za
cosmos atom

Kryptowaluty na 2020: Cosmos (ATOM) – wprowadzenie do projektu

1,5% dla maluszka

Projekt Cosmos (ATOM) powstał w wyniku poszukiwań rozwiązania na jeden z najbardziej palących problemów współczesnego świata krypto. Mowa tutaj o braku możliwości komunikowania się pomiędzy blockchainami bez pośrednika. W obecnym czasie tę funkcję spełniają giełdy kryptowalutowe, pełniąc rolę centralnego punktu połączeń pomiędzy blochainami, a to znacząco zmniejsza podstawową użyteczność kryptowalut. Prowadzi to do centralizacji i niemożności pełnego wykorzystaniach ich wszystkich funkcji.

W obrębie sieci Cosmos funkcjonuje token ATOM, którego cena w dniu pisania artykułu (01.02.2020) wynosi 4,37 USD. Liczba tokenów w obiegu to ponad 190 mln, natomiast wszystkich tokenów w sieci – 236 mln. Market cap jest obecnie na poziomie 830 mln dolarów, a podaż nie jest ograniczona, co oznacza, że kryptowaluta ma charakter inflacyjny.

Początki projektu

Z pomysłem stworzenia internetu blockchainów (tak jest nazywany projekt) wyszedł Jae Kwon, programista pracujący w Dolinie Krzemowej nad projektami open source, jak m.in.: CoffeeScript, usługą zaszyfrowanych e-mali Scramble.io i Tendermint, która stoi u podstaw sieci Cosmos.

Za zorganizowaniem ICO odpowiada Interchain Foundation (ICF), na czele której stoi oczywiście główny założyciel projektu Jae Kwon. Fundacja Interchain jest organizacją non-profit zarejestrowaną w Szwajcarii w Zug i zajmuje się promowaniem technologii blockchain i rozwiązań, które dostarcza Cosmos.

ICO tego projektu zostało przeprowadzone w kwietniu 2017 roku. Zebrano wówczas planowane 17,3 miliona USD, sprzedając 80% podaży tokenów ATOM. Pozostałe tokeny zostały przekazane w równych częściach Interchain Foundation oraz zespołowi All in Bits, autorom kodu Tendermint.

Informacją zasługującą na uwagę jest fakt, że już w dniu emisji tokenów ATOM, Cosmos działał na własnej sieci blockchain bez używania do tego celów innych blokchainów, jak to miało miejsce w wielu przypadkach projektów bazujących na ERC20.

Czym jest Cosmos i jak działa

Należy dodać, że Cosmos nie jest jedynie platformą do budowania aplikacji. Jest całym ekosystemem dla blockchainów, w którym mogą funkcjonować i wymieniać się informacjami. Został on oparty o algorytm konsensusu Tendermint Proof of Stake. Ten rodzaj konsensusu jest odporny na problem Nothing at Stake, który stwarzał ryzyko wystąpienia nadużyć lub forków.

Zatwierdzanie transakcji odbywa się przez zaproponowanie kolejnego bloku przez użytkownika sieci, a następnie poprzez poparcie tego bloku przez tzw. walidatorów, których liczba jest ściśle określona i obecnie wynosi 100. Kiedy blok uzyska poparcie dwóch trzecich walidatorów, zostanie on uznany za prawidłowy. Liczba walidatorów nie jest stała i będzie się zwiększać o 13% w ciągu dekady.

W celu zostania walidatorem należy znaleźć się w pierwszej setce portfeli posiadających największą ilość ATOM. Wiadomym jest, że nie każdy będzie miał możliwość nim zostać, dlatego istnieje również rozwiązanie pozwalające stake’ować tokeny na zasadzie delegowania.

Cosmos oferuje nam rozwiązania z zakresu skalowalności systemu, a to główny problem, z którym zmagają się dzisiaj blockchainy takie jak Bitcoin czy Ethereum. W pierwszym przypadku sieć może się zapchać zbyt dużą liczbą transakcji w danym momencie, a w drugim przypadku wszystkie inne tokeny na blockchainie Ethereum są uzależnione od przepustowości tej sieci – a jest ona ograniczona.

Tendermint Core

Problem skalowalności twórcy projektu chcą rozwiązać, wykorzystując owoce swojej pracy, czyli Tendermint Core. Jest to silnik tolerancji błędów, który może stawiać bloki co sekundę z teoretyczną liczbą 10 000 transakcji.

Na platformie Cosmos można również stawiać nowe blockchainy i aplikacje za pomocą narzędzi Cosmos SDK (software Development Kit) wydanego przez zespół All in Bits, który stoi również za TenderMint i fundacją ICF. W Ethereum, funkcję Cosmos SDK spełnia Wirtualna Maszyna Ethereum (EVM), która niejako wymusza na programistach optymalizowanie własnych aplikacji pod kątem ich wykorzystania. Pakiet narzędzi od Tendermint sprawia, że środowisko do budowania aplikacji jest łatwiejsze i pozwala bardziej się skupić na istocie problemu.

