za

Nigeria znosi zakaz dotyczący kryptowalut

Binance Launchpool

Wiele wskazuje na to, że rząd Nigerii wkrótce uchwali prawo, które uzna bitcoina “za kapitał inwestycyjny”.

Nigeria i przełomowa ustawa dotycząca kryptowalut

Wiadomość została podana przez nigeryjską gazetę „Punch Newspapers” 18 grudnia. Powyższe przyznał w wywiadzie przewodniczący Komisji Rynków Kapitałowych Izby Reprezentantów, Babangida Ibrahim.

W artykule stwierdzono, że jeśli nowelizacja ustawy o inwestycjach i papierach wartościowych z 2007 r. zostanie podpisana, umożliwi to krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd uznanie bitcoinów “za kapitał inwestycyjny”.

Ibrahim podkreślił, że Nigeria musi być na bieżąco z trendami i zmianami, jakie zachodzą na rynkach kapitałowych.

– Jak powiedziałem wcześniej podczas drugiego czytania, potrzebujemy wydajnego i dynamicznego rynku kapitałowego w Nigerii. Abyśmy mogli osiągnąć cel, musimy być na bieżąco [ze] światowymi praktykami – dodał.

Wszystko dzieje się blisko 2 lata po tym, jak rząd Nigerii zakazał prowadzenia w kraju działalności związanej z kryptowalutami. W lutym 2021 r. Bank Centralny Nigerii nakazał nigeryjskim giełdom kryptowalut zaprzestanie działalności, a bankom zamknięcie kont wszelkich osób lub podmiotów, które handlowały cyfrowymi aktywami.

Choć teraz wszystko wraca do normy, Ibrahim twierdzi, że uchwalenie ustawy nie jest wcale zwrotem o 180 stopni.

– Nie chodzi o zniesienie zakazu, patrzymy na legalność: co jest legalne, a co mieści się w ramach naszych kompetencji – tłumaczył. – Kiedy kryptowaluty zostały u nas początkowo zakazane, nasz bank centralny odkrył, że większość z inwestorów nawet nie korzystało z kont lokalnych. Nie podlegali więc jego jurysdykcji – wyjaśnił.

Nowelizacja ustawy określi też rolę regulacyjną Banku Centralnego Nigerii i nigeryjskiej Komisji Giełdy Papierów Wartościowych w sprawach związanych z walutami cyfrowymi.

Nigeria nie chce CBDC

Co ciekawe, sami Nigeryjczycy wykazali wcześniej niewielkie lub wręcz żadne zainteresowanie cyfrową walutą banku centralnego Nigerii, eNairą. Skala jej adopcji wynosi 0,5%. I to 12 miesięcy po starcie projektu.

Warto dodać, że w okresie od stycznia do sierpnia 2021 r. Nigeryjczycy ustępowali tylko Stanom Zjednoczonym pod względem wolumenu handlu bitcoinami. W tym samym okresie wyszukiwali hasło „bitcoin” w Google częściej niż jakakolwiek inna nacja.

Powyższe jest zapewne efektem tego, że naród ten nadal stara się żyć z wysoką inflacją.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności