za
layer 2 hossa, ether

Rozwiązania layer 2 są kolejnym czynnikiem, który napędzi hossę na rynku kryptowalut

1,5% dla maluszka

Najczęściej w kontekście czynników, które napędzą hossę na rynku kryptowalut, podaje się halving, zatwierdzenie ETF-ów BTC i obniżkę stóp proc. przez Fed. Skoncentrujmy się jednak także na aspektach technologii. Niemałą rolę mogą odegrać bowiem rozwiązania layer 2.

Layer 2

Rozwiązania Layer 2 na rynku kryptowalut to technologie i protokoły, które zostały zaprojektowane, aby poprawić skalowalność i wydajność blockchainów pierwszej warstwy, takich jak Bitcoin i Ethereum. W praktyce pozwalają na przetwarzanie większej liczby transakcji w sekundę oraz obniżenie opłat transakcyjnych, jednocześnie utrzymując bezpieczeństwo i decentralizację.

W nadchodzących miesiącach i latach warto obserwować właśnie adopcję layer 2 – rosnące wykorzystanie takich rozwiązań skalujących. To szczególnie ważne w przypadku Ethereum.

Dlaczego? Wie to każdy, kto pamięta np. hossę z 2017 r. Zainteresowanie Ethereum było wtedy tak duże, że sieć nie dawała rady transferować środków. A dokładniej: robiła to w skandalicznie długim czasie. Przesłanie etheru potrafiło trwać wtedy nawet 24 godziny. By Ethereum mogło konkurować z Visa lub Mastercard, musi zniwelować tego typu problemy.

To nie wszystko. Nie chodzi tylko o ether, a o cały rynek tokenów, które są oparte na Ethereum, w tym NFT czy tokenów różnych innowacyjnych projektów.

Problem nie dotyczy zresztą tylko czasu przesyłu, ale też opłat transakcyjnych. Transfer ETH i tokenów można przyspieszyć, ale ustawiając wyższą opłatę. To wspaniałe dla weryfikatorów (stake’ujących), ale fatalne dla użytkowników. Bez zmiany tego stanu rzeczy, adopcja blockchaina nie posunie się do przodu.

Zmiana już następuje

Całe szczęście w sieci zachodzi już realna zmiana. Np. Messari opublikowało ostatnio nowy raport dotyczący Ethereum. Wynika z niego, że w trzecim kwartale br. największy udział w aktywności sieciowej tego blockchaina miały właśnie rozwiązania layer 2 (L2), które stały za 61% wszystkich transakcji.

To nie koniec pozytywnych danych. Według kwietniowego raportu Alchemy, w pierwszym kwartale 2022 r. tylko 103 000 użytkowników dokonało transakcji za pomocą layer 2. W pierwszym kwartale tego roku było to już ponad 635 000 użytkowników.

Podobne zjawisko widać w przypadku Lightning Network. To rozwiązanie stworzone dla sieci Bitcoin, które pozwala na przeprowadzanie mikropłatności bez konieczności umieszczania każdej z nich w głównym łańcuchu. Transakcje są przetwarzane poza głównym blockchainem, co znacznie obniża opłaty i przyspiesza potwierdzanie płatności. Od 2021 r. stopień wykorzystania tej błyskawicznej sieci wzrósł o 1212%. W sierpniu zrealizowano za jej pomocą 6,6 miliona transakcji, zaś dwa lata wcześniej było to “tylko” 503 000.

lightning network, bitcoin

Podsumowanie

Rozwiązania layer 2 są projektowane w celu poprawienia efektywności blockchainów i rozwiązania problemów związanych z ich skalowalnością, co jest szczególnie istotne w obliczu rosnącej popularności kryptowalut. Dzięki nim użytkownicy mogą cieszyć się korzyściami blockchainów, takimi jak bezpieczeństwo i decentralizacja, jednocześnie zachowując wydajność i obniżone koszty transakcji. Do tego rozwój takich rozwiązań jest kluczowy dla adopcji cyfrowych aktywów. Zbyt długie i drogie transfery powodują bowiem, że użytkownicy nie korzystają z kryptowalut nazbyt chętnie.

Obecne ograniczenia blockchainów są czymś zrozumiałym. Każdy, kto korzystał z internetu ok. 20 lat temu, pamięta, jak wtedy działała ta najpopularniejsza dziś sieć. Rozwiązania layer 2 pomogą stać się łańcuchom bloków tym, czym dziś jest internet – sieciami, z których korzystamy na co dzień, do tego w tani i bezpieczny sposób.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności