Wiadomości

KNF ostrzega: nie kupuj kryptowalut przez telefon!

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ostrzega przed podmiotami, które próbują Polakom sprzedawać kryptowaluty przez telefon. Komisja wydała właśnie swój komunikat dot. […]

Data publikacji: 7 sierpnia 2020

bitbay

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ostrzega przed podmiotami, które próbują Polakom sprzedawać kryptowaluty przez telefon. Komisja wydała właśnie swój komunikat dot. tej sprawy. Można go znaleźć w tym miejscu.

KNF a kryptowaluty: uwaga na handel BTC przez telefon

Ponoć oszuści informują, że „podczas transakcji spełnione mają zostać wymagania KNF dotyczące nagrywania procesu transakcji, co ma polegać m.in. na udostępnieniu pulpitu komputera.”

„Dzwoniący informują również, że w operacji wymiany będzie uczestniczył pracownik UKNF w celu monitorowania przebiegu transakcji”

– dodaje dalej KNF.

„W związku z powyższym przypominamy, że rynek kryptowalut nie jest w Polsce rynkiem regulowanym ani nadzorowanym. KNF nie licencjonuje, nie nadzoruje ani też nie wykonuje żadnych innych uprawnień władczych w odniesieniu do działalności w zakresie obrotu kryptowalutami”

– czytamy w komunikacie.

knf kryptowalutyDalej dodano, że „nadzór KNF nigdy nie wiąże się z udziałem pracowników UKNF w bezpośrednich relacjach z klientami czy w poszczególnych transakcjach finansowych. Powoływanie się na jakikolwiek udział KNF, pracowników UKNF lub osób upoważnionych przez organ nadzoru w transakcji nabycia lub zbycia kryptowalut nie ma zatem żadnych podstaw i z bardzo dużym prawdopodobieństwem świadczy o próbie oszustwa.”

„Jeżeli podczas rozmowy zostałeś poinformowany, że dana osoba wykonuje czynności przy udziale lub w porozumieniu z KNF lub UKNF, powstrzymaj się od dalszych kontaktów i niezwłocznie zawiadom najbliższą jednostkę Policji. Postaraj się zebrać i zaprezentować w zawiadomieniu jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia. Każda informacja może okazać się przydatna”

– dodano.

Co robić w przypadku otrzymania podejrzanego połączenia?

KNF radzi też przy okazji, co robić, gdy ktoś z nas czy naszych bliskich otrzyma taki podejrzany telefon. Po pierwsze, powinno się „zweryfikować tożsamość tych osób oraz prawdziwość deklarowanego celu kontaktu.”

Jak to zrobić? Na stronie internetowej KNF można sprawdzić, czy podmiot w imieniu, którego dzwoni rozmówca, posiada uprawnienia do świadczenia usług finansowych na terytorium Polski:
https://www.knf.gov.pl/podmioty/wyszukiwarka_podmiotow

Możesz również przy okazji zweryfikować, czy podmiot nie figuruje na liście ostrzeżeń publicznych KNF:
https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion