za
Irlandia darowizny

Irlandia zakazuje darowizn w kryptowalutach dla organizacji politycznych

zondacrypto bitcoin giveaway

Irlandia zakazuje darowizn w kryptowalutach, które miałyby trafiać dla organizacji politycznych. Jest to spowodowane obawami o ingerencję innych krajów.

Irlandia zakazuje darowizn w kryptowalutach

Darowizny przekazywane partiom politycznym przy użyciu kryptowalut zostaną zakazane w Irlandii na mocy nowych przepisów dotyczących uczciwości politycznej, opracowanych z powodu obaw związanych z ingerencją z zagranicy.

Poprawki zaproponowane zostały przez ministra Darragha O’Briena. Obejmują m.in. przepisy dotyczące darowizn zagranicznych, różne aspekty dezinformacji i inne wymogi związane z przejrzystością na scenie politycznej. Twórcy powołują się na swoje obawy związane z rosyjską ingerencją w irlandzkie wybory.

W rozmowie z The Independent 18 kwietnia O’Brien powiedział, że przepisy będą dalej chronić irlandzki system demokratyczny „biorąc pod uwagę rosnące zagrożenie cyberwojną wymierzoną w wolne kraje”. Nowo utworzona Komisja Wyborcza będzie nadzorować przestrzeganie wspomnianych przepisów.

Nie jest jasne, jaki procent lub kwota pieniężna darowizn politycznych jest obecnie wypłacana partiom politycznym za pomocą kryptowalut.

Irlandia darowizny

O’Brien rozpoczął kampanię na rzecz reformy prawa w styczniu 2022 r., powołując grupę zadaniową złożoną z politologów i ekspertów prawnych. Zbadała ona nowe przepisy wyborcze w związku z obawami o eskalację wojny rosyjsko-ukraińskiej. Doradzała też szereg środków, które zbudowałyby „prawny i cyfrowy bastion” przeciwko ingerencji wyborczej w kraju.

Inne kraje już poszły w tym kierunku

Zakaz kryptowalutowych darowizn politycznych nie jest czymś nowym. Stan Kalifornia zakazał tej praktyki w 2018 roku, powołując się na kwestie przejrzystości i to, że kryptowaluty są „trudne do wyśledzenia”. Według danych Multistate, trzy inne stany USA – Oregon, Michigan i Karolina Północna – również mają przepisy zabraniające używania kryptowalut w finansowaniu kampanii.

Irlandzki bank centralny w przeszłości przyjął nieprzyjazne podejście do cyfrowych aktywów. Jeszcze w lutym stwierdził, że jest mało prawdopodobne, aby zatwierdził fundusze inwestycyjne z ekspozycją na kryptowaluty dla inwestorów detalicznych.

Bank Centralny Irlandii wydał również ostrzeżenie dla konsumentów w następnym miesiącu dotyczące aktywów kryptowalutowych, doradzając im, aby pamiętali o ryzyku związanym z inwestowaniem w cyfrowe aktywa.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
darowizny irlandia Irlandia darowizny kryptowaluty politycy
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.