za

Kazachstan reguluje rynek miningu i giełd kryptowalut

Władze Kazachstanu zatwierdziły ostateczną wersję ustawy „O aktywach cyfrowych w Republice Kazachstanu”. Nowe ustawodawstwo reguluje obieg kryptowalut w kraju i wprowadza system licencyjny dla górników i giełd.

Kazachstan ostatecznie reguluje rynek kryptowalut

Senat Kazachstanu przegłosował ustawę mającą na celu uregulowanie rynku kryptowalut. Jak podały lokalne media, nowa ustawa „O aktywach cyfrowych w Republice Kazachstanu” wraz z dodatkowymi dokumentami prawnymi stwarza warunki do ustanowienia w kraju ekosystemu blockchaina.

Członkowie izby wyższej parlamentu rozpoczęli analizowanie przepisów na początku stycznia. Postanowili zaproponować pewne poprawki. Potem jednak  prezydent Kassym-Żomart Tokajew 19 stycznia rozwiązał izbę niższą i rozpisał przedterminowe wybory. Ma to swoje konsekwencje dla tworzenia prawa w najbliższych tygodniach.

Do czasu wyboru nowej izby niższej to Senat ma wszelkie uprawnienia ustawodawcze, wyjaśnił senator Bekbolat Orynbekov, cytowany przez portal informacyjny Zakon.kz.

Ustawa o aktywach cyfrowych i związane z nią akty prawne stanowią jeden spójny zbiór przepisów, które pozwolą głowie państwa Kazachstanu wypełniać obowiązki regulacyjne dotyczące kopania walut cyfrowych i ich obiegu na rynku.

Tokajew ma jeszcze podpisać ustawę i inne niezbędne zmiany wprowadzone przez senatorów, w tym poprawki do kazachskich ustaw o podatkach, sądownictwie i wykroczeniach administracyjnych.

Centrum kryptowalut w regionie

Kluczowym celem rządu jest uregulowanie działalności firm emitujących w kraju waluty cyfrowe.

Kazachstan stał się niejako centrum kopania kryptowalut na świecie po tym, jak władze Chin zakazały miningu i wyrzuciły ze swojego terytorium wszystkich górników BTC.

Problem w tym, że napływ tych ostatnich do Kazachstanu doprowadził do tego, że w kraju zauważono rosnący deficyt energii elektrycznej. Wcześniej z podobnym problemem borykał się Iran, który też zapraszał do siebie górników bitcoinów, co także doprowadziło do problemów energetycznych.

Nowo przyjęte przepisy tworzą ramy prawne dla sektora i legalizują rynek zasobów cyfrowych poprzez wdrożenie licencji zarówno dla górników, jak i giełd kryptowalut. Władze liczą też, że przyciągną dzięki temu więcej inwestorów zagranicznych i zwiększą wpływy do budżetu państwa.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności