za

CBDC Kazachstanu pojawi się na rynku już w 2023 r.

2022-12-18
Bitcoin
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Bank centralny Kazachstanu przedstawił nowe szczegóły dot. własnego CBDC.

CBDC Kazachstanu

Pod koniec października dyrektor generalny Binance, Changpeng’ CZ’ Zhao, ogłosił, że CBDC w Kazachstanie zostanie zintegrowane z BNB Chain, blockchainem stworzonym przez jego giełdę kryptowalut.

Główną motywacją tego kraju do przeprowadzenia badań nad CBDC było przetestowanie potencjału cyfrowej waluty w zakresie poprawy integracji finansowej, promowania konkurencji i innowacji w branży płatniczej oraz zwiększenia globalnej konkurencyjności Kazachstanu.

Badanie pilotażowe skupione na płatnościach offline polegało na zaproszeniu do testów różnych uczestników rynku i ważnych podmiotów infrastrukturalnych. Chodziło o sprawdzenie różnych scenariuszy wykorzystania CBDC. Miało też na celu pomóc urzędnikom w uregulowaniu kwestii dot. cyfrowej waluty.

Teraz dowiadujemy się też, że CBDC w kraju zacznie działać do trzech lat.

Biorąc pod uwagę potrzebę usprawnień technologicznych, przygotowania infrastruktury, opracowania modelu operacyjnego i ram regulacyjnych, zaleca się zapewnienie etapowego wdrażania w ciągu trzech lat

– przekazały władze.

Bank centralny Kazachstanu chce, by CBDC było już gotowe w 2023 roku. Po tym okresie ma następować rozszerzanie funkcjonalności waluty. Pełen zakres działania projekt ma osiągnąć w 2025 roku.

Do tego Kazachstan ogłosił zalegalizowanie mechanizmu wymiany kryptowalut na gotówkę. Eurasian Bank oraz Intebix ogłosiły, że dzięki ich współpracy udało im się przeprowadzić pierwszy regulowany zakup i konwersję kryptowalut na FIATy.

– Jesteśmy gotowi pójść z tym dalej. Jeśli ten instrument finansowy wykaże swoje dalsze znaczenie i będzie bezpieczny, z pewnością uzyska pełne uznanie w systemie prawnym – powiedział prezydent kraju Kassym-Jomart Tokayev podczas przemówienia na międzynarodowym forum Digital Bridge 2022.

Zwrócił też uwagę, że Kazachstan aspiruje do stania się międzynarodowym liderem w dziedzinie technologii cyfrowej, ekosystemu kryptowalut oraz regulowanego miningu. Dodał, że rząd Kazachstanu przygotował poprawki do ustawy regulacyjnej, dzięki której przeprowadzony zostanie pilotaż mechanizmu konwersji kryptowalut w Międzynarodowym Centrum Finansowym Astana. Więcej pisaliśmy na ten temat tutaj.

Kazachstan ma jednak w regionie konkurencję. Sąsiedni kraj, Gruzja, również wprowadza nowe przepisy dotyczące kryptowalut. Chce stać się globalnym centrum blockchaina.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 438,97 USD0,06%
Ethereum logo
EthereumETH
3518,56 USD0,37%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,07%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
592,51 USD1,04%
Solana logo
SolanaSOL
134,86 USD-0,73%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3519,23 USD0,36%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,13%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,64 USD6,33%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,30%