Kanga odpowiada KNF: „to próba zaszkodzenia nam i polskiej społeczności kryptowalutowej”

Giełdy kryptowalut kanga knf

Sprawa wpisania Kangi na listę ostrzeżeń KNF nabiera rumieńców. Giełda odniosła się do zarzutów Komisji w swoim oświadczeniu, jakie opublikowała […]

bitbay zonda
Sprawa wpisania Kangi na listę ostrzeżeń KNF nabiera rumieńców. Giełda odniosła się do zarzutów Komisji w swoim oświadczeniu, jakie opublikowała na Facebooku. Dodatkowo to, co dzieje się ostatnio wokół firmy, skomentował dla nas CEO firmy – Sławek Zawadzki.

Kanga odpowiada

Przypomnijmy, że w tym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wpisała na swoją listę ostrzeżeń kolejny podmiot – Good Investments LTD, BSSIP LTD. Jak podano na stronie organu, dzieje się to „w związku z funkcjonowaniem strony kanga.exchange”, czyli kryptowalutowej giełdy. O sprawie pisaliśmy tutaj.

O zdanie nt. tego, co dzieje się wokół firmy, zapytaliśmy CEO Kangi, Sławomira Zawadzkiego. Okazuje się, że sprawa może mieć związek z… działaniami konkurencji.

Całą tę sytuację odbieramy jako aktywne działanie konkurencji przeciwko Kanga Exchange. Mamy już przekonanie co do tego, kto stoi za całą sprawą – prowadzimy w tym celu wewnętrzne śledztwo. Złożyliśmy również doniesienie do prokuratury i to zanim jeszcze KNF wpisał dwa podmioty związane z Kanga Exchange na listę ostrzeżeń – powiedział nam Zawadzki. – Cała sprawa związana jest z wpisem pozornie anonimowego Kuby Samopszy [autor ten kontaktował się także z naszym redaktorem – przyp. bitcoin.pl] na prowadzonym przez niego blogu, w którym atakuje Kangę i nie tylko. Zwracam uwagę, że informacje przedstawione w treści wpisów są albo nieprawdziwe, albo przedstawiane w świetle negatywnym – np. fakt, że spółki wcześniej prowadzone przeze mnie i moich wspólników znajdowały się w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni, czyli miejscu gdzie działało również Polskie Górnictwo Cyfrowe. Warto odnotować fakt, że PPNT to miejsce w którym działa – od lat – bardzo wiele spółek technologicznych, fintechowych, biotechnologicznych i innych. Żaden z nas nigdy nie miał nic wspólnego z PGC, a autor wpisu próbuje za wszelką cenę przekonać innych, że zbieżność adresu jest dowodem na to, że byliśmy zaangażowani w nieuczciwe przedsięwzięcia – dodał.

Zawadzki zauważa też, że wciągnięte na listę ostrzeżeń nie zostały główne spółki operacyjne.

Główna spółka w Polsce – TRDX sp. z o.o. nie została wpisana, a to ona odpowiada za realizację przelewów, obsługę kantorów, reprezentację Kanga Exchange w Europie Wschodniej. To TRDX sp. z o.o. uzyskało na początku 2020 roku pozytywną opinię regulatora w zakresie działalności którą prowadzi i nic w tym temacie się nie zmieniło. TRDX jest również partycypantem Innovation Hub – programu wspierającego polskie fintechy, którego gospodarzem jest sam KNF
– opisał sytuację CEO Kangi.

Firma była też informowana przez KNF, że „ktoś złożył wniosek o ujawnienie dokumentacji związanej z opinią KNF-u z 2020 roku”.

W listopadzie 2021 r. otrzymaliśmy pismo z KNF-u w którym poinformowano nas, że ktoś złożył wniosek o ujawnienie dokumentacji związanej z opinią KNFu z 2020 roku. Regulator zapytał się, czy wyrażamy zgodę na ujawnienie. Przekazaliśmy odpowiedź, że stanowi to tajemnicę przedsiębiorstwa i w tym względzie chcemy zachować to w tajemnicy. Zgodnie z naszą wiedzą, KNF nie przekazał dalej żadnych informacji. Wg. zdobytych przez nas informacji już wówczas podejmowane były działania negatywne wobec Kanga Exchange, inicjowane przez konkurencję – wspomina Zawadzki.

Całość oświadczenia giełdy prezentujemy poniżej.

kanga knf

Oświadczenie Kangi

W związku z wpisaniem dwóch spółek związanych z działalnością Kanga Exchange oświadczamy co następuje:

1. Spółka Good Investments LTD była operatorem giełdy Kanga Exchange do dnia 11.01.2022 r o czym Spółka informowała Użytkowników mailowo oraz na stronie Giełdy.
2. Spółka BSSIP LTD wykonuje pomocnicze działania związane z działalnością Kanga Exchange.
3. Żadna ze wskazanych spółek nie wykonuje głównych operacyjnych zadań wymaganych do poprawnego funkcjonowania giełdy i związanych z nią usług (np. realizacja wpłat i wypłat, działalność kantorowa itp.).
4. Żadna z usług świadczonych lub związanych z Kanga Exchange nie została przerwana.
5. W celu zachowania najwyższych standardów, Kanga Exchange zawiadomiła partnerów operacyjnych o zaistniałej sytuacji, również tych którzy nie są związani bezpośrednio z podmiotami wpisanymi na listę ostrzeżeń. Otrzymaliśmy deklarację współpracy i wsparcia.
6. Jako przedstawiciele Kanga Exchange nie rozumiemy zasadności zgłoszonych przez KNF wątpliwości, a mianowicie „umożliwiania obrotu instrumentami finansowymi bez zezwolenia”. Żaden z podmiotów związanych z Kanga Exchange nigdy nie podejmował działań związanych obrotem instrumentami wymagającego szczególnego zezwolenia.
7. Zwracamy również uwagę na fakt, że żaden z podmiotów nie otrzymał oficjalnego zawiadomienia od KNFu lub prokuratury o toczącym się postępowaniu.
8. Kanga Exchange deklaruje pełną współpracę z regulatorem i odpowiednimi urzędami. Jednocześnie służby prawne Kanga Exchange podjęły odpowiednie działania zmierzającą do natychmiastowego wyjaśnienia aktualnej sytuacji.
9. Mamy również świadomość, że od kilku tygodni w przestrzeni internetowej podejmowane były działania zmierzające do oczernienia działalności i usług świadczonych przez Kanga Exchange. Sprawa została przekazana do organów ścigania. Podjęte zostały również działania zmierzające do ujawnienia tożsamości osób stojących za wskazaną inicjatywą.
10. Od początku swojej działalności Kanga Exchange stawiała na współpracę i budowanie silnej wspólnoty kryptowalutowej. Zaistniałą sytuację odbieramy nie tylko jako próbę zaszkodzenia Kanga Exchange, ale działanie uderzające i szkodzące polskiej społeczności kryptowalutowej.
Sporo informacji o sprawie przedstawiciele Kangi podali też w video, które znajdziecie tutaj.
Tagi
giełda kryptowalut Kanga KNF knf kryptowaluty

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.