za
Chwila utraty cyfrowych aktywów.

Czego musisz unikać, aby nie stracić swoich cyfrowych aktywów?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Szarża bitcoina i zieleń zalewająca rynki kryptowalut sprawia, że coraz więcej osób lgnie do cyfrowych aktywów. Rozprzestrzenianie się kryptowalutowej świadomości to bardzo pozytywny sygnał, jednakże osoby wchodzące na rynek kryptowalut często popełniają wiele błędów. Kosztownych błędów. Na co powinni zatem uważać zarówno początkujący użytkownicy kryptowalut, jak i tacy, którym jeszcze nie podwinęła się noga… albo raczej cyfra w adresie portfela?

Pośpiech jest złym doradcą. W świecie cyfrowych aktywów również

Pierwszym z zagrożeń, które podstępnie czyha na każdej uliczce kryptowalutowego świata, jest pośpiech. Choć brzmi to wręcz trywialnie, tak nieostrożność w odniesieniu do cyfrowych aktywów może być niezwykle kosztowna. Chodzi przede wszystkim o pomylenie adresu Twojego portfela lub tego, na którego adres masz przelać cyfrowe aktywa.

Warto zapamiętać, że rynek kryptowalut i przelewy pomiędzy portfelami, to nie tradycyjne finanse. W kryptowalutowym świecie nie ma instytucji (banku), do którego możesz zgłosić się w razie błędnego przelewu lub oszustwa. Zdecentralizowana sieć poszczególnych kryptowalut to wolność, ale także duża odpowiedzialność. Zabrzmiało trochę, jak afirmacja marvelowskiego superbohatera? Cóż, lepiej zapamiętać to zdanie, niż rwać włosy z głowy z powodu błędnego adresu portfela.

Nigdy nie wykonuj przelewów kryptowalutowych na szybko lub kiedy odczuwasz zmęczenie. Co więcej, zawsze dokładnie sprawdzaj adres portfela, na który przesyłasz cyfrowe aktywa. Choć brzmi to banalnie, to stosowanie się do tej zasady potrafi uratować często przed bardzo kosztownymi błędami.

Utrata cyfrowych aktywów.

Nieostrożność – to właśnie na niej żerują hakerzy

Niedokładność, nieostrożność i roztargnienie to doskonała pożywka dla hakerów. Wykorzystują oni roztargnienie do własnych, niecnych celów. Chodzi oczywiście o kradzież cyfrowych aktywów za pomocą metody tzw. zatrutego adresu. To banalne oszustwo polega na podmianie adresu portfela przez hakera w taki sposób, aby jego początek i koniec były dokładnie takie same, jak najczęściej wybierany przez użytkownika adres do transferu kryptowalut.

Co ciekawe, błąd ten powszechnie popełniany jest nie tylko przez zwykłych użytkowników kryptowalutowego świata. Znane są przypadki instytucji, które przez taki błąd straciły setki lub nawet miliony USD w kryptowalutach. Sprawdzanie adresu, na który wysyła się cyfrowe aktywa musi być zawsze maksymalnie precyzyjne. Przejrzenie tylko powierzchownie ciągu znaków i upewnienie się, że początek i koniec jest taki sam, może szybko doprowadzić do kosztownej katastrofy. Przypadki oszustw na zatruty adres są coraz częstsze, dlatego też jest to porada zarówno dla początkujących użytkowników cyfrowych aktywów, jak i tych będących już na rynku od lat.

Memecoiny i chciwość, czyli dwa czynniki, które mogą zostawić Cię z niczym

Chęć zabezpieczenia swojego kapitału jest częstym motywatorem, aby zacząć interesować się rynkiem kryptowalut. Warto jednak zaznaczyć, że zdecydowana większość inwestorów chce po porostu zarobić na cyfrowych aktywach, słysząc niezliczone historie o osobach, które zainwestowały 10 lat temu w bitcoina i dziś są milionerami. To jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ fenomen kryptowalut wkroczył do mainstreamu i dziś cyfrowe aktywa podbijają nawet Wall Street.

Warto jednak pamiętać, że niepohamowana chciwość i chęć jak najszybszego wzbogacenia się na kryptowalutach może być jedną z przyczyn całkowitej porażki i straty włożonego w cyfrowe aktywa kapitału. Chciwość potrafi przemawiać do każdego inwestora niczym diabełek na lewym ramieniu w powojennych kreskówkach. Jednym z przejawów takiego błędu inwestycyjnego jest zakup memecoinów. Jeżeli jest to część Twojego portfolio, która może być „przepalona”, gdy kurs memecoina spadnie na łeb, na szyję – to w porządku. Gorzej, gdy kupujesz memecoina w nadziei na szybki zysk.  

DYOR.

DYOR w świetle cyfrowych aktywów

Nie, nie chodzi o ekskluzywną markę modową. Do Your Own Research, czyli Zrób Własny Research, to niezwykle istotna zasada w świecie cyfrowych aktywów. Inwestycje w oparciu o dane i wiedzę to podstawa bezpiecznego powiększania swojego kapitału na kryptowalutowym rynku. Jest to szczególnie ważne pod kątem wyżej wspomnianych memecoinów, których kursy bardziej przypominają hazard, niż faktyczną inwestycję. Kurs memecoina jest w stanie wzrosnąć w przeciągu kilku godzin o kilka tysięcy procent. Zainwestowanie w takiego tokena z nadzieją na jeszcze szybsze pomnożenie kapitału, to jak skok na bungee… tylko, że bez liny.

Podsumowując, rynek cyfrowych aktywów może być świetnym sposobem na zabezpieczenie i pomnożenie swojego kapitału, pod warunkiem zachowania odpowiedniej trzeźwości umysłu. Pomyśl o rynku kryptowalut jak o inwestycyjnym maratonie, a nie sprincie. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 002,88 USD-5,27%
Ethereum logo
EthereumETH
2886,57 USD-3,11%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
546,43 USD-3,71%
Solana logo
SolanaSOL
123,81 USD-0,55%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,50 USD0,49%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2883,94 USD-3,13%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-7,77%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,64 USD-8,02%