za
Commonwealth

Kolejny raport Wspólnoty Narodów dotyczący Bitcoina

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Grupa robocza do spraw walut cyfrowych Wspólnoty Narodów wydała kolejny raport dla swoich członków, tym razem obszerniejszy niż wydana pól roku temu krótka nota.

 

 

 

Grupa robocza do spraw walut cyfrowych Wspólnoty Narodów wydała kolejny raport dla swoich członków, tym razem obszerniejszy niż wydana pól roku temu krótka nota.

 

Obecny dokument powstał po zebraniu opinii od bankierów, naukowców, firm obracających kryptowalutami i ich użytkowników, oraz agencji rządowych. Przeprowadzono również pewne dość nieprecyzyjne badania statystyczne.

Nie jest niespodzianką, że raport w głównej mierze poświęcony jest Bitcoinowi, jako najpopularniejszej cyfrowalucie. Jak w wielu tego rodzaju dokumentach, skierowanych do urzędników i polityków, znaczna część raportu poświęcona jest omówieniu rzeczy podstawowych, oczywistych dla naszych czytelników. Autorzy raportu skupili się na samym Bitcoinie rozumianym jako cyfrowy pieniądz, wspominając jedynie krótko o pozafinansowych zastosowaniach łańcucha bloków.

Ciekawą lekturą może być część statystyczna raportu. Dotyczy ona oczywiście tylko państw zrzeszonych we Wspólnocie Narodów. Zasadniczą rolę odgrywają w niej Wielka Brytania, Kanada, Australia, Nowa Zelandia Indie i RPA. Większość członków Wspólnoty to kraje anglojęzyczne, spora część to byłe terytoria zależne Wielkiej Brytanii.

Zbieranie danych statystycznych na temat Bitcoina jest siłą rzeczy niełatwe. Autorzy raportu wykonali zestawienie ilości pobrań BItcoin Core z serwera SourceForge, oraz zestawienie lokalizacji węzłów sieci. Kraje przodujące w tych statystykach (w proporcji do ilości mieszkańców) to Singapur, Kanada, Australia i – co ciekawe – Cypr. Zaskoczeniem jest bardzo słaba adopcja Bitcoina w Indiach.

 

BCstatystykiźródło: The Commonwealth Working Group on Virtual Currencies

Oprócz suchych danych statystycznych wyłuskać można z raportu interesujące ciekawostki. Na przykład grupa robocza uzyskała dostęp do robota sieciowego przeszukującego sieć Tor. Inna informacja dotyczy planów dostawców internetowych w RPA uruchomienia hostingu koparek BTC, czy też kopania w chmurze utrzymywanej przez tychże dostawców.

Najważniejsze jednak są zalecenia grupy dotyczące regulacji prawnych Bitcoina w krajach Wspólnoty. Zauważono dotychczasową niespójność polityki wobec Bitcoina: od Kanady, gdzie Bitcoin dynamicznie zyskuje na popularności, po Bangladesz, gdzie jest prawnie (i nieskutecznie) zabroniony.

 

W dodatku często reakcje agencji rządowych na temat Bitcoina są „zdawkowe i nieprecyzyjne”, co jest wynikiem braku wiedzy i urzędniczej bezwładności. Podstawowym przesłaniem raportu jest zachęcenie krajów członkowskich do potwierdzenia legalności Bitcoina, poniekąd też dlatego, że próby jego blokowania będą w praktyce nieskuteczne. Ponieważ jednak raport ocenia, że udział BTC w światowej ekonomii nie jest już pomijalny, zaleca regulacje. Powinny one dotyczyć obszaru podatków, praw konsumenta i ewentualnego użycia Bitcoina do ukrycia dochodów z przestępstw.

Raport nie stara się straszyć czytelników terroryzmem, jednakże stwierdza, że określone cechy Bitcoina mogą być atrakcyjne dla przestępców. Właściwym, zdaniem autorów, podejściem jest regulacja na styku Bitcoina z tradycyjnymi walutami, a więc wymaganie polityki identyfikacji klientów (KYC) przez giełdy, kantory i operatorów płatności. Nie sugeruje się natomiast prób stawiania prawnych ograniczeń wewnątrz ekosystemu Bitcoina. Raport podkreśla potrzebę koordynacji prawa dotyczącego Bitcoina na poziomie międzynarodowym, jako że sama waluta ma zasięg globalny. Położono też nacisk na potrzebę edukacji urzędników i pracowników służb państwowych na temat kryptowalut.

 

Pełny raport

Fotografia na licencji Creative Commons: flickr.com

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności