Lira traci zaufanie obywateli Turcji. To szansa dla rynku kryptowalut

Wiadomości
bitbay zonda

Mieszkańcy Turcji tracą wiarę w lokalną walutę fiducjarną. Zaufanie do liry spadło w tym roku o aż 20 proc. Lęk przechodzi już ponoć w panikę. To zaś szansa dla kryptowalut.

Lira traci zaufanie Turków

lira turcjaBardzo wysoka inflacja wpływa na zaufanie mieszkańców Turcji do ich narodowej waluty – liry. Według raportu Reutersa z 14 sierpnia, obywatele kraju pozbywają się swojej krajowej waluty i wymieniają ją na dolary oraz złoto.

Nawet po interwencjach rynkowych i uspokajających komunikatach rządu o stabilności waluty, wiara mieszkańców Turcji w lirę jest coraz niższa. Inflacja kształtuje się obecnie na poziomie 11,8 proc. i przewyższyła już zdecydowanie wysokość odsetek oferowanych w zamian za trzymanie oszczędności w bankach. Jeden mieszkaniec Turcji powiedział Reutersowi, że kupił złoto jako bezpieczną przystań:

„Myślę, że jest to obecnie najlepsza inwestycja, więc wymieniłem dolary na złoto, mógłbym wycofać swoje liry [z banku] i kupić za nie złoto, ale boję się teraz pójść do banku z powodu epidemii koronawirusa”.

To ponoć jeszcze nie apogeum. Ekonomiści spodziewają się dalszej panicznej wyprzedaży liry, jeśli rząd nie będzie w stanie zwiększyć zaufania do waluty, która spadła już o prawie 20 proc. od początku 2020 roku.

Niestety niewiele wskazuje na to, by miało być lepiej. Gospodarka Turcji zależy głównie od importu. Pandemia pogorszyła zaś inflację, a także nagle spowodowała kryzys bilansu płatniczego, dodatkowo osłabiając walutę.

Bitcoin w Turcji

W czasie gdy lira traciła na wartości z powodu ogromnej inflacji, kapitalizacja rynkowa Bitcoina stała się już nawet większa niż kapitalizacja Bank of America i dolara nowozelandzkiego, co nie mogło ujść uwadze tureckim inwestorom.

Na powyższym stara się skorzystać lokalna giełda kryptowalut BtcTurk, która przeprowadziła we współpracy z Centrum Statystycznym i Badawczym Uniwersytetu Stambulskiego w lipcu krótką ankietę . Okazało się, że podczas pandemii COVID-19 zaufanie do Bitcoina w kraju wzrosło o aż 23 proc. W ramach badania zapytano zaś o zdanie 1000 obywateli Turcji, którzy w jakiś sposób słyszeli już o kryptowalutach.

Tagi
bitcoin lira Turcja

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.