebook natomiast nie jest objęty takim reżimem regulacyjnym, a chce korzystać z tych samych przywilejów. Szczególnie po niedawnych kłopotach Facebooka z zachowaniem standardów bezpieczeństwa, należy zachować szczególną ostrożność w ocenie nowego przedsięwzięcia tej firmy. Nad sprawą nowej kryptowaluty powinny szczególnie przyjrzeć się Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i banki centralne Państw Członkowskich UE. W moim przekonaniu potrzebne będą regulacje na poziomie europejskim, ponieważ Facebook prowadzi działalność ponadnarodową, to tylko w ten sposób będzie można rozwiązać ten problem.”

Kryptowalutami interesuje się też Joanna Augustynowska, posłanka wywodząca się z Nowoczesnej, dziś w PO-KO. Jej zdanie różni się od opinii Jarosa:

“Facebook wielokrotnie udowodnił już, że rozumie, jak zmienia się świat i potrafi kształtować zjawiska i mody. Na pewno więc fakt, że wprowadza swoją walutę, jest ważnym sygnałem dla gospodarki. Trudno jeszcze ocenić, czy to szansa, czy zagrożenie, natomiast dla polityków jest to kolejny wyraźny sygnał, żeby zainteresować się blockchainem i kryptowalutami, jako alternatywie dla konserwatywnie postrzeganego, bankowego systemu monetarnego.

Dziś tak naprawdę politycy nie zajmują się tymi tematami, a powinni, skoro do gry wchodzą globalni gracze, tacy jak Facebook.”

Razem

razem Skręcamy bardziej na lewo. Postanowiliśmy porozmawiać także z partiami lewicowymi. SLD i Wiosna nie odpowiedziały na nasze prośby dot. komentarza. Z dużą ochotą wypowiedzieli się zaś członkowie Razem.

Jesteśmy sceptyczni wobec kryptowalut. Widzimy niestabilność tego rynku i brak transparentności skutkujący tragediami w rodzinach osób które ulokowały swoje oszczędności w tych “inwestycjach” czego przykładem jest choćby upadek BitMarket.pl. Libracoin to próba wielkich korporacji na unikanie regulacji państwowych w gromadzeniu swojego majątku pod przykrywką ukrytej w nazwie “wolności”

– mówił nam Przemysław Czechanowski z poznańskich struktur Razem.

Zieloni

Z równie dużą chęcią wypowiedzieli się przedstawiciele Zielonych.

“Wszelkie kryptowaluty w technologii blockchain mają potencjał do bycia kontrolowanymi. W każdym pieniądzu interesujące jest po pierwsze, kto ten pieniądz kreuje, bo wydaje się oczywiste, że będzie robił to w swoim interesie, a nie w interesie społecznym, oraz kto kontroluje historię transakcji. Już dziś FB wie o swoich użytkownikach przerażająco dużo, zatem dodawanie do jego potęgi kryptowaluty nie jest dobrym pomysłem. Odradzalibyśmy korzystanie z tego “dobrodziejstwa”

– uważa Wojciech Kubalewski.

“Sama idea, która oficjalnie przyświeca stworzeniu Libry – umożliwienie korzystania z cyfrowej gospodarki osobom nieubankowionym – jest jak najbardziej szczytna, natomiast do jej realizacji nie potrzebujemy kolejnej kryptowaluty, zwłaszcza stworzonej przez korporację z tak wątpliwym podejściem do wykorzystywania danych użytkowników, jak Facebook. Sądząc po oporze stawianym przez europejskich i amerykańskich regulatorów, wątpliwym jest, że płatności Librą szybko wejdą w życie”

– dodał Maciej Józefowicz.

Kryptowaluty a polscy politycy

Jeśli chcecie wiedzieć, co o kryptowalutach sądzą polscy politycy, polecamy nasz artykuł na ten temat. Znajdziecie go tutaj.

Ciekawy materiał video o LibraCoin znajdziecie też na kanale Warsaw Enterprise Institute.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności