za
kryptowaluty bezpieczenstwo

Jak zabezpieczyć konto na giełdzie i gdzie bezpiecznie przechowywać kryptowaluty?

Zainteresowanie kryptowalutami rośnie z roku na rok, jednak nie przekłada się to niestety na wzrost świadomości na temat bezpieczeństwa cyfrowych środków. W tym tekście przybliżymy ten temat i omówimy podstawowe zasady bezpiecznego posługiwania się kryptowalutami.

Na giełdzie czy poza nią?

Zacznijmy od odpowiedzi na podstawowe pytanie – w jaki sposób będziemy korzystać z naszych kryptowalut. Jeśli tym co nas interesuje jest day trading, część środków możemy zostawić na zaufanej giełdzie, z której korzystamy. Oczywiście wszystkie nadwyżki, które trzymamy jako inwestycję na dłuższy termin, powinniśmy przechowywać w prywatnym portfelu z kluczem prywatnym, do którego tylko my mamy dostęp. Do dyspozycji mamy np. portfel sprzętowy lub bardziej radykalne rozwiązanie – paper wallet. Ten ostatni, choć gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa, może być mało zadowalający dla aktywnych użytkowników, dla których liczy się również wygoda.

Portfel sprzętowy, taki jak Ledger czy Trezor, zapewnia jednocześnie dużą wygodę użytkowania, jak również przyzwoity poziom bezpieczeństwa. Sam CEO Binance, jednej z największych giełd, apeluje do swoich klientów, by ci nie trzymali kryptowalut na jego platformie. Jego postawa jest logiczną konsekwencją tego, co od dawna dzieje się na rynku. Odkąd cyfrowe waluty stały się popularne, plagą są też ataki hakerów na giełdy czy osoby prywatne. Choć polskie giełdy, takie jak BitBay czy CoinDeal, jak dotąd dobrze spisywały się w kwestii zabezpieczania środków użytkowników, to należy pamiętać, że są one przeznaczone do handlu kryptowalutami, a nie do długoterminowego przechowywania środków.

Jak czuć się bezpiecznie? Już tłumaczymy!

Z pewnością najmniej ryzykujecie, jeśli po zakupie kryptowalut zabezpieczycie je za pomocą portfela sprzętowego lub tzw. paper walletu.

Portfel sprzętowy to małe urządzenie, nierzadko przypominające pendrive, które pomaga w bezpieczny sposób przechowywać klucze prywatne do naszych aktywów. Dzięki kompaktowym wymiarom, jest wygodne w noszeniu np. w torbie, kieszeni czy z kluczami do mieszkania. Najlepiej jednak schować je w bezpiecznym miejscu w domu.

sirin labsDziś portfele sprzętowe mają też różne formy. Na rynku dostępny jest również smartfon Finney firmy Sirin Labs, który oprócz funkcji telefonu, jest też portfelem na kryptowaluty. Na podobną funkcję zdecydowały się także takie marki jak HTC czy Samsung. Planowane kolejne urządzenia tych firm pokazują nowy trend dotyczący przechowywania cyfrowych walut.

Oczywiście co najmniej równie bezpiecznym pomysłem jest paper wallet. To nic innego, jak wydrukowana kartka papieru, która zawiera klucz prywatny do naszego portfela (również w postaci kodu QR, by dostęp do nich był dla łatwiejszy). Tego typu portfel można wygenerować niemal od ręki za pomocą np. takich stron jak MyEtherWallet. Produkcją bardziej ozdobnych paper walletów zajmuje się też firma Ballet Crypto słynnego biznesmena z rynku kryptowalut – Bobby’ego Lee. W takiej formie można z nich wykonać coś na kształt nieśmiertelnika czy po prostu naszyjnika. Idealny prezent dla fana Bitcoina!

Trzymanie środków na giełdzie

Rozumiemy jednak, że są też przypadki, w których wygodniej jest Wam trzymać kryptowaluty na giełdzie. Możliwe, że Wasz model inwestowania w cyfrowe aktywa (day trading) wymaga takiego podejścia. Jednak większość oszczędności zawsze powinna znajdować się poza giełdą. Jak więc zabezpieczyć swoje konto na platformie handlowej, by nikt go nie przejął i w konsekwencji was nie okradł?

Mocne hasło

To zasada, która musi obowiązywać przy każdej platformie, która wymaga od nas logowania się. Nie ważne, czy mowa o e-mailu, Facebooku, Instagramie czy właśnie giełdzie kryptowalut. Mocne hasło to podstawa waszego bezpieczeństwa w sieci!

Jak jednak stworzyć mocne hasło? Musi ono mieć minimum 8 znaków i składać się z:

  • małych liter,
  • wielkich liter,
  • cyfr,
  • znaków specjalnych (np. ! lub @ lub $).

Nie powinno mieć nic wspólnego z loginem użytkownika. Najlepiej też, by nie zawierało np. imienia, nazwiska, daty urodzenia czy innych danych, które są łatwe do przewidzenia. Każda platforma, do której się logujemy powinna mieć inne hasło. Jeżeli obawiacie się, że nie dacie rady ich zapamiętać, możecie skorzystać z notesu.

Logowanie dwustopniowe

Największa polska giełda cyfrowych walut, BitBay, zaleca również korzystanie z logowania dwustopniowego.

“W ten sposób nikt nie będzie mógł zalogować się do konta BitBay znając tylko i wyłącznie hasło. Logowanie dwustopniowe wymaga dodatkowego składnika, dzięki któremu dostęp do konta osób trzecich będzie znacznie utrudniony.”

– przypominają eksperci z giełdy.

W tej kwestii posiadacie parę opcji tego, jak skorzystać z logowania dwustopniowego:

  • kody e-mail – to prostsza metoda, która nie wymaga od nas ściągania aplikacji na telefon. Przy każdym logowaniu otrzymujecie tylko kod zatwierdzający w wiadomości e-mail, który musicie wpisać w okienko wyskakujące po uzupełnieniu hasła. Na BitBay stanowi to pewien standard. Pamiętajcie jednak, że jeśli ktoś przejmie kontrolę nad waszym e-mailem, umożliwicie mu tym samym też dostęp do waszego konta na giełdzie.
  • Google Authenticator – to aplikacja na smartfony pozwalająca na generowanie jednorazowych kodów do logowania, które zmieniają się dokładnie co pół minuty. Za każdym razem po wpisaniu hasła do logowania, na giełdzie wyświetli się okienko, w które należy wpisać kod wygenerowany przez aplikację Google. To świetna metoda zabezpieczania konta, bo wymaga osobnego urządzenia – nawet jeżeli ktoś włamie się na wasz komputer, nie będzie miał dostępu do waszego telefonu i nie będzie mógł zalogować się na BitBay’u czy innej platformie.

Potwierdzenia akcji na koncie

bitbayDodatkowo zalecamy włączenie opcji zatwierdzania akcji dokonywanych na koncie. To gwarantuje, że nikt bez waszej wiedzy nie wypłaci środków. Taką funkcję także posiada BitBay.

Akcje na polskiej platformie możecie potwierdzać za pomocą Google Authenticatora lub kodów e-mail. Działają one podobnie jak w przypadku logowania dwustopniowego. Po zatwierdzeniu konkretnej akcji na ekranie zobaczycie okienko, w które należy tylko wpisać kod z aplikacji lub wiadomości e-mail. Dopiero po wpisaniu prawidłowego kodu i zatwierdzeniu akcja dojdzie do skutku.

Jak sama giełda chroni nasze środki?

Oczywiście w świecie kryptowalut w dużej mierze to Wy sami jesteście odpowiedzialni za swoje środki. To odróżnia ten ekosystem od świata banków i tradycyjnych finansów (choć i to powoli ulega zmianie).

Pamiętajmy – zwłaszcza, gdy wybieramy platformę do daytradingu – że sama giełda też powinna dołożyć wszelkich starań, by chronić nasze kryptowaluty i dane. W tej sprawie udało się nam porozmawiać z BitBay, jak ta kwestia wygląda u nich.

BitBay przetrzymuje środki klientów w kryptowalutach na tak zwanych zimnych portfelach (cold wallets). W praktyce oznacza to, że środki klientów giełdy są przechowywane offline, poza serwerami platformy. Jeśli portfele nie łączą się z siecią, nie ma możliwości uzyskania do nich dostępu przez niepowołane osoby.

Poza tym, BitBay dodatkowo szyfruje ważne dane:

“Nasza giełda działa na dedykowanych szyfrowanych serwerach z pełną redundancją. Bazy danych, kopie zapasowe, portfele, hasła użytkowników – wszystkie ważne dane są odpowiednio szyfrowane.

Również połączenia, z których korzysta nasza giełda są szyfrowane za pomocą SSL (https). Zapewnia to bezpieczeństwo Twoich danych w trakcie korzystania z BitBay.”

Bezpieczeństwo przechowywania kryptowalut to podstawa inwestowania w tej przestrzeni. Jeśli nie przestrzegacie zasad, które wymieniliśmy powyżej, narażacie się na niebezpieczeństwo utraty środków.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności