za
Izba Lordów wprowadza nowe prawo dotyczące kryptowalut.

Izba Lordów przyjęła projekt ustawy dotyczący przejmowania skradzionych kryptowalut

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Izba Lordów Wielkiej Brytanii przyjęła projekt ustawy dotyczący przejmowania skradzionych kryptowalut. Temat tego projektu ustawy znany jest od kilku tygodni, zaś Izba Lordów finalnie zgodziła się na ostatnie poprawki.

Nowe prawo pozwoli lokalnym władzom, sądom i policji na zamrażanie oraz konfiskatę cyfrowych aktywów, które powiązane są z przestępstwami. Choć proces legislacyjny trwa już ponad rok, to wszystko wskazuje na to, że nowe uprawnienia dla policji i władz wejdą w życie już w za kilka miesięcy.

Izba Lordów wprowadza nową ustawę, aby ścigać kryptowalutowych przestępców

O nowym projekcie ustawy była mowa na naszym serwisie już w lipcu, ponieważ temat cały czas wraca. Kolejne poprawki do ustawy zdają się przedłużać ją w nieskończoność. Niemniej jednak opinia publiczna w Wielkiej Brytanii dostała informacje, że ustawa jest już w finalnym stadium.

Policja oraz lokalne władze będą już niedługo mogły szybciej i łatwiej zamrażać i konfiskować cyfrowe aktywa powiązane z działaniami przestępczymi. Pośpiech i jednoczesna chęć dopracowania ustawy w najmniejszym stopniu, to efekt przestępstw z ostatnich lat. W samym 2022 roku brytyjska policja przejęła ponad 300 mln GBP (371 mln USD) w kryptowalutach powiązanych z działaniami przestępczymi. Poprzedni rok tylko w Londynie przyniósł konfiskatę aż 180 mln GBP (223 mln USD).

Brytyjski policjant konfiskuje kryptowaluty.

Jakie uprawnienia Izba Lordów zagwarantuje policji i sądom?

W tym momencie cyfrowe aktywa nie mogą być zamrażane i przejmowanie, chyba że dojdzie do aresztowania lub skazania przestępców używających kryptowalut do nielegalnych działań. Eksperci od ponad dwóch lat zaznaczają, że brytyjski kryminalny półświatek przenosi cyfrowe aktywa, zanim policja zdobędzie zgodę sądu na ich konfiskatę.

Nowa ustawa usuwa konieczność aresztowania przestępcy i pozwala sądom na zamrożenie aktywów znacznie wcześniej. Formanie nie będą one przejęte, a jedynie zawieszone dopóki nie zostanie dokonane aresztowanie lub nie pojawi się wyrok skazujący. Czy w praktyce będzie to oznaczało częstą blokadę cyfrowych aktywów w celu wyjaśnienia „podejrzanych” sytuacji i powiązań? Politycy przekonują, że nie. Wszystko jednak okaże się w praktyce. Nowe regulacje wejdą w życie już za kilka miesięcy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności