kenia podatki

Kenia nakłada 1,5% podatek na wszystkich dostawców kryptowalutowych usług

bitbay zonda

Adopcja kryptowalut w Afryce jest jednym z najważniejszych osiągnięć tej branży. To, co zaczęło się jako chwiejny trend w 2019 r., trwa nadal i co raz więcej afrykańskich krajów przyjmuje cyfrowe waluty. Ze względu na szybki rozwój branży w tym regionie, musiały też zostać poprawione regulacje. Kenia ogłosiła wprowadzenie 1.5% podatku na wszystkie krypto usługi.

1,5% podatku od usług krypto

W sierpniu Kenya Revenue Authority (KRA) ogłosiła nowe zasady dotyczące “rynków cyfrowych”. Jak podało wówczas lokalne medium informacyjne Bitcoinke, nowe przepisy miały wprowadzić podatek w wysokości 1,5 proc. od wartości transakcji brutto, który miałby być nałożony na giełdy i inne podmioty.

Zasady te były jednak zawierały niejasne definicje kluczowych terminów. Przez to trudno było zrozumieć, czy niektóre podmioty z branży będą musiały płacić nowe podatki.

Nixon Omondi, ekspert podatkowy w KRA, potwierdził dla Bitcoinke, że podatek będzie miał zastosowanie do wszystkich dostawców kryptowalutowych usług w kraju.

“Ponieważ prawo jest takie, że każda osoba, która będzie oferować usługę cyfrową – kryptowaluta jest cyfrowa, platforma jest cyfrowa, proces nabycia jest cyfrowy, proces płatności jest cyfrowy – pod tym względem DST będzie miał zastosowanie do walut kryptograficznych”

– potwierdził Omondi.

Omondi dodał, że nowy podatek dotyczy zarówno podmiotów krajowych, jak i zagranicznych. Lokalne firmy mogą jednak zgłaszać swoje roszczenia podatkowe na koniec roku, ponieważ będą musiały płacić również inne podatki zgodnie z prawem krajowym. Z drugiej strony podmioty zagraniczne będą musiały przekazywać swoje podatki raz w miesiącu.

Podatki w kryptowalutach w Szwajcarii

Jak informowaliśmy na początku września, mieszkańcy Crypto Valley oraz firmy działające w kantonie Zug w Szwajcarii, będą mogli płacić podatki w kryptowalutach. Podatki będą płacone w Bitcoinie i Ethereum, i będą mogły pokryć należność do 100 000 franków szwajcarskich (109 670 USD). Kanton Zug ma obecnie około 127 000 mieszkańców. Nowa inicjatywa podatkowa została powołana do życia, dzięki współpracy pomiędzy rządem, a Bitcoin Suisse AG, czołową kryptowalutową firmą brokerską.

Tagi
Afryka Kenia podatki podatki od kryptowalut

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.