za
nbp cbdc

Banki centralne opracowały wspólny dokument dot. CBDC.

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Banki centralne szczegółowo opisują swoje oczekiwania dot. CBDC w obszernym wspólnym dokumencie. Ten jest owocem zainteresowania cyfrowymi walutami na całym świecie na poziomie władz monetarnych.

Bank centralne a CBDC

banki centralne cbdcBank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements – BIS) przekazał portalowi Cointelgraph w swoim oświadczeniu, że grupa siedmiu banków centralnych i BIS opracowała raport dot. CBDC.

Bank Anglii, Rezerwa Federalna USA i Bank Japonii są jednymi z najważniejszych organów, które były zaangażowane w stworzenie dokumentu zatytułowanego: “Waluty cyfrowe banku centralnego: fundamentalne zasady i podstawowe cechy”.

Z oświadczenia BIS jasno wynikało, że zainteresowane strony nie zamieściły w raporcie opinii na temat wprowadzenia takich walut na rynek, ani nie sprecyzowały swoich planów dot. cyfrowych walut.

W raporcie wyjaśniono za to:

„W niniejszym raporcie nie chodzi o to, czy i kiedy należy wydać CBDC. Banki centralne podejmą taką decyzję w swoich jurysdykcjach (w porozumieniu z rządami i zainteresowanymi stronami). Żaden z banków centralnych wnoszących wkład do tego raportu nie podjął decyzji dot. CBDC.”

3 fundamenty CBDC

W raporcie wymieniono trzy niezbędne fundamentalne zasady, na których powinny opierać się przyszłe CDBC i powiązane z nimi ekosystemy:

„Bank centralny nie powinien zagrażać stabilności monetarnej lub finansowej poprzez emisję CBDC; CBDC musiałoby współistnieć z istniejącymi formami pieniądza i je uzupełniać; oraz CBDC powinno promować innowacje i efektywność”.

W dokumencie wyjaśniono, że istotne elementy solidnych CBDC obejmują: wymienialność, wygodę, bezpieczeństwo, szybkość, skalowalność, solidność prawną i kilka innych kategorii.

Dziś wszystko wskazuje na to, że pionierem w kwestii CBDC będzie Ludowy Bank Chin, który może wyemitować cyfrowego juana w 2021 r. Nad tym tematem pochyla się też Europejski Bank Centralny.

Ostatnio nawet bank centralny Brazylii wyraził swoje zainteresowanie CBDC, chociaż nowy raport BIS i siedmiu banków nie wymienia tej instytucji jako współodpowiedzialnej za stworzenie dokumentu.

Nie jest jasne, jaki stosunek do CBDC ma NBP. Pismo w tej sprawie do władz wysłał poseł Lewicy Przemysław Koperski. Nie otrzymał jeszcze odpowiedzi.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności