Jerome Powell uważa BTC za aktywo spekulacyjne. Cena spada

2021-03-23 Bitcoin

Prezes amerykańskiego Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że Bitcoin jest aktywem spekulacyjnym podobnie jak złoto i nie postrzega go jako […]

Prezes amerykańskiego Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że Bitcoin jest aktywem spekulacyjnym podobnie jak złoto i nie postrzega go jako zamiennika dla amerykańskiego dolara. A już na pewno nie cyfrowego dolara.

Jerome Powell nie martwi się o Bitcoina

Powell przemawiał podczas Innovation Summit organizowanego przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS). Najważniejszymi tematami konferencji był wzrost Bitcoina, plany dotyczące cyfrowego dolara oraz stablecoinów.

W kwestii Bitcoina, Powell powiedział, że BTC jest „aktywem spekulacyjnym”. Według prezesa Fedu nie ma on żadnego oparcia i jest bardziej substytutem złota niż dolara. Powell poruszył też kwestię ryzyka związanego z posiadaniem kryptowalut. Dokładniej mówił o ich zmienności i zapotrzebowaniu na energię.

Aktywa kryptowalutowe są bardzo zmienne i dlatego nie są użyteczne jako magazyn wartości. Nie są one niczym zabezpieczone, są raczej aktywami do spekulacji.

Pomimo porównań do złota, komentarze Powella nie wywołały byczych nastrojów na rynku, a wręcz odwrotnie.

Podkreślenie przez Powella siły dolara w zestawieniu z „prywatnymi kryptowalutami” wywołało negatywną reakcję.

Prezes Fedu powiedział, że prywatne waluty, takie jak Bitcoin, próbowały uzupełnić krajową walutę fiat, ale jak dotąd okazały się porażką. Rozróżnienie między walutami emitowanymi przez rząd a prywatnie emitowanymi kryptowalutami spowodowało niedźwiedzi impuls w cenie wiodącego aktywa.

Po przemówieniu Powella Bitcoin spadł do poziomu ok. 55 000 USD. W zeszłym tygodniu kryptowaluta nie zdołała przebić się powyżej oporu 60 000 USD. BTC oscylował w zakresie między 57 750 USD a 56 500 USD.

Prywatny vs Rządowy cyfrowy dolar

Postępy wokół cyfrowego dolara i poglądy Fedu spowodowały obawy inwestorów. Ten sam termin, „prywatne kryptowaluty”, został użyty w indyjskim projekcie ustawy o kryptowalutach – który wkrótce zostanie poddany pod głosowanie. Celem tego projektu jest zakazanie wszystkich kryptowalut z wyjątkiem tych emitowanych przez bank centralny kraju.

Powell podtrzymał też swoje stanowisko o ostrożnym podejściu do wprowadzenia cyfrowego dolara.

Nie musimy się spieszyć z tym projektem i nie musimy być pierwsi na rynku.

Co do stablecoinów, prezes zauważył, że są one lepszym rozwiązaniem niż „kryptowaluty”. Zapewnił jednak, że nawet kryptowaluty wspierane walutami fiat nie będą stanowić podstawy przyszłych płatności.

Tagi
bitcoin btc FED Jerome Powell kryptowaluty rezerwa fedaralna złoto

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.