za
ren protocol opis projektu

Kryptowaluty na 2020: Ren (REN) – wprowadzenie do projektu

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Ren to projekt mocno skupiony na DeFi oraz interoperacyjności sieci blockchain. Dzięki Ren, użytkownicy będą w stanie przesyłać swoje cyfrowe monety między dowolnymi blockchainami z zachowaniem prywatności.

Krótka lekcja historii i wprowadzenie do projektu

Historia projektu sięga 2017 roku, kiedy to wystartował jako Republic Protocol. W 2018 odbyła się ICO projektu, które zakończyło się w listopadzie z nienagannym wynikiem 34 milionów dolarów zebranych podczas kampanii. Obecna forma Ren Project nabrała kształtu w 2019, wraz ze startem zapowiadanych funkcjonalności dedykowanych rynkowi zdecentralizowanych finansów (DeFi).

Już podczas ICO projekt jako core swojej działalności wymieniał “zdecentralizowane Dark Poole dla atomowych między-łańcuchowych transakcji”. Dla użytkowników oznacza to możliwość tradingu dowolnej ilości aktywów bez ujawniania swoich danych ani detali transakcji. Tak, idealnie wpasowuje się to w profil inwestorów instytucjonalnych, którzy to stanowią główną grupę docelową projektu.

Główną funkcją tokenów REN ma być stakowanie dark node’ów, które mają potwierdzać Dark Poolowe transakcje. Umożliwia to każdemu użytkownikowi hostowanie swojej własnej quasi-zdecentralizowanej giełdy kryptowalut (o tym dlaczego quasi- nieco później), która dysponuje teoretycznie nieograniczoną płynnością. Jak wiemy, niewielka głębokość rynku oraz wciąż (mimo postępów na przestrzeni ostatnich miesięcy) skomplikowane UX/UI giełd zdecentralizowanych to ich największe mankamenty. Ren jest odpowiedzią na te problemy.

Opis projektu Ren

Jedną z głównym propozycji wartości dostarczanych przez Ren, ma być warstwa transakcyjna umożliwiająca interoperacyjność pod kątem wymiany wartości między dwoma dowolnymi infrastrukturami blockchain. W praktyce, umożliwi to użytkownikom bezpośrednią wymianę np. między BTC za ETH. Dodatkową korzyścią będzie pewien stopień anonimowości, choć w nieco innym wymiarze niż oferuje większość projektów.

Warto zaznaczyć, że Ren nie jest do końca blockchainem, a raczej protokołem do komunikacji P2P (podobnie jak BitTorrent), wykorzystującym tokeny ERC-20 jako zabezpieczenie dla węzłów w sieci.

Jak Działa Ren Protocol (RenVM)?

Wiele projektów, które za cel obrały sobie połączenie wszystkich blockchainów w jedną infrastrukturę (podobnie jak internet scalił intranety) chce uczynić to za sprawą własnego protokołu blokchcainowego, który ma scalić pozostałe w jedną wielką sieć. Ren przyjął inną strategię. Mianowicie to on dopasowuje się do zewnętrznych infrastruktur, zamiast wymagać od nich implementacji nowych standardów.

Jak podają twórcy Ren:

“Większość obecnych projektów z dziedziny interoperacyjności tworzy protokół będący nowym standardem, który inne blockchainy muszą zaimplementować by móc się przyłączyć. RenVM przyjmuje inne podejście i to on łączy się z innymi blockchainami.”

Rozwiązaniem problemu interoperacyjności oferowanym przez projekt Ren jest właśnie RenVM. Za jego sprawą dowolny dApp, protokół, czy sieć mogą wdrożyć do swojego systemu interoperatywne transakcje. Dodatkowo RenVM łączy ze sobą transakcje w taki sposób, że sieci czy nawet węzły (potwierdzające transakcje w sieci Ren), nie znają szczegółów stron wymiany. Jest to możliwe za sprawą 3 warstw RenVM:

  1. Zero-knowledge Layer (w wolnym tłumaczeniu: Warstwa Zerowej Wiedzy) pozwala na przechowywanie i transfer tokenów z dowolnego blockchaina bez ujawniania sald ani wielkości przelewu.
  2. Warstwa Interoperacyjności, która rozszerza możliwości pierwszej warstwy, pozwalając na wykonywanie przelewów między różnymi łańcuchami bloków, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności.
  3. Warstwa Dark Pool, zapewniająca prywatne parowanie zamówień, tak by ich detale były znane wyłącznie właścicielowi.

Główne cechy RenVM

Shamir’s Secret Sharing

To algorytm kryptograficzny dbający o bezpieczeństwo danych. W skrócie sprawia on, że zaszyfrowane dane są dzielone na unikatowe części. Następnie uczestnicy sieci potrzebują połączyć większość części ze sobą, aby zrekonstruować sekret.

Secure multiparty Computation (sMPC)

Jest to autorski algorytm twórców projektu, pozwalający operować Darknode’om, bez konieczności ujawniania komukolwiek (włącznie z samymi węzłami) zapytań przychodzących/ wychodzących od/do skryptu.

Problem Bizantyjskich Generałów rozwiązany

Powyższe rozwiązania zapewniają, że sieć będzie w stanie dalej funkcjonować, pomimo prób jej przejęcia przez osoby trzecie. Jak opisują twórcy:

“Skrypty śmigają, a sekrety pozostają zaszyfrowane.”

Hyperdrive

RenVM wykorzystuje szybki i zdecentralizowany mechanizm konsensusu. Jest to zmodyfikowana wersja Tendermint zaprojektowana z myślą o shardingu i sMPC.

Dark Pools

Mimo mrocznej nazwy, chodzi tu po prostu o prywatny obrót bez ujawniania salda kontrahentów. Warto jednak zaznaczyć, że Dark Poole nie są anonimowe w taki sposób, w jaki życzyłoby sobie większość użytkowników krypto (wracamy do tematu quasi-zdecentralizowanych giełd). Z racji wielu oszustw i szemranych transakcji odbywających się na Dark Poolach, SEC musiał interweniować i obecnie wszystkie z nich są zobowiązane do przeprowadzania pełnego procesu KYC i przestrzegania konkretnych wytycznych AML. Tu jednak chodzi o inny rodzaj prywatności.

Mimo niewątpliwych zalet technologii blockchain, takich jak prywatność a jednocześnie pełna transparentność, nie zawsze chcemy aby sprzedawca czy kupujący wiedział ile bitcoinów trzymamy na naszym portfelu. Wyobraź sobie, że płacisz za kawę ze swojego głównego portfela, na którym przechowujesz wszystkie środki. Robiąc to w fizycznym sklepie, sprzedawca widzący z jakiego adresu zapłaciłeś, jest w stanie sprawdzić całe saldo portfela, z którego otrzymał przelew i dodatkowo zidentyfikować Cię jako osobę, którą widział naocznie. Dzięki Dark Poolom Ren, strony sparowane w transakcjach pozostają prywatne dla siebie nawzajem, a protokół jest kompatybilny z regulacjami SEC dotyczącymi Dark Pooli.

Pierwszym Dark Poolem w sieci Ren jest RenEx postawiony przez deweloperów projektu.

Zespół Ren zawarł także współpracę z amerykańską firmą Wyre świadczącą usługi OTC. Partnerstwo ma na celu zapewnienie zgodność wszelkich procedur KYC/AML z obowiązującym prawem. Dotychczas obsłużone przez Wyre transakcje przekraczają sumaryczną kwotę 3.5 mld USD.

Token REN i Darknode’y

REN jest tokenem w standardzie ERC-20 opartym o blockchain Ethereum. Aktualnie tokeny REN pełnią 2 główne funkcje:

  1. Aby móc korzystać z Dark Pooli, traderzy muszą stake’ować odpowiednią ilość tokenów. Zapewnia to większe bezpieczeństwo dla sieci, gdyż czyni próby jej bezpośredniego ataku kosztowniejszymi.
  2. Kolejną opcją jest ulokowanie 100 000 REN w Darknode. Dzięki temu bierzemy udział w podziale zysków z prowizji naliczanych przez sieć. Darknode’y zasilają transakcje Dark Pooli zbudowanych w oparciu o sieć.

Użytkownicy RenVM płacą opłaty transakcyjne poprzez smart kontrakt Ethereum nazywany Darknode Payment contract. Raz na 4 tygodnie smart kontrakt dystrybuuje prowizje do wszystkich Darknode’ów jako nagrodę za stake.

W sieci Ren istnieją dwa kompozyty, które składają się na wielkość prowizji transferów. Pierwszym z nich jest Dynami Fees (Prowizje dynamiczne), które wynoszą minimum 0,1% kwoty transakcji jeśli wysyłamy środki pomiędzy blockchainami.

Drugim rodzajem prowizji w sieci są Dai Fees, których wielkość zależy od ilości mocy obliczeniowej zużywanej do przeprocesowania transakcji. Wykorzystywane są np. w przypadku transferu tokenów NFT, gdzie każdy token może mieć różną wartość i nie jest wymienny 1:1.

Zespól Ren

Taiyang Zhang jest CEO projektu. Wcześniej współtworzył Virgil Capital – międzynarodową firmę zajmującą się obrotem kryptowalutami.

Loong Wang, który zasiada na pozycji CTO, ma również doświadczenie programistyczne z językami programowania takimi jak: SQL, Java oraz Haskell.

Wielu programistów z zespołu kończyło kierunki na tym samym uniwersytecie w Australi: The Australian National University.

W ciele doradczym, zasiadają natomiast m.in.: Dorjee Sun pełniący funkcję CEO w Perlin Network oraz Loi Luu będący na pozycji CEO w KyberNetwork.

Mimo braku głośnych nazwisk deweloperzy Ren zostali wytypowani jako 6 najbardziej aktywny projekt na Githubie w perspektywie 12 miesięcznej. Jest to imponujący wynik, jak na tak niewielki zespół.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności