za
Rosja

Rosyjski rynek kryptowalut apeluje do Władimira Putina o pomoc

Rosyjskie Stowarzyszenie Kryptoekonomii, Sztucznej Inteligencji i Blockchaina, organizacja reprezentująca rosyjski rynek kryptowalut i technologii blockchain, zaapelowała do samego prezydenta Władimira Putina o pomoc w stworzeniu regulacji dla branży. Eksperci obawiają się bowiem, że Federacja Rosyjska może pozostać w tej kwestii w tyle za innymi krajami.

Rosyjski rynek kryptowalut prosi Putina o pomoc

Rosyjskie Stowarzyszenie Kryptoekonomii, Sztucznej Inteligencji i Blockchaina prosi prezydenta Rosji Władimira Putina o pomoc. Chodzi o wsparcie społeczności kryptowalut w kształtowaniu krajowych ram regulacyjnych dotyczących nowych technologii.

W liście do rosyjskiej głowy państwa członkowie organizacji ostrzegają, że stosunek rządu do regulacji rynku aktywów cyfrowych stwarza „poważne ryzyko” związane z opóźnieniem gospodarki w kwestii “nowych technologii finansowych”.

Stowarzyszenie przekonuje, że obecna polityka państwa nie pozwala rosyjskim firmom na wykorzystanie potencjału nowych instrumentów finansowych. Co więcej, zmusza je do przenoszenia się do innych jurysdykcji. To pociąga za sobą bezpośrednie straty finansowe dla skarbu państwa.

To „wyjątkowo konserwatywne i prohibicyjne podejście” może spowodować, że “cyfrowa gospodarka” Rosji zacznie hamować.  Taki obrót spraw z kolei “pozbawi kraj możliwości stania się liderem we wdrażaniu cyfrowych systemów płatniczych i księgowych”.

W piśmie, jakie przesłano prezydentowi, przypomniano też o spotkaniu ze stowarzyszeniami IT, które miało miejsce w 2019 roku. Dyskutowano wtedy na temat nowych przepisów. Choć w planach było założenie piaskownic regulacyjnych, pomysły te nie zostały zrealizowane. Z kolei proponowane zmiany w rosyjskiej ustawie „O cyfrowych aktywach finansowych” utrudniają wdrażanie na rynku innowacyjnych rozwiązań.

Czego jednak dokładnie domagają się rosyjscy eksperci? Proszą prezydenta o zwołanie spotkania poświęconego wszystkim wspomnianym kwestiom. Sugerują także powołanie grupy roboczej, która zajęłaby się przygotowaniem pilotażowego projektu wprowadzenia na krajowy rynek cyfrowych technologii finansowych.

Putin

Blockchain weźmie udział w koncercie mocarstw?

Rosjanie mogą potrzebować blockchaina, kryptowalut i CBDC, by obchodzić sankcje, jakie na ich kraj nakłada Zachód. Po inwazji Moskwy na Ukrainę, handel z Rosją jest utrudniony – co wcześniej czy później negatywnie odbije się na gospodarce tego kraju.

Rosja wraz z Chinami starają się jednak zbudować wschodni blok geopolityczny i gospodarczy, który mógłby rywalizować z USA i sojusznikami Amerykanów. Ważnym elementem projektu ma być blockchainowa odpowiedź na SWIFT.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 555,34 USD-0,96%
Ethereum logo
EthereumETH
3910,14 USD3,42%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,00%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
604,05 USD0,24%
Solana logo
SolanaSOL
165,42 USD-0,43%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3909,64 USD3,43%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-2,07%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,17 USD-3,85%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,41 USD0,88%