za
trudność kopania

Iran rozważa podniesienie cen prądu dla górników kryptowalut

2019-06-10
Bitcoin
1,5% dla maluszka

Iran: wiceminister ds. energii powiedział, że rachunki za energię elektryczną dla górników kopiących cyfrowe waluty powinny być obliczane zgodnie z rzeczywistymi cenami, bez żadnych ulg, jak ma to miejsce obecnie. O jego stanowisku poinformował opinię publiczną irański dziennik ekonomiczny Financial Tribune dn. 9 czerwca.

Wiceministrem energii Iranu jest obecnie Homayoun Haeri. Stwierdził on, że rachunki za energię elektryczną dla firm, które zajmują się działalnością związaną z wydobywaniem kryptowalut, powinny być wyceniane w inny sposób, niż obecnie. W praktyce – w jego wizji – oznaczałoby to, że stawki za prąd zdrożałyby i znalazły na poziomie stawek ustalonych dla eksportu energii. Jak dodaje Financial Tribune, rząd kraju płaci rocznie prawie miliard dolarów dotacji, aby wypełnić lukę pomiędzy realnymi kosztami energii elektrycznej a tym, co płacą obciążani rachunkami konsumenci.

Iran a kopanie kryptowalut

Przez dość niskie ceny energii inwestorzy w Iranie, którzy zdecydowali się na mining cyfrowych walut, czerpali zyski ze swojej działalności nawet pomimo zeszłorocznej bessy na rynku kryptowalut i ogólnych wahań cen. Interes był więc wspaniały i tym bardziej opłacalny, że w kraju panuje hiperinflacja, która niszczy oszczędności obywateli.

Iran zademonstrował też swoją pozytywną postawę wobec kopalni kryptowalut we wrześniu ubiegłego roku, kiedy główne ośrodki władzy – w tym Ministerstwo Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych, bank centralny oraz Ministerstwo Energii – oficjalnie zdefiniowały górnictwo cyfrowych walut jako gałąź przemysłu.

W tym czasie sekretarz irańskiej Najwyższej Rady Cyberprzestrzeni oświadczył, że krajowe Narodowe Centrum Cyberprzestrzeni opracowuje przepisy regulujące górnictwo kryptowalut. Z kolei odpowiednie władze rozważały opracowanie ram prawnych związanych z całym rynkiem.

Narodowa kryptowaluta

Próbując odzyskać stabilność gospodarczą w kraju, rząd Iranu rozważa również emisję własnej kryptowaluty wspieranej przez państwo. Tym samym w sierpniu ubiegłego roku irańskie Narodowe Centrum Cyberprzestrzeni ujawniło, że projekt wspieranej przez rząd kryptowaluty jest gotowy, zgodnie z instrukcjami irańskiego prezydenta Hassana Rouhaniego. Ponoć w pracach pomagali Irańczyków eksperci z Rosji, w której też od około dwóch lat powraca temat emisji KryptoRubla.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności