za

Kazachstan rozpoczyna zaawansowane testy CBDC

2023-02-04
CBDC

Projekt CBDC Kazachstanu jest nadal realizowany. Obecnie znajduje się w fazie pilotażowej. Wszystko wskazuje na to, że waluta pojawi się na rynku zgodnie z pierwotnymi założeniami, czyli do trzech lat.

CBDC Kazachstanu

Narodowy Bank Kazachstanu (NBK) rozpoczął pilotażowy projekt cyfrowego tenge – podano w raporcie opublikowanym wspólnie przez bank centralny kraju i Binance 3 lutego. Dokument dotyczył globalnego podejścia do regulacji rynku aktywów cyfrowych i zdecentralizowanych finansów (DeFi), w szczególności w Azji Środkowej i Wspólnocie Niepodległych Państw.

We wstępie do raportu wiceprezes NBK Berik Sholpankupov napisał o wizji banku dotyczącej „współpracy między tradycyjnymi finansami i DeFi”, która mogłaby zwiększyć integrację finansową i wesprzeć handel międzynarodowy. Dodał:

W Kazachstanie rozpoczęliśmy również praktyczny projekt badawczo-rozwojowy, aby zbadać, w jaki sposób nasze CBDC – Digital Tenge może połączyć świat kryptowalut z tradycyjną infrastrukturą płatności fiducjarnych.

Oświadczenie Sholpankupova potwierdziło, że NBK dotrzymuje terminów, jeśli chodzi o plany dot. CBDC określone w oficjalnym harmonogramie.

Kazachstan ogłosił swój projekt cyfrowego tenge w 2020 roku. Ten ma trwać do końca 2025 roku. W raporcie stwierdzono również:

Inicjatywa CDBC Digital Tenge […] jest już w fazie pilotażowej z wykorzystaniem testowego środowiska, prawdziwych konsumentów i sprzedawców. Obecnie BNB Chain i NBK testują integrację CBDC z publicznym zdecentralizowanym blockchainem [BNB], aby jeszcze bardziej wypełnić lukę między tradycyjną bankowością a ekosystemem kryptowalut.

Binance w Kazachstanie

Kazachstańskie Astana Financial Services Authority (AFSA) przyznało Binance stałą licencję na zarządzanie platformą aktywów cyfrowych i świadczenie usług powierniczych w październiku 2022 r. W tym samym miesiącu NBK przekazało, że zintegruje swoje CBDC z blockchainem Binance, BNB.

W dniu 27 stycznia ASFA opublikowało też dokument konsultacyjny analizujący niedociągnięcia w ramach regulacyjnych platformy handlu aktywami cyfrowymi Międzynarodowego Centrum Finansowego Astana, które zostały opracowane w 2018 r. W raporcie tym zasugerowano dodatkowe środki ograniczające ryzyko i potencjalne zmiany w ramach regulacyjnych.

Przypomnijmy, że Kazachstan jest jednym z najważniejszych krajów, jeżeli chodzi o rynek kryptowalut. To tam uciekło wielu górników BTC. Stało się to po tym, jak Chiny wprowadziły zakaz kopania cyfrowych walut. Niestety napływ kopalni bitcoinów doprowadził też do powstania problemów – w kraju zarejestrowano duży, rosnący deficyt energii elektrycznej. Wcześniej z podobnym problemem borykał się Iran.

Pod koniec stycznia br. władze Kazachstanu zatwierdziły też ostateczną wersję ustawy „O aktywach cyfrowych w Republice Kazachstanu”. Nowe ustawodawstwo reguluje obieg kryptowalut w kraju i wprowadza system licencyjny dla górników i giełd.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 452,94 USD0,21%
Ethereum logo
EthereumETH
3521,63 USD0,52%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
592,76 USD1,42%
Solana logo
SolanaSOL
134,94 USD-0,36%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3521,08 USD0,49%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,04%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,41%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,59 USD6,36%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,28%