Blockchain usprawni łańcuch dostaw tureckiego operatora terminali międzynarodowych

Wiadomości

TradeLens platforma wysyłkowa typu blockchain stworzona przez IBM oraz duńskiego giganta logistycznego Maersk podpisała umowę z dużym tureckim operatorem terminali […]

bitbay zonda

TradeLens platforma wysyłkowa typu blockchain stworzona przez IBM oraz duńskiego giganta logistycznego Maersk podpisała umowę z dużym tureckim operatorem terminali międzynarodowych.

TradeLens jest globalną platformą zarządzania łańcuchem dostaw. Została zaprojektowana do obsługi kontenerowych ładunków oraz usprawnienia logistyki. Jej uruchomienie nastąpiło w kwietniu 2018 roku przez IBM oraz Maersk. Działa ona poprzez dostarczanie otwartych interfejsów API. Te interfejsy na niezmienne i bezpieczne wyszukiwanie i udostępnianie danych dotyczących łańcucha dostaw z wykorzystaniem blockchain.

Turecki YILPORT Holding obsługuje 22 terminale (w tym 6 śródlądowych) w 11 krajach. W lipcu 2020 roku rozpoczął on proces integracji danych ze swoich terminali Gebze i Gemport w Turcji. Teraz gdy integracja została zakończona, firma będzie miała dostęp do przepływów danych. Pozwoli to na bardziej efektywne zarządzanie aktywami oraz ładunkami skonteneryzowanymi.

W ramach wymiany danych pomiędzy Yilport a platformą będzie działało sześć głównych komunikatów obsługiwanych przez API . Będą to”entrate in, gate out, vessel load, vessel discharge, actual load date list oraz actual discharge date list.

Ponadto za pośrednictwem TradeLens dane dotyczące wysyłki kontenerów są dostępne w blockchain dla różnych zainteresowanych stron w całym łańcuchu dostaw. Mowa tu między innymi o firmach załadowczych, agencjach, operatorach portowych, organach celnych lub dostawcach usług finansowych.

Inicjatywa IBM i Maersk angażuje się w koordynację różnych agencji rządowych i organów celnych z całego świata. Przyciąga w ten sposób klientów między innymi z Indonezji, Tajlandii, Azerbejdżanu, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Blockchain na świecie

W ostatnim czasie technologia blockchain przechodzi rozkwit i jest zalecana jako kluczowe narzędzie. Czerpać z niej może wiele branż oraz przedsiębiorstw, a także organizacji. Ostatnio informowaliśmy was o tym, że niektóre rządy korzystają z niej do walki z COVID-19.

Światowe Forum Gospodarcze opublikowało niedawno sprawozdanie dotyczące wdrażania rozwiązań opartych na blockchain w łańcuchy dostaw. Stwierdzono, że gdyby te innowacyjne rozwiązania zostały wprowadzone przed pandemią, mogłoby to usprawnić wiele rynków towarowych w odniesieniu na przykład do dostaw ochrony osobistej oraz artykułów medycznych.

Wcześniej wspomniane forum opublikowało również zestaw narzędzi pomocnych przy wprowadzeniu blockchain. Mają one pomóc rządom i przedsiębiorstwom w dostosowaniu ich łańcuchów dostaw do obecnego klimatu gospodarczego i zawirowań w handlu światowym.

 

Tagi
abc blockchaina Blockchain transport blockchain

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.