Za komunikację pomiędzy blockchainami odpowiada protokół Inter Blockchain Communication oraz użycie specjalnych sieci Hubs (koncentratorów). To w nich zbierają się informacje, które są następnie przesyłane pomiędzy blockchainami.

Cosmos (ATOM)

Obecnie ATOM jest 19. największą kryptowalutą na świecie za LEO Token i przed IOTA. Token został wypuszczony na rynek w marcu 2019 roku z ceną wyjściową ok. 6,20 USD. Token osiągnął najwyższą wartość historyczną 3 czerwca 2019 roku i wynosiła ona 7,23 dolara za jednostkę. Od tamtego czasu cena ATOM konsekwentnie spadała do września tego samego roku, osiągając historyczne minimum poniżej 2$. Po osiągnięciu dna początkiem września token sieci Cosmos utrzymuje się na niezbyt gwałtownym ale stabilnym trendzie wzrostowym, stawiając kolejne szczyty i dołki coraz wyżej.

Dzienny wolumen transakcji wynosi ok. 150mln dolarów, a główne miejsca handlu tym tokenem to: BitForex – 43% udziału w wolumenie, Hitbit – 21%, Bit-Z – niespełna 8%, MXC – 5,7%. Innymi giełdami na którym token jest notowany, ale wolumen wynosi od 1 – 5 procent są: GDAC, Bibox, Binance, CoinEx, Bkex.

Portfel dla kryptowaluty Cosmos (ATOM)

Istnieje wiele portfeli, które obsługują ATOM, a przechowywanie czy obsługa tokenu nie stanowi żadnego problemu, gdyż developerzy zadbali o odpowiednią infrastrukturę. Najbardziej popularne rozwiązania stosowanie przez użytkowników Cosmos zostały przedstawione poniżej.

Lunie to propozycja od zespołu Cosmos na portfel internetowy i mobilny, zapewniający kompleksową obsługę ich tokenu. Portfel istnieje również jako rozszerzenie do przeglądarki, umożliwiające wykonywanie wszelkich operacji oraz delegowanie ATOM do stake’owania. Portfel jest też kompatybilny z urządzeniami typu Ledger.

Innym portfelem mobilnym obsługującym ATOM jest imToken, który obsługuje również BTC, EOS i zasoby ETH. Umożliwia on standardową obsługę kryptowalut, używanie dAppsów i stake’owanie ATOM.

Trust Wallet to portfel mobilny, który obsługuje sporą liczbę kryptowalut i jest na otwartym kodzie źródłowym. Posiada własną platformę do stake’owania, która obsługuje również Cosmos. Portfel jest dostępny dla użytkowników zarówno Androida jak i iOSa i jest kompatybilny z Ledger i innymi portfelami obsługującymi WalletConnect.

Deweloperzy projektu

Osobą odpowiedzialną za powstanie Cosmos jest Jae Kwon, architekt oprogramowania i współzałożyciel Tendermint. Pan Jae Kwon pracował również w Dolinie Krzemowej w Alexa i Yelp. 29 stycznia ogłosił, że rezygnuje ze pełnienia funkcji CEO Cosmos. Dodał, że nie oznacza to kompletnego odejścia od projektu. Stwierdził, że nadal będzie się udzielał w sprawy związane z Cosmos jako członek Interchain Foundation. Swoją decyzję argumentował tym, że chce teraz się skupić na pracy dla fundacji Virgo, która koncentruje się na problemach katastrofalnych zmian klimatu, niszczenia środowiska i zaspokajaniu potrzeb ludzi na całym świecie.

Ethan Buchman jest jedną z osób zaangażowanych w rozwój takich projektów jak Tendermint czy Cosmos. Pełni funkcję dyrektora technicznego w Interchain Foundation. Ethan ma szeroki zakres zainteresowań z dziedziny biologii, neuronauki, matematyka, programowania. Jego misją jest budowanie technologii wspierającej interoperacyjność na rzecz suwerenności gospodarczej społeczności na świecie. Dowodem tego jest jego zaangażowanie we własną inicjatywę CoinCulture CryptoConculting, oferującą szkolenia i edukację z zakresu kryptowalut i blockchain dla nowicjuszy i zaawansowanych.

Drugim i ostatnim wspópracownikiem wymienionym przez Jae Kwona na profilu LinkedIn jest Zarko Milosevic, który pisze o osobie, że lubi rozwiązywać problemy za pomocą technologii rozproszonych.

Inni członkowie ICF to:

Sean Braithwaite – pełni rolę inżyniera systemów rozproszonych, ma 10-letnie doświadczenie w zarządzaniu dużymi systemami produkcyjnymi. Jego prace były prezentowane w m.in.: ACM Sigcomm, EuroSys, O-Reilly, Velocity.

Arianne Fleming – dyrektor zarządzająca fundacji Interchain, odgrywa główną rolę w codziennej organizacji i określaniu strategicznych kierunków rozwoju fundacji.

Michael P. Niederer – dyrektor odpowiedzialny za finanse i księgowość.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności