
Kryptowaluty na 2020: Grin (GRIN) – wprowadzenie do projektu
Grin to stosunkowo nowy projekt – ujrzał światło dzienne 15 stycznia 2019. Jest to, obok projektu Beam, implementacja protokołu MimbleWimble, stworzonego przez anonimowym deweloperów w 2016 roku. Bazujący na własnym, niezależnym blockchainie Grin, tuż po tym jak się pojawił, przyciągnął uwagę społeczności z całego świata. Projekt został napisany w języku programowania Rust, rozwijanym przez Mozilla Foundation. Działa w algorytmie PoW, jednak w odróżnieniu od Bitcoina, nie posiada publicznej księgi rachunkowej. Sieć nie używa adresów i szyfruje wszystkie kwoty transakcji. Powodem tego jest fakt, że projekt skupia się w dużej mierze na prywatności i anonimowości.
Spis treści
Rozwój projektu
Podobnie jak w przypadku Bitcoina, twórcy Grin pozostają anonimowi. Od początku istnienia, udało się jednak zbudować wokół projektu całkiem dużą społeczność. Celem jest rozwój kryptowaluty w kierunku prostoty użytkowania i szybkich transakcji.
Od początku roku, w projekcie wydarzyło się już sporo.
ANNOUNCEMENT: Grin + Grin Wallet 3.0.0 Released: @Yeastplume wrote: Grin and Grin wallet 3.0.0 have been released and are ready for use in advance of the upcoming hard fork in mid-January. The hard-fork is scheduled on… https://t.co/10PEe8qZKP #Announcements via grin-forum $GRIN
— 😶 (@grinMW) January 3, 2020
Jak wynika z powyższego tweeta, została udostępniona nowa wersja portfela, a kilkanaście dni później odbył się hard fork. Na 31 stycznia planowany jest update sieci Grin do wersji 3.0.0, a możliwe, że wydarzy się to wcześniej.
Szybkość działania jest zapewniona m.in. poprzez wydobywanie bloku co 1 minutę. Nagroda za blok to obecnie 60 GRIN, a liczba ta będzie zmniejszana. Na ten moment, co sekundę trafia do obiegu 1 Grin.
Historia projektu
Protokół Mimble Wimble, na którym opiera się Grin, powstał w sierpniu 2016 roku. Wszystko rozpoczęło się, kiedy użytkownik o pseudonimie “majorplayer”, na kanale IRC opisał MimbleWimble jako prywatne i skalowalne uaktualnienie dla Bitcoina. Zauważyła to grupa programistów, którzy głębiej zainteresowali się projektem. Wśród nich był m.in. Andrew Poelstra z BlockStream, który w 2017 roku przygotował pełną dokumentację dla nowego protokołu. Początkowo miał być to sidechain Bitcoina. Ograniczenia BTC, skłoniły jednak programistów do stworzenia własnej kryptowaluty – Grin.
Programiści Grin starają się pozostać wierni założeniom ruchu Cypherpunk, propagującego stosowanie kryptografii jako drogi do zmian społecznych i politycznych. Projekt został w całości sfinansowany przez społeczność. Twórcy nie prowadzili ICO, ani żadnej innej tego typu zbiórki. Nie stosowano tu również pre-miningu. Główny developer – Igno Peverell podchodzi do rozwoju projektu bardzo ideologicznie. Kryptowaluta została udostępniona publicznie 15 stycznia 2019. Miało to miejsce ok. 2 tygodnie po uruchomieniu konkurencyjnej implementacji MimbleWimble o nazwie Beam.
W odróżnieniu od projektu Beam, wspieranego przez korporacje, Grin jest napędzany przez społeczność – zarówno w kwestiach programistycznych, jak i finansowych. Rozwój jest możliwy głównie dzięki dotacjom ze strony fanów. W listopadzie 2019, z tajemniczego adresu nieaktywnego od 9 lat, na adres projektu wpłynęła dotacja na kwotę 50 BTC. Może to świadczyć o dużej wierze w tę kryptowalutę i jej dalsze losy. Niewątpliwie ta kwota, jak i inne środki pozyskiwane przez Grin, umożliwią skupienie się deweloperów na długofalowych celach. Celem zespołu jest m.in. stworzenie w pełni funkcjonalnej waluty, umożliwiającej codzienne transakcje, zaś konkurencyjny projekt Beam, można traktować, podobnie jak obecnie Bitcoina, bardziej jako “store of value”.
Kurs Grin
Cena Grin oscyluje aktualnie w okolicy 1 USD, jednak biorąc pod uwagę ATH, które wyniosło ponad 19 USD, wciąż pozostaje tu dużo przestrzeni do wzrostów. Oczywiście będzie zależało to od rozwoju projektu oraz działań marketingowych. Minione miesiące w projekcie były czasem, kiedy deweloperzy skupiali się na rozwoju technologii.
Rosnące zainteresowanie i kolejne otrzymywane dotacje, mogą spowodować, że część nakładów zostanie skierowanych na marketing. Jak wiemy, w przypadku większości altcoinów, to właśnie on jest w dużej mierze motorem napędowym wzrostów, co doskonale widzieliśmy na przykładzie projektów takich, jak np. Tron (TRX).
Dodając do tego wzmacniające się fundamenty, nad którymi pracuje zdecentralizowana społeczność, Grin w czasie najbliższej hossy może doświadczyć znaczących wzrostów. Oczywiście nie możemy tego przyjmować za pewnik, biorąc pod uwagę wczesną, eksperymentalną fazę, natomiast niewątpliwie jest to projekt, któremu warto poświęcić nieco uwagi. Zwłaszcza biorąc pod uwagę wartości, którymi kierują się twórcy, a które były bliskie również wczesnym użytkownikom Bitcoina i pierwszych kryptowalut
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.