za
Biały Dom wprowadza pierwsze w historii USA regulacje dotyczące rynku kryptowalut

Amerykański fiskus chce wziąć pod lupę kryptowalutowych inwestorów

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Wydział kryminalny IRS, czyli amerykańskiej skarbówki, przygotowuje się na wzrost liczby spraw dotyczących kryptowalut. 

IRS bierze pod lupę kryptowaluty

Jak podaje Bloomberg, szef wspomnianego działu IRS, Jim Lee, powiedział, że on i jego współpracownicy przygotowują „setki” spraw związanych z kryptowalutami. Dodał, że w ciągu ostatnich trzech lat nastąpiła poważna zmiana w dochodzeniach dotyczących zasobów cyfrowych prowadzonych przez fiskusa. Wcześniej sprawy te dotyczyły głównie prania pieniędzy. Obecnie to dochodzenia podatkowe stanowią prawie połowę wszystkich spraw. Obejmują m.in. transakcje, w których zasoby cyfrowe są wymieniane na walutę fiducjarną.

W innym raporcie opublikowanym przez agencję 3 listopada IRS poinformowało, że w 2022 r. 2077 agentów specjalnych poświęciło prawie 70% swojego czasu na badanie przestępstw podatkowych, takich jak uchylanie się od opodatkowania i inne oszustwa podatkowe. Pozostałe 30% czasu spędzono na analizach spraw związanych z praniem brudnych pieniędzy i handlem narkotykami.

Lee powiedział też, że służby przygotowują się do wejścia w świat Web3. Jak dodał, samo śledzenie przepływów środków to dla władz nic nowego.

Robimy to od ponad 100 lat, śledziliśmy przestępców w darknecie, a teraz w metaverse – stwierdził.

W raporcie podano jako przykład sprawę związaną z kryptowalutami, która polegała na wyśledzeniu miliardów dolarów w bitcoinach skradzionych z Bitfinex po włamaniu, jakie miało miejsce w 2016 r. Służbom udało się doprowadzić do aresztowania dwóch osób, które były zamieszane w to przestępstwo.

Wszystko ma miejsce po tym, jak IRS stworzył w swoich raportach nową kategorię. Pogrupował kryptowaluty, stablecoiny i NFT w ramach nowej kategorii „Zasoby cyfrowe”.

Władza chce wiedzieć, czy masz kryptowaluty

W miarę jak zdecentralizowane technologie stają się coraz bardziej powszechne, organy regulacyjne reagują, wymuszając w ten sposób więcej wymogów sprawozdawczych.

Sam rynek nie stoi z boku. Przykładowo, Binance organizuje warsztaty dla regulatorów, aby pomóc im lepiej zrozumieć zasoby cyfrowe i to, jak działa blockchain. Działania te nasiliły się po tym, jak giełda zatrudniła wybitnego śledczego ds. cyberprzestępczości z IRS do kierowania jednostką ds. zwalczania przestępczości.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.