giełdy kryptowalut japonia rosja

Japonia nie zmieni opodatkowania kryptowalut

Minister finansów Japonii, Taro Aso, wypowiedział się na temat podatku od kryptowalut. Odpowiadał na pytanie zadane przez członka Japan Restoration Association, Shuna Otokity, w czasie posiedzenia Komisji Spraw Finansowych, która miała miejsce 2 czerwca.

Japonia, kryptowaluty i podatki

„Z 1 900 bilionów jenów [17,6 mld USD] aktywów finansowych posiadanych przez gospodarstwa domowe w Japonii, około 900 bilionów jenów [8,4 mld USD] jest obecnie przechowywanych jako depozyty gotówkowe, co jest nienormalne”

– powiedział Aso.

Japonia to zresztą dziwny kraj. Z jednej strony słynie z nowych technologii i tego, że już w 2017 r. uznał BTC za środek płatniczy, z drugiej, jest tam wiele osób, które utrzymują oszczędności w gotówce. Wynika to z tego, że mamy tam do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem, zaś seniorzy nie są otwarci na mobilne płatności.

japonia kryptowalutyMinister finansów mówił zaś dalej, że dziś trudno byłoby w ogóle przekonać znaczną część inwestorów w Japonii do kryptowalut, a to oznacza, że nie ma konieczności korygowania obecnej stawki podatkowej.

Dlaczego to takie ważne? W Japonii prawie wszystkie dochody związane z kryptowalutami – z handlu, wydobycia czy pożyczek – są klasyfikowane jako dochody różne, więc podlegają stawce aż 55 proc. Jednak kraj opodatkowuje zyski z aktywów według stawki 20 proc. Dlatego zwolennicy BTC chcieliby, by rząd dokonał korekty przepisów dot. rozliczania zysków z kryptowalut.

Ograniczenie dźwigni

W czasie spotkania Otokita, zwracając się do członków japońskiej Agencji Usług Finansowych (FSA) – krajowego organu nadzoru finansowego – zapytał też, czy właściwe jest ograniczenie limitu dźwigni w kwestii handlu kryptowalutami do 2x. Zauważył, że gdy tworzono przepisy nie było wystarczającej ilości czasu na dyskusję z ekspertami. Limit dźwigni został obniżony z 4x. Nowe przepisy weszły w życie 1 maja.

Agencja stwierdziła, że ​​rozmawiała na ten temat z ekspertami od kryptowalut i znawcami rynku FX i ponoć uwzględniła również komentarze płynące z tych środowisk. FSA utrzymuje, że ​​obniżenie pułapu dźwigni było odpowiednią nazbyt dużą zmienność kursów kryptowalut. Powołano się na przykład spadku kursu w marcu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
btc Japonia podatek
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.