banki straty

16 banków ze stratą 467,3 mln zł – informuje KNF

Wiadomości
bitbay zonda

Ten kryzys miał być inny: miał nie uderzyć w system finansowy i bankowy. Jest jednak inaczej. Jak się okazuje, na koniec czerwca aż 16 banków, w tym 9 komercyjnych i 7 spółdzielczych, wykazało łączną stratę w wysokości 467,3 mln zł. O sprawie informuje w swoim komunikacie KNF.

KNF: banki ze stratami

“Na koniec czerwca 2020 r. 16 banków (9 komercyjnych i 7 spółdzielczych) wykazało łączną stratę w wysokości 467,3 mln zł. Banki te miały ok. 7,4 proc. udział w aktywach sektora”

– napisano w komunikacie KNF, o czym pisze PAP.

Pozostałe banki w sektorze wykazały łącznie zysk w wysokości 4 381,8 mln zł.

Na koniec czerwca 2020 r. udział banków ze stratą wynosił:

  • 9,7 proc. całego portfela należności od sektora niefinansowego w bankach komercyjnych i spółdzielczych;
  • 7,1 proc. całego portfela depozytów sektora niefinansowego w bankach komercyjnych i spółdzielczych.

Alior Bank

knf bankiPrzykładem banku ze stratami jest Alior Banku, który w drugim kwartale 2020 roku zarejestrował 585,5 mln zł straty. Rok wcześniej strata także była widoczna, ale wyniosła tylko 9,4 mln zł.

“Alior Bank dostosował swoją ofertę produktową do otoczenia niskich stóp procentowych oraz skutków prawnych po wyroku TSUE dot. zwrotów prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytów konsumenckich. Dodatkowo Alior Bank prowadzi ciągły proces optymalizacji efektywności, którego celem jest ograniczenie wzrostu bazy kosztowej”

– napisano w raporcie banku.

“Zarząd Alior Bank pozytywnie ocenia działania wprowadzone w reakcji na zmianę otoczenia makroekonomicznego i prawnego zaś w opinii zarządu tworzą one podstawę do stopniowego poprawiania wyników finansowych Alior Bank w przyszłych okresach”

– dodano w dokumencie.

Banki mogą mieć jednak dalsze problemy związane z niskimi stopami proc. Pamiętajmy, że zarabiają one głównie poprzez udzielanie kredytów. Kryzys to zaś niezbyt dobry czas na zadłużanie się, ale też na udzielanie pożyczek. Poza tym nawet te udzielone kredyty nie będą zbytnio opłacalne dla bankierów, bowiem przez niskie stopy procentowe ciężej będzie im zarobić tak duże pieniądze, jak miało to miejsce wcześniej. Może z tego też powodu coraz częściej mówi się o potrzebie podniesienia na powrót stóp proc.

Tagi
Alior Bank banki KNF

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.