za
Janet Yellen

Janet Yellen sugeruje, że władze ubezpieczą każdy depozyt bankowy w USA

2023-03-22
BiznesEkonomia
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że rząd federalny mógłby gwarantować wszystkie depozyty mniejszych banków, gdyby te ucierpiały z powodu masowych wypłat środków przez klientów. W ten sposób władze zagwarantowały niedawno depozyty Silicon Valley Bank i Signature Bank.

 Janet Yellen twierdzi, że rząd jest gotowy do zagwarantowania większej liczby depozytów

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała we wtorek, że rząd jest gotowy zapewnić dodatkowe gwarancje depozytów. Jeśli, oczywiście, kryzys bankowy zacznie się rozwijać.

Przypomnijmy, że po upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank władze USA zagwarantowały wszystkie depozyty dwóch upadłych banków. I to – co warto dodać – powyżej limitu pokrycia Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC), który wynosi 250 000 USD.

Yellen tłumaczyła:

Podejmowane przez nas działania nie koncentrowały się na pomocy konkretnym bankom czy klasom banków. Nasza interwencja była konieczna, aby ochronić cały system bankowy w USA. Podobne działania mogłyby być uzasadnione, gdyby mniejsze instytucje ucierpiały z powodu ucieczki depozytów, która stwarza ryzyko rozprzestrzenienia się [kryzysu].

Uspokajała jednak, że “sytuacja się stabilizuje, a amerykański system bankowy” pozostaje w miarę silny.

Nie słuchaj tego, co mówią – patrz, co robią

Pytanie, czy w jej ostatnie słowa dot. tego, że “sytuacja się stabilizuje”, można wierzyć. Gdyby powiedziała coś przeciwnego, wywołałaby panikę na rynku. Warto więc spojrzeć na to, co dzieje się w tle. Jak zaś wiemy, pracownicy Departamentu Skarbu już teraz analizują sposoby tymczasowego rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej FDIC na wszystkie depozyty. Szykują się więc na dalsze problemy.

W zeszłym tygodniu Mid-Size Bank Coalition of America poprosiła zaś federalne organy regulacyjne o rozszerzenie ubezpieczenia FDIC na wszystkie depozyty i to na następne dwa lata. Grupa podała, że “konieczne jest przywrócenie zaufania wśród deponentów, zanim kolejny bank upadnie, unikając dzięki temu paniki i dalszego kryzysu”. Ponadto kongresman USA Blaine Luetkemeyer wezwał rząd do tymczasowego ubezpieczenia każdego depozytu bankowego w kraju. Ma to zapobiec masowemu runowi, który mógłby uderzyć w mniejsze banki.

Sytuacja w systemie bankowym musi być dynamiczna, bowiem zaledwie kilka dni temu Yellen odrzuciła pomysł zapewnienia przez rząd gwarancji dla wszystkich depozytów.

Pamiętajmy, że program zapewnienia wszystkich depozytów będzie skutkował dalszym dodrukiem i zapewne obniżeniem stóp procentowych. Do tego warto zwrócić uwagę na to, jak Yellen szybko zmieniła zdanie nt. ubezpieczeń depozytów. Sugeruje to, że amerykański system bankowy ma jeszcze wiele przysłowiowych trupów, które są poukrywane w szafach.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności