
Banki centralne opracowały wspólny dokument dot. CBDC.
Banki centralne szczegółowo opisują swoje oczekiwania dot. CBDC w obszernym wspólnym dokumencie. Ten jest owocem zainteresowania cyfrowymi walutami na całym świecie na poziomie władz monetarnych.
Bank centralne a CBDC
Bank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements – BIS) przekazał portalowi Cointelgraph w swoim oświadczeniu, że grupa siedmiu banków centralnych i BIS opracowała raport dot. CBDC.
Bank Anglii, Rezerwa Federalna USA i Bank Japonii są jednymi z najważniejszych organów, które były zaangażowane w stworzenie dokumentu zatytułowanego: “Waluty cyfrowe banku centralnego: fundamentalne zasady i podstawowe cechy”.
Z oświadczenia BIS jasno wynikało, że zainteresowane strony nie zamieściły w raporcie opinii na temat wprowadzenia takich walut na rynek, ani nie sprecyzowały swoich planów dot. cyfrowych walut.
W raporcie wyjaśniono za to:
„W niniejszym raporcie nie chodzi o to, czy i kiedy należy wydać CBDC. Banki centralne podejmą taką decyzję w swoich jurysdykcjach (w porozumieniu z rządami i zainteresowanymi stronami). Żaden z banków centralnych wnoszących wkład do tego raportu nie podjął decyzji dot. CBDC.”
3 fundamenty CBDC
W raporcie wymieniono trzy niezbędne fundamentalne zasady, na których powinny opierać się przyszłe CDBC i powiązane z nimi ekosystemy:
„Bank centralny nie powinien zagrażać stabilności monetarnej lub finansowej poprzez emisję CBDC; CBDC musiałoby współistnieć z istniejącymi formami pieniądza i je uzupełniać; oraz CBDC powinno promować innowacje i efektywność”.
W dokumencie wyjaśniono, że istotne elementy solidnych CBDC obejmują: wymienialność, wygodę, bezpieczeństwo, szybkość, skalowalność, solidność prawną i kilka innych kategorii.
Dziś wszystko wskazuje na to, że pionierem w kwestii CBDC będzie Ludowy Bank Chin, który może wyemitować cyfrowego juana w 2021 r. Nad tym tematem pochyla się też Europejski Bank Centralny.
Ostatnio nawet bank centralny Brazylii wyraził swoje zainteresowanie CBDC, chociaż nowy raport BIS i siedmiu banków nie wymienia tej instytucji jako współodpowiedzialnej za stworzenie dokumentu.
Nie jest jasne, jaki stosunek do CBDC ma NBP. Pismo w tej sprawie do władz wysłał poseł Lewicy Przemysław Koperski. Nie otrzymał jeszcze odpowiedzi.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.