za
Kryptowalutowy Dziki Zachód.

SEC prosi o dodatkowe 158 mln USD, aby kontrolować kryptowalutowy Dziki Zachód

Amerykańska komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) prosi kongres o dodatkowe pieniądze z budżetu federalnego. SEC chce za ich pomocą kontrolować kryptowalutowy Dziki Zachód. Za prośbą tą stoi przewodniczący SEC, czyli znany w kryptowalutowej społeczności Gary Gensler. Czy jest to zawoalowana zapowiedź kolejnych restrykcji ze strony amerykańskiego regulatora?

Kryptowalutowy Dziki Zachód według Genslera

Prośba o dodatkowe 158 mln USD z federalnego budżetu na przyszły rok została złożona w formie 148-stronicowego dokumentu, pod którym podpisał się sam przewodniczący komisji. Co ciekawe, Gensler określił w nim potrzeby budżetowe w nadchodzącym 2025 roku na 2,594 mld USD. W dokumencie Gensler pisze, że technologia szybko przekształciła nasze rynki i modele biznesowe.

Gary Gensler i kryptowalutowy Dziki Zachód.

W dalszej części wspomina on o tym, że nastąpiła dynamiczna zmiana w komunikacji między inwestorami od forów typu Reddit, aż do wpływowych celebrytów. Największe kontrowersje w środowisku zwolenników cyfrowych aktywów wywołał fragment opisujący kryptowalutowy Dziki Zachód:

Widzieliśmy Dziki Zachód na rynkach kryptowalut, pełen niezgodności, gdzie inwestorzy wystawiali na ryzyko ciężko zarobione aktywa w bardzo spekulującej klasie aktywów. Zmiany oznaczają więcej możliwości dla nieprawidłowości i SEC jako stróż na posterunku musi być w stanie sprostać przeciwnikom.

Kontrowersyjny jest już sam fakt, że Gensler określa rynek kryptowalut jako przeciwnika. Oczywiście chodzi mu tu o cyberprzestępców wykorzystujących boom na kryptowaluty, ale cały dokument ma bardzo negatywne zabarwienie jeśli chodzi o temat cyfrowych aktywów i da się to wyczuć patrząc na niektóre fragmenty.

Dodatkowe stanowiska w SEC – Gensler rozbudowuje zespół

Według SEC budżet dodatkowych 158 mln USD zostanie spożytkowany głównie na zwiększenie ilości personelu we wszystkich działach do 5261 stanowisk. Specjaliści mają być zatrudnieni w takich działach, jak Biuro Edukacji i Obrony Inwestora Detalicznego (OIEA), Biuro Radcy Generalnego SEC (OGC), czy Dział Badań (EXAMS). Potrzebni także będą prawnicy, specjaliści od oszustw oraz informatycy.

Zapowiedź walki z kryptowalutowym Dzikim Zachodem jest zdecydowanym potwierdzeniem dotychczasowej polityki SEC. O jej agresywnej polityce, która w zdecydowanym stopniu wpływa na branżę kryptowalut w USA, świadczą liczby. W 2023 roku działania egzekwowania SEC związane z kryptowalutami (postępowania sądowe i administracyjne), wyniosły 46, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2021, od kiedy Gensler został przewodniczącym komisji. Czy Gary Gensler okaże się szeryfem, którego obawia się cały kryptowalutowy Dziki Zachód?

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności