za
facebook libra

Współzałożyciel Ethereum krytykuje LibraCoin

2019-06-24
Kryptowaluty
European Halving Party 2024

Współzałożyciel Ethereum, Joseph Lubin, twierdzi, że token LibraCoin Facebooka jest „scentralizowanym wilkiem w zdecentralizowanej owczej skórze”. 

Przypomnijmy, że Facebook przyznał tydzień temu, że ma w planach emisję własnej kryptowaluty. Wywołał tym masę kontrowersji. I to zarówno wśród polityków, urzędników, ale też w gronie fanów cyfrowych walut.

Lubin o LibraCoin

W swoim nowym artykule Lubin zauważa, że ​​sama idea Libra opisuje uczucia wspólne dla wielu członków społeczności kryptowalut. Stwierdza, że ​​„wysyłanie pieniędzy na całym świecie powinno być tak proste i niedrogie, jak wysyłanie wiadomości na telefon”, a „infrastruktura finansowa powinna być globalna i stanowić dobro publiczne”.

Lubin uważa, że “ludzie będą w coraz większym stopniu ufać zdecentralizowanym formom zarządzania”. Dodaje, że użytkownicy muszą zaufać jednak walucie Facebooka, a handlowcy wierzyć, że jej sieć jest odpowiedzialnie zarządzana. Ponadto krytykuje fakt, że wspomniana sieć nie jest w pełni zdecentralizowana, a kontrolę nad nią pełni jak na razie 28 firm, a nie cała społeczność skupiona wokół projektu.

Mimo to Lubin przyznaje, że widzi w tym wszystkim coś dobrego. Uważa, że Libra może docelowo zwiększyć adopcję kryptowalut w gospodarce. Dodaje, że utalentowani programiści będą mogli tak zaprojektować przyszłe systemy, by można było łatwiej zarządzać kluczami prywatnymi, lepiej rozumieć pojęcia takie jak „płatności za gas”, zaś instalowanie wtyczek do przeglądarek dot. kryptowalut może być tak proste, jak naciśnięcie „wyślij” w WhatsAppie czy innej aplikacji Facebooka. Innymi słowy: gigant mediów społecznościowych wniesie na rynek swoje mainstreamowe i proste rozwiązania.

Libra a Ethereum

Lubin twierdzi również, że programiści z ConsenSys, firmy deweloperskiej Ethereum, już przeanalizowali kod Libra i zauważyli, że projekt pożycza wiele pomysłów od Ethereum. Na koniec zauważa, że ​​oczekuje, że Libra będzie dobrze wykonane z technicznego punktu widzenia.

Projekt jest też szeroko komentowany przez wielu polityków. Gubernator Banku Anglii nawołuje do przyjrzenia się pomysłowi. Tak samo uważa szef Fed.

Ponadto utworzono grupę zadaniową G7, której celem jest zbadanie, w jaki sposób banki centralne mogą regulować kryptowaluty.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności