za

Kurs bitcoina przebija poziom 51 000 USD: nowy etap hossy na rynku kryptowalut?

1,5% dla maluszka

Kurs bitcoina znów rośnie. Właśnie przebił pułap 51 000 USD. Ether kosztuje już ponad 2700 USD.

Kurs bitcoina ponownie rośnie

Cena bitcoina wynosi teraz ok. 51 500 USD, co przekłada się na aż 20-procentowy skok w skali 7 dni. Od wczoraj kryptowaluta zdrożała o ok. 3%.

Ether radzi sobie równie dobrze. 1 ETH kosztuje na giełdach ok. 2750 USD. Kryptowaluta Ethereum zdrożała w skali tygodnia o 15,5%, zaś w ciągu doby o 2,8%.

Nastroje pozostają bardzo dobre. Bitcoin Fear and Greed Index wynosi 74, co oznacza chciwość inwestorów. Warto jednak dodać, że ostatnie badanie wykonano, gdy za jednego bitcoina płacono “tylko” 49 742 USD.

Z kolei indeks strachu i chciwości etheru pokazuje 74, co oznacza chciwość.

Rośnie, ale dlaczego?

Dlaczego kurs bitcoina rośnie? Powodem jest prawo popytu i podaży i jego konsekwencje. Jak wskazał w swoim poście na X Kamil Gancarz, kojarzony z Instytutem Kryptografii i Bitfold, “ponad 3,2 miliarda USD wpłynęło do bitcoina przez produkty #ETF na amerykańskich rynkach finansowych od ich uruchomienia 11 stycznia 2024 roku”.

To jednak nie wszystko. Sama płynność na rynkach finansowych rośnie, a do tego “pojawia się możliwość problemów z płynnością w amerykańskich obligacjach skarbowych”.

Jako dowód, należy odnieść się do drugiego wykresu, który pokazuje indeks panujących warunków płynności na amerykańskim rynku Skarbowym, ilustrowany przez średni błąd rentowności na przestrzeni całego uniwersum obligacji. Ta sytuacja może również wywołać problemy z płynnością dla banków. W rezultacie możemy zobaczyć dalszą ekspansję monetarną i fiskalną, prowadzącą do zwiększonej płynności i wzrostu cen aktywów. Bitcoin i inne #kryptowaluty znacząco skorzystają na tej tendencji. A właściwie będą jej głównym beneficjentem

– dodał Gancarz.

Wpisuje się to w to, co mówi wielu ekonomistów. Sytuacja gospodarcza w USA nie jest dobra i niektóre dane zwiastują zadyszkę rynków. To o tyle ważne, że jesienią br. Amerykanie mają wybrać prezydenta na kolejną kadencję. Donald Trump, jak na razie faworyt tego wyścigu, już zapowiedział, że nie wybierze Jerome Powella, obecnego prezesa Fedu, na kolejną kadencję. Ten ostatni otrzymał więc sugestię, by wspierać w walce o władzę Joe Bidena. Niedawno zasygnalizował, że bank centralny USA może w tym roku zacząć obniżać stopy procentowe. Na bazie przytoczonych powyżej danych można dojść do wniosku, że będzie to konieczne, by pobudzić sapiącą gospodarkę.

Do niższych stóp może dojść luzowanie ilościowe – wpompowywanie przez Fed gotówki na rynki. Na tym wszystkim skorzystają ryzykowne aktywa, w tym właśnie bitcoin i inne kryptowaluty. Dodajmy do tej większej płynności efekty halvingu i skupywanie coinów przez ETF-y. Przed nami może być hossa, której wyniki przyćmią te z lat 2020-2021.

Powyższy tekst nie ma charakteru porady inwestycyjnej.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności