za
Bill Ackman Elon Musk

Bill Ackman i Elon Musk chcą zmiany polityki monetarnej Fedu

2023-03-21
BiznesEkonomia

Bill Ackman, amerykański miliarder i założyciel Pershing Square Capital, uważa, że Rezerwa Federalna USA powinna tymczasowo wstrzymać swoją politykę podnoszenia stóp procentowych. Może to pomóc ustabilizować krajowy system bankowy i zapobiec recesji. O krok dalej idzie prezes Tesli i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Elon Musk apeluje do banku centralnego o obniżenie stóp o co najmniej 50 punktów bazowych.

Ackman i Musk chcą zmiany polityki monetarnej Fedu

Ackman napisał na Twitterze, dlaczego jego zdaniem Fed powinien tymczasowo zrezygnować z podnoszenia stóp procentowych. Zwrócił uwagę na niedawne problemy banków w USA, które dotknęły posiadaczy akcji i obligacji.

Oprócz Silvergate Capital, Silicon Valley Bank i Signature Bank, które ogłosiły już upadłość, inne instytucje finansowe również zostały mocno poturbowane. Jednym z przykładów jest First Republic Bank z siedzibą w San Francisco. Jego akcje w skali miesiąca straciły bowiem ponad 90% wartości.

Ackman uważa, że kolejne podniesienie stóp procentowych może spowodować dodatkowe straty inwestorów i efekt domina w postaci bankructw banków. Dodał, że “to nie jest środowisko, w którym Rezerwa Federalna powinna podnosić stopy procentowe i wywierać dodatkową presję na system, ponieważ utrzymanie stabilności finansowej jest głównym obowiązkiem Fedu”.

Bill Ackman Elon Musk

Miliarder uznał jednocześnie stopę inflacji w USA za poważny problem, który Fed musi rozwiązać. Jednak “do czasu wprowadzenia zaktualizowanego systemu ubezpieczeniowego” bank centralny powinien skupić się na innych narzędziach monetarnych, takich jak „gwarancja depozytów FDIC [Federal Deposit Insurance Corporation, Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów]”.

Na post odpowiedział prezes Twittera i Tesli, Elon Musk. Napisał, że Rezerwa Federalna powinna obniżyć stopy procentowe o co najmniej 50 punktów bazowych.

Wielu zwolenników kryptowalut i ekspertów uważa, że obniżka stóp proc. może być bardzo korzystna dla aktywów cyfrowych, w tym bitcoina. Może przyspieszyć hossę na rynku i zwiększyć zainteresowanie branżą kryptowalut, ponieważ inwestorzy prawdopodobnie będą szukać bardziej ryzykownych aktywów.

Co zrobi Fed?

Dziś wydaje się jednak mało prawdopodobne, aby amerykański bank centralny dokonał aż tak radykalnej wolty, jakiej chce Musk. Najbardziej realne jest to, że podniesie stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Następnie, obawiając się recesji, zakończy ten cykl podwyżek.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 557,84 USD-0,85%
Ethereum logo
EthereumETH
3911,85 USD3,76%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,02%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
604,20 USD0,32%
Solana logo
SolanaSOL
165,48 USD-0,34%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3910,93 USD3,77%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,05%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-1,87%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,17 USD-3,65%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,41 USD0,84%