za

Kryptowaluty na 2020: Basic Attention Token (BAT) – wprowadzenie do projektu

European Halving Party 2024

Basic Attention Token (BAT) jest integralną częścią platformy, tworzącej nowy rynek. Razem z przeglądarką internetową Brave, odkrywają przed użytkownikiem świat reklam oraz internetu, w którym Twoja anonimowość stoi na pierwszym miejscu.

Obecnie całkowita ilość tokenów BAT dostępna na rynku wynosi: 1 500 000 000. Pod względem wolumenu BAT zajmuje 50 miejsce z ponad 17 milionami dolarów w obrocie dziennym. Kapitalizacja rynku sięga 290 milionów USD. W chwili pisania tego artykułu cena tokenu BAT wynosi: 0,20 USD. Warto odnotować, że 9 stycznia 2018 roku kurs BAT ustanowił swój rekord i wyniósł: 0,98 USD.

Historia i obecny stan projektu

Pierwsza internetowa reklama banerowa pojawiła się w 1994 roku. Reklamodawcą była firma Hotwire i uzyskała 44% współczynnika klikalności. W tamtym czasie była stosunkowo mało znacząca, ale sugerowała obietnicę „darmowej” strony internetowej – opłacanej przez reklamodawców. Z tego pierwszego małego kroku rozwinęła się cała nowa branża, ad-tech. Pojawiły się firmy o wartości wielu miliardów dolarów, oferując oprogramowanie „za darmo”, gdzie rzeczywistą ceną było zbieranie informacji o tobie w celu napędzania gospodarki reklamowej.

Platforma Brave (będziemy tak określać połączenie tokenu BAT oraz przeglądarki Brave), została założona przez autora popularnego na całym świecie języka programowania Java Script, współzałożyciela Mozilli i Firefoxa: Brendana Eicha.

Token BAT jest oparty na blockchainie Ethereum, standard ERC-20. Projekt ujrzał światło dzienne 31 maja 2017 roku i był wyczekiwany przez bardzo duże grono zwolenników. Tuż przed startem wielu ekspertów twierdziło że BAT i przeglądarka Brave mogą wyznaczyć nowe trendy na rynku przeglądarek internetowych oraz reklam wyświetlanych na naszych monitorach. Dziś możemy śmiało powiedzieć że mieli rację.

BAT poprawia efektywność reklamy cyfrowej, tworząc nowy token, który można wymieniać między wydawcami, reklamodawcami i użytkownikami.

Token BAT umożliwia wykonywanie mikropłatności, które są nadzorowane przez system Brave Ledger. Ogólna koncepcja polega na tym, że reklamodawca wysyła płatność tokenem wraz z reklamami do użytkowników w stanie zablokowanym (nie można ich wykorzystać). Gdy użytkownicy oglądają reklamy, przepływ płatności odblokowuje się, zachowując część płatności na własnym portfelu i przekazując udziały płatności Brave, a pozostałą część przekazuje Wydawcy.

W ekosystemie BAT reklamodawcy przyznają wydawcom BAT za przyciąganie uwagi użytkowników. Użytkownicy otrzymają również niektóre BAT za uczestnictwo. Mogą przekazać je z powrotem wydawcom lub wykorzystać na platformie. Ten przejrzysty system utrzymuje prywatność danych użytkownika, wyświetlając mniej, ale trafniejszych reklam. Wydawcy doświadczają mniej oszustw, a jednocześnie zwiększają swój procent nagród. Pierwsza część rozwiązania, przeglądarka Brave, już działa. Brave to szybka, otwarta, zorientowana na prywatność przeglądarka, która blokuje inwazyjne reklamy i moduły śledzące oraz zawiera system księgowy, który anonimowo mierzy agregację uwagi użytkowników, aby dokładnie nagradzać wydawców.

Projekt jest cały czas rozwijany przez jeden z najlepszych zespołów w całym kryptowalutowym ekosystemie.

Zespół BAT

Brendan Eich (twórca BAT i Brave) – urodził się 4 lipca 1961 roku. Twórca popularnego języka skryptowego JavaScript. Wsółzałożyciel Mozilli i Firefoxa

Brian Bondy (główny programista Brave Software) – Podobnie jak Eich pracował nad takimi znanymi projektami jak Firefox czy Mozilla. To własnie przy okazji pracy nad tymi projektami poznał Eich z którym stworzył Brave Software. Współzałożyciel VisionWorks Solutions.

Ben Livshits (Chief Scientist ) – przez wiele lat związany z Microsoftem (ponad 10 lat). W Brave od 2017 roku. Pracował między innymi dla Yahoo.

Co wyróżnia BAT ?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z różnego rodzaju aplikacji służących do blokowania reklam w internecie oraz pomagających ukryć nasze prawdziwe IP. Każdy marketingowiec doskonale zdaję sobie sprawę z mocy reklamy w internecie, z drugiej strony wie jak ciężko dotrzeć do takiego klienta. Przeglądarka internetowa Brave oraz BAT ma to zmienić.

Brave stawia na prywatność użytkowników chroniąc ich dane, blokując reklamy oraz skrypty umożliwiające śledzenie oraz zbieranie danych na ich temat. W nagrodę użytkownicy dostają możliwość zarabiania tokenów BAT.

Społeczność zgromadzona wokół projektu jest jego największą siłą.

Przeglądarka internetowa Brave

Wśród wielu funkcji przeglądarki Brave na szczególną uwagę zasługuje Brave Shields. Tarcze zapobiegają śledzeniu Cię w internecie przez trackery internetowe. Nawet Brave Software nie wie, co robisz. Tarcze blokują moduły śledzące i oparte na nich reklamy od razu po instalacji i uruchomieniu przeglądarki; nie musisz niczego włączać ani konfigurować. Przeglądaj sieć, przekonany, że nikt nie zajmuje się twoimi zainteresowaniami i nawykami czytania.

Brave posiada również wbudowany AdBlock, dzięki któremu pozbędziesz się natrętnych reklam.

Przeglądarka została wyposażona w prywatne okna, które są bezpośrednio zintegrowane z siecią Tor. Używanie Tora w prywatnym oknie oznacza, że strony nie widzą Twojego prawdziwego adresu IP podczas wizyty.

Kiedy później wrócisz na tą samą stronę w prywatnym oknie z Torem, strona nie będzie w stanie rozpoznać że to znów Ty- dzięki temu możesz pozostać anonimowy.

Specyfikacja techniczna BAT

Maksymalna ilość monet: 1 500 000 000

Blockchain: Ethereum

Standard: ERC20

Otwarty kod źródłowy: Tak

Kilka ciekawostek

  • projekt jako jeden z nielicznych w kryptowalutowym świecie wyszedł z Bety
  • zyski Brave Software sięgają 10 milionów dolarów
  • 70% zysków z reklam wraca z powrotem do użytkowników przeglądarki Brave
  • dzięki funkcji napiwków, użytkownicy przeglądarki mogą nagradzać twórców treści tokenami BAT. Funkcja ta jest dostępna na takich platformach jak YouTube, Twitch czy Twitter.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności