za

Liban: upadek krajowej waluty i plądrowanie banków

2020-06-13
Wiadomości
1,5% dla maluszka

Liban to kolejny kraj na świecie, który doświadcza tego, co w praktyce oznacza wysoka inflacja. Na ulicach Bejrutu i innych miast odbyły się wczoraj demonstracje. Obywatele kraju są zdesperowani. Tracą oszczędności, a ich wypłaty są nic nie warte. To efekt upadku funta libańskiego.

Liban i wysoka inflacja

libanProtesty zaczęły się już w październiku ub. r. Od tego czasu funt libański stracił 70 proc. swojej wartości. Manifestanci swoją wściekłość kierują przeciwko bankom. Plądrują ich oddziały, wiele budynków zostało już spalonych i splądrowanych. W Bejrucie demonstranci obrzucili nawet policję koktajlami Mołotowa. Z kolei w Tripoli w wojsko rzucano kamieniami.

Sytuację pogorszyło na dodatek wprowadzenie przez banki ograniczeń w wypłatach twardej waluty, w tym dolarów USA. W efekcie Libańczyków pozbawionych w sporej części dostępu do ich kont dolarowych, które stanowiły dla nich ratunek na czas kryzysu gospodarczego.

“Wyszliśmy na ulice ponieważ żadne z naszych żądań nie zostało spełnione. Dostaliśmy premiera, który jest jeszcze gorszy niż poprzedni. Dzisiaj kurs dolara osiągnął 7 tys. libańskich funtów. Nie stać nas na jedzenie, na zapłatę czynszu i na cokolwiek. Pozostaniemy tutaj dopóki kurs dolara nie spadnie i nasze żądania nie zostaną spełnione”

– powiedział mediom jeden uczestników demonstracji w Bejrucie, który przedstawił się jako Manal.

“Liban zawsze był chaotyczny i wydaje się że nasze wysiłki nic nie zmienią, tak więc niech będzie jeszcze większy chaos”

– dodał inny, tym razem anonimowy.

Co robią władze?

Jak na to wszystko reagują politycy. Premier Hassan Diab zorganizował wczoraj nadzwyczajne posiedzenie gabinetu w celu przedyskutowania obecnej sytuacji. Rząd ogłosił, że wkrótce podejmie kroki mające na celu ustabilizowanie sytuacji. Prezydent Michel Aoun obiecał, że bank centralny skieruje na rynek więcej dolarów USA w celu ograniczenia spadku wartości krajowej waluty.

Tyle że coraz więcej faktów świadczy za tym, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli i przypomina tę z okresu poprzedzającego wojnę domową, która wybuchła w 1975 r.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
63 204,91 USD6,02%
Ethereum logo
EthereumETH
3123,43 USD3,47%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
588,11 USD4,05%
Solana logo
SolanaSOL
144,22 USD3,13%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD2,04%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3121,18 USD3,48%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD12,55%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,70 USD7,96%