Iran skonfiskował 1000 koparek do wydobycia Bitcoinów

2019-06-30 Bitcoin w mediach Świat

Iran ponownie szokuje. Według Radia Wolna Europa lokalne władze skonfiskowały około 1000 maszyn do wydobywania Bitcoinów. Koparki były zlokalizowane w […]

Iran ponownie szokuje. Według Radia Wolna Europa lokalne władze skonfiskowały około 1000 maszyn do wydobywania Bitcoinów. Koparki były zlokalizowane w dwóch opuszczonych fabrykach.

Po akcji służb z 27 czerwca rzecznik Ministerstwa Energii powiedział, że operacje wydobywcze kryptowalut destabilizują sieć energetyczną i negatywnie wpływają na dostęp do energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Ostrzegł, że rząd będzie kontynuował tego typu działania.

Iran a mining

Resort energii wskazuje na zwiększone zużycie prądu w kraju, które skoczyło o 7 procent.

Szczepan Bentyn iranEnergia elektryczna stanowi dziś problem w Iranie. Jest bardzo tania – 1 kWh kosztuje tam 0,006 USD – ale wynika to z faktu, że rząd dopłaca do tego rynku aż 1 mld USD rocznie. Z jednej strony niskie ceny ściągają do kraju krypto-kopalnie, ale też cała sytuacja zaczyna być groźna dla gospodarki i budżetu państwa.

W Iranie swoje kopalnie otworzyło sporo chińskich firm. Także polska Pracownia Nowych Technologii posiada tam swój sprzęt. Sytuację w tym kraju komentował na naszym portalu parę dni temu Szczepan Bentyn:

„Z naszych ustaleń wynika, że doniesienia dotyczące sytuacji kopalni kryptowalut zlokalizowanych w Iranie dotyczą wyłącznie działalności prowadzonych tam nielegalnie. Nie dziwi nas zatem reakcja rządu irańskiego i popieramy każde działanie, które może przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa oraz może wesprzeć funkcjonowanie branży miningu cyfrowego w legalnych warunkach na świecie.

Serwerownia Pracowni Nowych Technologii zlokalizowana jest w specjalnej strefie ekonomicznej wydzielonej dla Blockchain Data Center. Działalność jest prowadzona przez PNT legalnie, nasz partner posiada koncesję na prowadzenie tego typu przedsięwzięcia w Iranie, co minimalizuje ryzyko ewentualnego negatywnego wpływu zapowiadanych zmian na nasz projekt. Natomiast nauczeni doświadczeniem obserwujemy sytuację i oczywiście posiadamy kilka alternatywnych rozwiązań na wypadek, gdyby warunki współpracy w Iranie miały ulec drastycznym zmianom”

Dziś rząd Iranu rozważa ustanowienie specjalnej ceny za moc wykorzystywaną przez górników kryptowalut. Nową stawkę ma zaproponować Ministerstwo Energii.

Irańczycy uciekają w kryptowaluty

Zmniejszająca się gospodarka i dewaluacja waluty doprowadziły do ucieczki Irańczyków w kryptowaluty. Zachodzi tam podobne zjawisko, jakie widać także np. w Wenezueli, gdzie także rynek pustoszy hiperinflacja.

Obywatele Iranu mają jednak też coraz większy problem z kupnem Bitcoinów, ponieważ zablokowano im dostęp nawet do LocalBitcoins.

Centralny Bank Iranu przygotowuje się także ponoć do emisji narodowej krytowaluty.

Tagi
energia Iran kopanie bitcoinów koparki mining Pracownia Nowych Technologii prąd Szczepan Bentyn

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.