za
Koreańska platforma karaoke oparta na blockchainie okradziona na ponad 11 mln USD.

Koreańska platforma karaoke oparta na blockchainie okradziona na ponad 11 mln USD

1,5% dla maluszka

Somesing to koreańska platforma karaoke zbudowana na technologii blockchain. Okazuje się, że platforma padła w sobotę ofiarą ataku hakerskiego. Cyberprzestępcy wyprowadzili z aplikacji 730 mln natywnych tokenów SSX, które odpowiadają kwocie 11,58 mln USD, według ogłoszenia firmy. Kto może być odpowiedzialny za ten atak? Istnieją już pewne podejrzenia.

Koreańska platforma karaoke zhakowana – Narodowa Agencja Policyjna wszczyna dochodzenie 

Koreańska platforma karaoke Somesing cieszy się sporym zainteresowaniem koreańczyków. Jest to związane ze specyfiką azjatyckiego społeczeństwa, które wprost uwielbia wspólne śpiewanie koreańskich i światowych hitów z muzycznym podkładem. Somesing zbudowana jest w oparciu o technologię blockchain. W sobotę 27 stycznia doszło do ataku hakerskiego. Koreańska platforma karaoke została okradziona z 730 mln natywnych tokenów SSX. Ich wartość zespół Somesing ocenił na 11,58 mln USD. 

Haker i koreańska platforma karaoke.

Firma szybko poinformowała o zaistniałej sytuacji na łamach mediów społecznościowych. Jednocześnie pojawiło się także oświadczenie o treści:

Sprawdzono, że incydent hakerski nie jest związany z żadnym członkiem zespołu SOMESING i przypuszcza się, że został przeprowadzony przez profesjonalnego hakera (bądź hakerów) specjalizujących się w atakach na wirtualne aktywa, biorąc pod uwagę zastosowane metody.

Platforma zgłosiła incydent hakerski Narodowej Agencji Policyjnej w celu przeprowadzenia dochodzenia. Somesing zamierza także zawiadomić Interpol. Firma jednocześnie prowadzi także śledztwo przy pomocy lokalnej jednostki blockchainowej – Katlyn Foundation, a także firmy partnerskiej Interpolu, Uppsala Security. 

W poszukiwaniu hakerów angażuję się także największe koreańskie giełdy cyfrowych aktywów 

Główne południowokoreańskie giełdy kryptowalut, w tym Upbit, Bithumb i Coinone, zawiesiły wpłaty u wypłaty tokenów SSX na żądanie Somesing. Użytkownicy zostali jednocześnie ostrzeżeni przed sporymi wahaniami kursu SSX, ze względu na naruszenie zasad bezpieczeństwa platformy Somesing. Warto zauważyć, że choć token notowany jest także na HTX oraz Gate.io, to te nie opublikowały podobnych ostrzeżeń.

Jeśli chodzi o głównych podejrzanych, którzy mogą być odpowiedzialni za atak na platformę Somesing, to sytuacja dynamicznie się zmienia. Do tego czasu koreańska platforma karaoke ustaliła, że za atakiem z pewnością stoją profesjonaliści, których zdradziły zaawansowane metody podjęte przy wyprowadzaniu środków z platformy. Warto dodać, że Somesing działa na blockchainie Katlyn. Ze względu na skalę i skuteczność ataku, cień podejrzeń w pierwszej kolejności spada na hakerów z Korei Północnej.

Czy zatem za cyberatakiem stoi owiana złą sławą Lazarus Group?

Co ciekawe, atak na Somesing zbiegł się w czasie z kilkoma istotnymi faktami z półwyspu koreańskiego. W ubiegłym tygodniu pojawił się interesujący raport, który potwierdził, że Korea Północna pracuje nad rozwiązaniami z branży AI od 2013 roku. Obecnie reżim z Pjongjangu aktywnie wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do wielu różnych zadań, także takich, jak ataki hakerskie. 

Lazarus Group, czyli półoficjalna grupa hakerska KRLD ukradła w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 1,5 mld USD w kryptowalutach. Narzędzia oparte o AI mogą w zdecydowanym stopniu przyspieszać łamanie zabezpieczeń, przez co północnokoreańscy hakerzy stanowią niezwykle duże zagrożenie nie tylko dla swoich sąsiadów z południa, ale także dla całej branży cyfrowych aktywów.

Hakerzy z Lazarus Group z narzędziami AI.

Korea Północna nie chce zjednoczenia – stawia na eskalację

Drugim istotnym wydarzeniem jest fakt, że reżim Kim Dzong Una zdecydował się drastyczną zmianę kursu w stosunku do swoich południowych sąsiadów. Do trzeciego tygodnia stycznia rządowy przekaz mówił o tym, jak istotna jest unifikacja Korei i połączenie północy z południem. Głównym wrogiem publicznym był „Zachód” ze Stanami Zjednoczonymi na czele. Symbolem tego zjednoczenia był ogromny pomnik stojący w Pjongjangu, czyli stolicy Korei Północnej.

Ten monumentalny symbol opiewał główną drogę wiodącą do stolicy. Najnowsze zdjęcia satelitarne wskazują jednak, że pomnik został zniszczony, co zdecydowanie nie było łatwym zadaniem. Jest to jednak związane ze zmianą retoryki w stosunku do sąsiadów z południa. Reżim Kim Dzong Una nie chce już unifikacji i ewidentnie dąży do eskalacji z Koreą Południową. Koreańska platforma karaoke Somesing może być zatem pierwszym celem obranym przez hakerów z północy, po zmianie doktryny przez reżim z Pjongjangu. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności