za
iran

Iran odetnie od prądu wszystkich legalnych górników kryptowalut

robinhood aplikacja rejestracja

Wraz z nadchodzącym latem władze Iranu postanowiły ponownie ograniczyć wydobycie kryptowalut w kraju.

Jak wynika z najnowszego raportu, ten bliskowschodni kraj zdecydował się wystąpić przeciwko licencjonowanym górnikom kryptowalut i zamknie wszystkie 118 legalnych kopalni w ciągu najbliższych dwóch dni.

Władze kraju zrobiły już coś podobnego w przeszłości, powołując się na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w okresie letnim.

W wywiadzie dla państwowej telewizji, o którym informuje Bloomberg, Mostafa Rajabi Mashhadi, rzecznik irańskiego sektora energetycznego, powiedział, że od 22 czerwca kraj przestanie dostarczać energię elektryczną do wszystkich 118 licencjonowanych firm wydobywczych.

Podobnie jak w zeszłym roku, władze uzasadniły swoją decyzję rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną wraz z nadejściem lata. Mashhadi wspomniał o licznych niedoborach energii w ciągu ostatnich kilku tygodni. Zapotrzebowanie na nią przekroczyło 60 000 megawatów.

Zeszłoroczny tymczasowy zakaz został zniesiony pod koniec września. Tym razem nie wiadomo jednak na jak długo górnicy będą musieli przerwać operacje.

Spadek udziału w hash rate

W przeciwieństwie do poprzednich lat, udział Iranu w wydobyciu BTC spada. Tak więc zamknięcie wszystkich licencjonowanych kopalni w tym kraju nie będzie miało większego wpływu na hash rate.

Mapa wydobycia bitcoina opracowana przez Cambridge wskazuje, że Iran pozostaje w tyle za innymi krajami. Na przykład w czerwcu ubiegłego roku Iran odpowiadał za 6,9% całkowitego hash rate’u. Od styczna 2022 r. odsetek ten spadł do 0,2%.

Iran zezwolił niektórym górnikom kryptowalut na legalną działalność w 2020 r. Od tego czasu zarekwirował jednak tysiące koparek, które nie otrzymały niezbędnych licencji.

Niedawny raport od The Tehran Times ujawnił, że sankcje dla tych, którzy działają bez zezwolenia lub używają innego rodzaju energii niż wyżej wymienione, mogą być naprawdę dotkliwe. Rząd planuje zwiększyć grzywny minimalnie trzykrotnie, a maksymalnie pięciokrotnie, a nawet wysłać nielegalnych górników za kraty. Mohammad Bohlouli, członek zarządu firmy Tavanir powiedział:

Jakiekolwiek wykorzystanie subsydiowanej energii elektrycznej, przeznaczonej dla gospodarstw domowych, odbiorców przemysłowych, rolniczych i komercyjnych, do wydobywania kryptowalut jest zabronione.

Podobnie jak w przypadku poprzednich ostrzeżeń, przedstawiciel twierdzi, że nadużywanie subsydiowanej energii elektrycznej do wydobywania cyfrowych aktywów obniża jakość dostaw energii do sieci krajowej i “uszkadza urządzenia elektryczne ludzi, takie jak telewizory, lodówki, klimatyzatory itp.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.